YAZAN: ALEYNA TEPE

Kimi zaman eğlenmek, kimi zaman kendimizi adayabileceğimiz bir ilişki için yeni insanlar tanımak isteriz. Flört eder, buluşmalara gideriz. Hatta zaman zaman aynı anda birden fazla kişiyle görüşür ve tanımaya çalışırız. Peki aynı anda kaç kişiyle flört etmeli, doğru kişiyi nasıl seçmeli ve diğerlerini nasıl elemeliyiz? Aynı anda birden fazla kişiyle flört etmenin detaylarını sizin için anlattık!  


Flört nedir?

Flört, iki kişinin sosyal olarak buluştuğu ve birbirlerini olası bir partner olarak değerlendirdiği bir romantik ilişki aşamasıdır. Evrimsel bakış açısına göre insanoğlunun en temel amacı üremek ve soyunu devam ettirmektir. Bu doğrultuda sosyal ilişkiler geliştirdiğimiz ve romantik ilişkiler yaşadığımız öne sürülmektedir. Günümüzde ilişkilerin tek amacı üremek olmasa da partnerlerimizi seçerken dikkat ettiğimiz birçok faktör hala evrimsel bakış açısına dayanmaktadır.

Kendimiz için en uygun partneri bulmak gibi bir arzu ve amacımız hala var. Flört, bu amaç doğrultusunda doğru partneri bulmak için kendimize tanıdığımız bir zaman olarak tanımlanabilir. Bazen bir kişiyle, bazen aynı anda birden fazla kişiyle flört ederek, buluşarak ve zaman geçirerek doğru partneri bulmaya çalışırız. Aynı anda birden fazla kişiyle flört ederek doğru partneri aramak zaman zaman pozitif, zaman zaman ise negatif bir deneyim olabilir.

Aynı anda birden fazla kişiyle flört etmenin pozitif yanları nelerdir?

Sosyal medyanın, uygulamaların ve sosyal çevrenin katkısıyla artık flört edebileceğiniz bir partner bulmak çok daha kolay bir hal aldı. Çeşitli flört uygulamalarından bir saat içinde birden fazla kişiyle tanışabilir, aynı günde birden fazla partner adayıyla kahve içebilirsiniz. Sosyal normlara göre bu durum soru işaretleri yaratsa da aslında aynı anda birden fazla kişiyle flört etmenin birçok pozitif getirisi var.

Kendinizi tanımanızı sağlar.

Ne istediğinizi bilmek, nelerden hoşlandığınızı ve nelere tahammül edebileceğinizi öğrenmek için deneyim gerekir. Farklı farklı kişilerle görüşmek sizin de farklı yanlarınızı ortaya çıkarır. Bazen kendiniz hakkında hiç bilmediğiniz bir şeyi bile öğrenmenize sebep olabilir. Aynı anda birkaç kişiyle görüşerek farklı karakterdeki kişileri tanıyabilir, farklı durumlara nasıl tepki verdiğinizi gözlemleyebilirsiniz. Kendinizi iyi tanımak ve ne isteyip istemediğinizi bilmek size en uygun partneri seçmenizi de kolaylaştırır.

Seçeneklerinizi keşfetmenizi sağlar.

Elinizdeki tek seçenek sizin için en iyisi gibi görünebilir. Oysa dışarıda bir sürü farklı seçeneğin olduğunu bilmekte ve bir noktaya kadar bu seçenekleri değerlendirmekte fayda var. Seçeneklerinizi keşfetmek, seçim şansınızın varlığını da hatırlatır. Sizin için en iyi olduğunu düşündüğünüz partneri seçmek ve bu seçimi kendiniz yapmak ilişkinize olan bağlılığınızı da arttırır.

Sizi konfor alanınızın dışına çıkarır.

Konforlu görünen fakat aslında bizim için konforsuz olan güvenli alanımızdan çıkmak için flört etmek güzel bir yoldur. Korkularımız, bize öğretilenler ve maruz kaldığımız normlar keşfetmemiz önünde birer engeldir. Zaman zaman yolunuza çıkan ilk kişiyle flört etmek veya bir ilişkiye başlamak isteyebilirsiniz. Bu sayede risk almaz, konfor alanınızı terk etmezsiniz. Oysa hayalini kurduğunuz ilişkiyi ya da sizin için doğru partneri ancak gerçekten dışarı çıkıp arayarak bulabilirsiniz.

Eğlenmenizi ve iyi vakit geçirmenizi sağlar.

Flört dönemi ilişkinin en eğlenceli kısımlarından biridir.  Sorumlulukların olmadığı, merak etmeye, araştırmaya ve sorular sormaya alan tanıyan bir yerdir flört. Dolayısıyla çok eğlencelidir, yeni birini tanımak ya da kendinizi tanıtmak bir oyun gibi gelebilir. Birden fazla kişiyle flört etmek birden fazla kişiyle oyun oynamaya benzer. Araştırıp, gezip, tanıyıp sizin için en doğrusunu seçmek aslında eğlenceli bir deneyim olarak görülebilir.

Aynı anda birden fazla kişiyle flört etmenin zararları nelerdir?

Pozitif yanlarını saydığımız flört dönemi zaman zaman zorlayıcı olabilir. Birden fazla kişiyle aynı anda görüşmek kafa karışıklığına veya duyguların karmaşıklaşmasına sebep olabilir.

Derin bağlar kurmanıza engel olur.

İnsanlarla derin sosyal ilişkiler kurmak paylaşmak ve zaman geçirmekle olur. Birisi için ne kadar fazla zaman ayırır, tanımak için ne kadar fazla emek harcarsanız o kadar derin bağlar kurarsınız. Aynı anda birden fazla kişiyle görüşmek ya da flört etmek dikkatinizin bölünmesine sebep olarak tek bir kişiye yatırım yapmanızı engelleyebilir. Bu da birini derinden tanıyıp gerçekten sizin için uygun olup olmadığını anlamanızı zorlaştırabilir.

Kıyaslama yapmanıza sebep olur.

Birden fazla adayınız olması karar aşamanızda kıyaslama yapmanıza sebep olabilir. Kendiniz için doğru partneri seçerken elbette bir kıyaslama yapacaksınız ancak bu kıyaslama aslında kabul edebileceğiniz bazı özellikleri negatif değerlendirmenize de sebep olabilir. Yani normalde kabul edebileceğiniz bir eksikliği sırf bir başkasında olduğu için kabul etmek istemeyebilirsiniz. Dolayısıyla kıyaslama yaparken ne kadar objektif olduğunuza dikkat etmekte fayda var.

Suçluluk duygusunu ortaya çıkarır.

Aynı anda birden fazla kişiyle görüşmek ve zaman geçirmek dürüst olmadığınızı düşünmenize ya da suçlu hissetmenize sebep olabilir. Bu da iyi oluş halinizi olumsuz olarak etkileyebilir. Dolayısıyla belirli bir aşamadan sonra flörtleriniz arasından sizin için en uygun olabilecek kişiye karar vererek yatırımınızı ona yapmak daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.  

Doğru kişiye nasıl karar verilir?

Flört döneminin bir noktasında artık bir kişiye daha yakın hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu da flörtlerinizin sayısını azaltmanıza ve odağınızı bir kişiye vermek istemenize sebep olabilir. Bunu yaparken karşınızdaki kişiye dürüst olmakta, sizin için doğru kişi olmadığını düşünüyorsanız bunu ona dürüstçe ve kibarca söylemenizde fayda vardır.  Yatırım yapmak ve görüşmeye devam etmek istediğiniz kişiyi seçerken bazı ipuçlarına dikkat edebilirsiniz.

  • Güvende hissediyor musunuz? Sizin için doğru olabilecek kişinin yanında kendinizi güvende hissediyor olmalısınız. Kendiniz olmalı, rahatça hareket edebilmeli ve konforlu hissetmelisiniz.
  • Birlikte zaman geçirmekten keyif alıyor musunuz? Sağlıklı bir romantik ilişkinin ilk gerekliliklerinden birisi güzel bir arkadaşlık ilişkisidir. Aranızda arkadaşlık ilişkisi de olan ve beraber zaman geçirmekten hoşlandığınız bir kişiyi tanımaya devam etmek isteyebilirsiniz.
  • Olası zorlukları kabul ediyor musunuz? Zorluksuz bir ilişkiyi istemek biraz ütopik olacaktır. Her ilişkide bazı zorluklar veya farklılıklar olabilir. Bunların farkında olduğunuz ve kabul ettiğiniz bir ilişki dinamiğiniz varsa ilişkiyi bir sonraki adıma taşımak isteyebilirsiniz.
  • İkiniz de bu ilişkiye devam etmek istiyor musunuz? Duygularınızın ve düşüncelerinizin karşılıklı olduğundan emin olun. Karşınızdaki kişiyle dürüstçe konuşarak ilişkiyi bir sonraki adıma taşımak daha sağlıklı olacaktır.

Kısacası, aynı anda birden fazla kişiyle flört etmenin bazen keyifli bazen ise zorlayıcı getirileri olabilir. İnsanlara, kendinize ve farklı ilişki dinamiklerine fırsat verebilirsiniz. Bu sayede, hem kendinizi hem de karşınızdaki kişileri gözlemleyerek sizin için en doğrusu olduğuna inandığınız kişiyle yolunuza devam edebilirsiniz.  Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP