Işıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için cildinizi özenle, özellikle de akşamları, günün kir ve makyaj kalıntılarından arındırmanız ve cilt ihtiyaçlarına uygun ürünleri doğru sıra ile kullanmanız gerekir. Bu amaçtan yola çıkarak, sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayacak bazı püf noktalarını ve cilt bakımında gece rutini uygulamalarını sizler için listeledim!

1. Makyaj temizleme yağı

Yağ bazlı ürünler, losyon ve jellere nazaran makyajı daha kolay çıkarıyor ve cildi daha az hırpalıyor. Her akşam losyonlu pedler ile makyaj temizlemek yerine cildinize masaj yaparak yağ bazlı ürünler ile cildi arındırmanızı tavsiye ederim.

Cildiniz çok yorgunsa ve yoğun makyaj bir yaptıysanız, kalıntıların ve ölü derinin tamamen temizlenmesi adına temizleme yağının uygulanmasından sonra sıcak su ile ıslattığınız müslin bezi ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

2. Temizleme jeli

Makyaj kalıntılarından kurtulduktan sonra cildi doğru bir temizleme jeli ile temizlemek çok önemli. Aksi halde, kullandığınız yağ uzun vadede gözenek tıkanıklığına yol açabilir ve cildi sönükleştirerek akne ve siyah nokta oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu nedenle, mutlaka cilt ihtiyacına uygun bir yüz yıkama jeli ile cildi temizlemeli ve uygun pH değerine getirmelisiniz.

3. Peeling

Son dönemlerde özellikle toz peelingleri çok severek kullanıyorum. Ayrı ayrı hem peeling hem yıkama jelini uygulamaya vaktim olmadığı zamanlarda yıkama jelinin içine toz peelingimi döküp gözeneklerimi arındırıyorum. Cilt bakım ürünlerinden tam performans alabilmek için gözeneklerin temiz ve açık olması şart. Bu nedenle, haftada 1 veya 2 akşam mutlaka peeling uygulaması yapılması gerekiyor.

NOT: Dilerseniz peeling uygulamasından sonra gözenekleri küçültmek ve akne oluşumunu engellemek adına, detoks veya kil maskesi uygulayabilirsiniz. Cildiniz akneliyse ve yağlanma probleminiz varsa peeling uygulaması yapmamalı, kil ve karbon içerikli maskeler ile sebum dengesini sağlamaya çalışmalısınız.

4. Tonik

Peeling ardından hem cildi yatıştırmak hem de gözenekleri küçültmek için tonikleme işlemi uygulayabilirsiniz. Alkol içerikli tonikler cildi yıpratıp yaşlandırır. Bu nedenle, temiz içerikli ve yatıştırıcı özelliği olan ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

5. Esans

Kore cilt bakımının, bakım rutinimize kattığı en güzel ürünlerden biri de esanslardır. Ben kullandığım bütün ürünlerin nem ve ışıltı takviyesi sağlamasına özen gösteriyorum. Esanslar da bu anlamda önemli yardımcılarım arasında yerini alıyor. Cildimi hem nemlendiriyor hem de sonraki adımlara hazır hale getiriyorlar. Cilt ihtiyacınıza uygun içerikli bir esans edinmenizi ve sabah-akşam uygulamanızı tavsiye ederim.

6. Serum

Asit, vitamin ve protein içerikli serumları esanstan sonra uygulayabilirsiniz. Cildinizin tamamen temiz ve gözeneklerinizin de açık olduğuna emin olduğunuz zaman, besleyici ve tedavi edici ürünlerden maksimum performans alabilirsiniz. Esans cildi yatıştırıp yumuşattığı için ardından gelen yoğun içerikli serumu, cildin kabul edip kullanmaya başlaması kolaylaşıyor. Bu nedenle, serumdan önce cildi en iyi kondisyonuna getirmek önemli.

7. Nemlendirici

Cildiniz serumu tamamen emdikten sonra nemlendirici uygulamasına geçebilirsiniz. Ürünlerin etkilerinin azalmaması ve birbirine karışmaması adına, öncelikle cildin her ürünü emmesine mutlaka izin verin.

Nemlendirici, her cilt için ve her mevsimde farklılık gösteren bir üründür. Cildiniz yağlı ve karma ise jel kıvamlı ve su içerikli, kuru ve hassas ise krem kıvamlı ve besleyici içerikli ürünler tercih edebilirsiniz. Ayrıca havanın çok nemli olduğu dönemlerde, ince formlu ürünler kullanırsanız gözeneklerinizin dolmasını engellemiş olursunuz.

8. Yağ

Cilt yağlarını artık hemen hemen herkes kullanıyor sanırım. Cilt için evde yağ karışımı hazırlamayı ve uygulamayı çok doğru bulmuyorum. Çünkü yüksek etkili ürünler ve yanlış formüller sonucu cilde büyük hasarlar verebiliyorlar.

Bu nedenle, uzman bir aromaterapistin cilt yapısı ve ihtiyacına uygun olarak özel şekilde hazırladığı karışımlar haricinde güvendiğim markaların cilt yağlarını kullanmayı tercih ediyorum. Bu anlamda, çok fazla çeşit ve ürün olduğu için ihtiyacınıza uygun ürün bulmakta zorlanacağınızı düşünmüyorum.

Yağı en üste uygulamamızın sebebi, ince kıvamlı ürünün alttaki kalın yapılı ürünlerin emilimini kolaylaştırıyor olması. Ayrıca, işlemi hızlandırmak ve cildime pozitif enerji yüklemek adına da en son işlem olarak Rose Quartz Roller ile cildime masaj yapmayı tercih ediyorum.

Güzel ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için bütün bunların yanı sıra dengeli beslenmeli, bol su içmeli, düzenli egzersiz yapmalısınız. Ayrıca kullandığınız ürünlerden herhangi birinin ciltte kızarıklık, hassasiyet, kuruluk veya akne yaptığını düşünüyorsanız mutlaka bu ürünleri değiştirmeli ve uzman tavsiyesi ile doğru ürünleri bulmaya çalışmalısınız.

Her şeyde olduğu gibi ciltte de güzel sonuçlar almak için emek vermek gerekiyor. Hem uygun ürünü bulmak hem de onları düzenli ve doğru bir şekilde uygulamak lazım. Son olarak, kullanacağınız ürünlerin yüksek oranda temiz ve doğal içerikli olması, güvenilir marka ve mağazalarda satılıyor olmasına özen göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Cilt sağlığını tehlikeye atmamak büyük önem taşıyor. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP