Otuzlu yaşlarınıza geldiyseniz ve hala bekarsanız arkanızda birçok aşk bırakmış olmanız muhtemel. Bu tip kalp kırıklıklarından sonra yeniden başlamak ya da ilk görüşte aşka inanmak gibi eğilimleriniz varsa bu güzel bir motivasyondur ve pes etmediğinizi gösterir. Yine de bu yaşlarda yeni biriyle tanışmak genellikle zorlayıcıdır. Çünkü eğer flört uygulamaları kullanmıyorsak, yoğun iş hayatı ve sosyal çevremizin küçülmesi ile birlikte aradığımız insanla tesadüf eseri tanışmak gözümüze çok düşük bir ihtimal gibi görünür. 

Biriyle tanışmak konusundaki motivasyonumuz, hayatımızın aşkıyla karşılaşmak da olmayabilir. Bazen yalnızca cinsel dürtülerle herhangi biriyle tanışmayı da tercih edebiliriz. İşte bu konuda yardımcımız elimizin altında bulunan, konum bilgisinin de desteğiyle bize en yakın bekar insanları gösteren flört uygulamaları olabilir!

Bu uygulamalar hep birbirine benzer bir şekilde çalıştığı için kullanması oldukça kolay. Öncelikle bu uygulamayı kullanırken arayışınızın duygusal bir ilişki mi yoksa günlük bir tanışma mı mı olduğunu belirlemeniz gerekiyor ki böylece sizinle aynı istekte olan insanlarla eşleşebilesiniz. Sonrası çok basit! Beğenmediklerinizi sol tarafa, beğendiklerinizi ise sağa kaydırıyor ve eşleşirseniz direkt konuşmaya başlayabiliyorsunuz.

Online olarak birini tanıma süreci nasıl gelişir?  

Psikolog Dr. Michelle Drouin, teknolojinin ilişkiler üzerindeki etkilerini anlattığı TEDx Naperville konuşmasında, yetişkinlerin yüzde 92’sinin sosyal medya kullandığını ve çoğunun da Tinder gibi pratik tanışma platformlarına yöneldiğini söylüyor. Bu tarz uygulamaların utanma, rezil olma, kötü bir şekilde reddedilme gibi durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu ekleyerek seçeneğin bol olduğu bir alanda insanların kendilerini çok daha rahat hissettiklerini belirtiyor. 

Biriyle yüz yüze tanışmaya çalıştığınızda yaşadığınız duygular adrenalin, cesaret, özgüven ya da konuşurken doğru cümleleri bulma telaşı gibi insani duygular. Ama sosyal platformlar üzerinden ilgi çeken kişileri bularak eklemek, mesaj yoluyla sohbet başlatmak veya uygulamalarda liste üzerinden seçim yapmak oldukça kısa süren, basit ve herhangi bir duygu hissetmeye fırsat bırakmayacak kadar pratik yönelimler. 

İlginizi çekebilir: İlişki Uzmanı Yanıtlıyor: Evlenebileceğiniz En Doğru Kişi Kim?

OkCupid isimli tanışma platformunun kurucularından biri olan Christian Rudder, internet üzerinden karşılıklı olarak ilgi alanları aynı olan kişileri eşleştirme yöntemlerini Ted-Ed konuşmasında açıklıyor. Bu açıklamalara göre en önemli nokta, kişisel verilerin birbiriyle uyumlu olması.

Bunu uygulamayı kullanan kişilere soru sorma ve birbirine yakın olan cevaplara sahip kişileri bir araya getirme yöntemiyle uyguladıklarını söyleyen Rudder, iki insanın anlaşabilmesi için hem kendi isteklerini hem de karşı taraftan ne beklediklerini bilmeleri gerektiğini söylüyor. Kişisel istekler ve karşı taraftan beklenenlerle ilgili tüm cevaplar, uygulamaların kendi algoritmasında bir eşleme içine girerek birbiri için en uygun insanları aynı kategoride buluşturmaya yardımcı oluyor.

Bu bilgiler sonucunda, işleri kolaylaştıran online sitelerin veya birebir görüşmektense mesajlaşma yoluyla her konu hakkında konuşabilme rahatlığının potansiyel çiftler için birbirlerini detaylıca tanıma yolunda doğru ve sağlıklı bir adım olduğu söylenebilir. Ama gözden kaçan başka detaylar da var. 

İnternetin sunduğu en cazip teklif: İstediğin herkese ulaşabilirsin

Şu an ilkokul arkadaşlarınızdan dinlediğiniz müzik grubunun solistine kadar aradığınız herkese ulaşabilme imkanına sahipsiniz. Onlara erişmek ve sohbet başlatabilmeniz gerçek anlamıyla sadece bir tık uzaklıkta. Peki bu herkese ulaşabilme hali ve sınırsız seçenek imkanı aşk ile nasıl çatışıyor? 

Dr. Drouin’e göre yapılan bazı araştırmalar, online ilişkilerin büyük oranla ayrılıkla sonlandığını ortaya koyuyor. Buna göre, online olarak tanışan çiftlerin yalnızca üçte biri ilişkisini evliliğe taşıyor. Bu durumun nedeninin milyonlarca alternatifin bulunması olduğunu söyleyen Drouin, insanların artık en ufak bir hataya tahammülü olmadığını, özellikle de online sitelerde çok fazla seçenek gören kişilerin gelecek ilişkilerine başka ve “daha iyi” alternatifleri olduğunu düşüncesiyle yaklaştığını belirtiyor. 

Yüz yüze reddedilmemek ve olası özgüven problemlerini önlemek, kusurları gizleme lüksü, iyice tanıyana kadar konuşabilme fırsatı, esrarengiz adrenalin ve yaşanılacak farklı kendini tanıma deneyimleri için internet aşkları birçok kişinin seçeneği olabilir.

Hepsinin sonunun ayrılıkla sonuçlanacağı, online ilişkilerin gerçek olmadığı, internet üzerinden aşk yaşanamayacağı önyargıları doğru olmasa da ilişki stilini “tamamen” internet odaklı tanışmalara çevirmemek, sosyal ilişkileri dinamik tutabilmek, insanlarla karşılıklı olarak tanışma cesareti gösterebilmek kişisel ve ilişkisel gelişim anlamında önemli. 

Flört uygulamalarında nelere dikkat etmek gerek?

Uygulamaları kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı konular var. Online dünyada milyonlarca profil yer alıyor ve gerçek olmayan bir ortam olduğu için hiçbirinin psikolojik olarak sağlıklı olduğuna dair bir ipucu bulunmuyor.

İnsanlar telefonlarının arkasında çok daha özgüvenli hissederek normalde bahsedemeyecekleri cinsel içerikli konuları gündeme getirebiliyorlar. Rahatsız edici seviyelere ulaşabilen bu durum için özellikle bir kadın olarak ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. 

Uygulamayı indirdik, telefonumuza kurduk ve maceraya başladık. Şimdi de adım adım gözden geçirmemiz gereken kritik noktalara göz atalım. 

İlginizi çekebilir: Sadeleş: 3 Adımda İlişkilerde Minimalizm

1. Sahte profiller

Eğer bugüne kadar “Prison Break” gibi popüler dizileri izlemediyseniz flört uygulamalarında çok hoş olduğunu düşündüğünüz adamın Michael Scofield olduğunu fark etmekte biraz geç kalabilirsiniz. Sahte profil kullanan bir kişi, muhtemelen kendine güveni olmayan, yaşı küçük ya da evli biridir.

Yakışıklı görünümlü sahte profilleri ayırt edememeniz çok mümkün. Bu yüzden hemen iletişime geçmeden önce mutlaka profili incelemek gerekiyor. Sahte hesap kullanıcılarının genellikle düşük kaliteli görseller seçtikleri de mutlaka aklınızda bulunsun.

2. Sapyoseksüel 

Çoğu profilde sapyoseksüel kelimesini görebilirsiniz. Peki nedir bu sapyoseksüel? Google bize bunu ‘’entelektüellikten ve kullanımından hoşlanıp buna bağlanan kişi’’ olarak tanımlıyor. 

Genel olarak kadınlar komik ve zeki erkeklerden hoşlandığı için onların profilinde çoğunlukla sapyoseksüel yazısını görebilirsiniz. Bu da o kişilerin flört uygulamalarında daha derin bir arayışta olduklarını gösteriyor.

3. Profil fotoğrafı olmayanlar

Bir kişinin profilinde kalitesi düşük doğa fotoğrafı, siyah görsel veya anlamlı söz içeren fotoğraflar gördüğünüz an direkt kaçmanızı öneririm. Kim internet üzerindeki randevulaşma uygulamasında kendi fotoğrafını kullanmaz? Bu kişiler çok büyük ihtimalle ya evliler, ya da psikolojik açıdan sıkıntıdalar ya da eski/yeni sevgililerini kontrol etmek için oradalar.

4. Grup seks arayanlar

Bazı çiftler, cinsel hayatlarına heyecan katmak için üçüncü bir kişi ya da başka bir çift arıyorlar. Bazıları oldukça dürüst davranıp bunu açıkça biyografisine yazsa da flört uygulamalarındaki çoğu hesap genellikle sevgilisiyle olan çıplak fotoğrafını kafa kısımlarını kırpıp koyuyor. Bu tip heyecan arayışlarınız yoksa sola kaydırıp kendi maceranıza devam edebilirsiniz.

5. Mesajlaşma

Eşleştikten sonra gelen mesajlar önemli. Kimisi hazırladığı uzun mesajı kopyala-yapıştır yapıp herkese atmayı tercih ediyor. Yani gelen her mesajın sadece size özel olduğunu düşünmemeniz gerekiyor. Benim tavsiyem bu tip uzun mesajları şöyle bir göz atarak okumak ve o kişiyle eşleşmeyi kaldırmak.

İlk mesaj genelde “Selam” ve sonrasında “Nerdesin?” şeklindeyse ya da konuşmanın ortasında aniden “Ne amaçla buradasın?” diye soruluyorsa karşıdaki insan tek gecelik bir ilişki arayışında demektir. Arayışınız karşılıklıysa önce kalabalık bir dış alanda görüşüp sonrasında izlenimlerinize göre görüşmeye devam etmenizi tavsiye ederim. Bu, güvenlik açısından önemli bir detay.

6. Biyografi kısmı

Biyografi kısmı sizinle ilgili ilgi çekici bilgileri karşı tarafa verdiğiniz kısımdır. Kadınların daha çok görmek istedikleri; mezun olduğunuz okul, çalıştığınız yer, uygulamadaki arayışınızın ne olduğu gibi bilgiler oluyor. Yakın gördükleri için, genelde aynı okulda olanlar birbiriyle eşleşebiliyor. Hem bu şekilde karşıdaki insan gerçek mi değil mi araştırma imkanları da olabiliyor. 

Böyle faydalı bilgilerin aksine flört uygulamalarında en çok gördüğüm şeylerden birisi erkeklerin biyografi kısmına boylarını yazmaları. Ortada adeta bir boy yarışı gerçeği var. Biyografiye boy yazdıktan sonra da spor salonunda çekilmiş kaslı bir fotoğrafla profillerini tamamlıyorlar. Eğer yüzeysel bir arayışınız yoksa bu profilleri gördüğünüzde vakit kaybetmeden sola kaydırmayı tercih edebilirsiniz.

Biyografi kısmındaki diğer gereksiz bilgilerden biri de “Kitap okumayı ve sinemayı severim” açıklaması. Onun yerine en azından sevilen kitap ya da filmin isimleri yazılsa belki de ortak beğenileri olan insanların eşleşme ihtimali daha fazla artacaktır. 

7. Telefon numarası isteme

Konuşma ilerledikçe karşı taraf telefon numaranızı isteyip Whatsapp üzerinden mesajlaşmayı sürdürmeyi tercih edebilir. Eğer yeni konuşmaya başladıysanız ve herhangi bir bağ kurmadıysanız numaranızı vermek zorunda değilsiniz. Sadece uygulama üzerinden konuşarak bile buluşabilirsiniz.

Telefon numarası vermek çoğu kişisel bilgilerinizi paylaşmak anlamına gelebiliyor. Kendinizi sosyal medya hesaplarınızda hiç görmediğiniz biri tarafından takip edilebilirken bulabilir ve bundan rahatsız olabilirsiniz. Bu yüzden emin olana kadar beklemenizi tavsiye ederim. 

8. Buluşma ve buluşmadan kaçış

Konuştuğunuz kişiyi gördüğünüz an ondan etkilenmeyebilirsiniz ve buluşmadan bahanelerle kaçmak zorunda kalabilirsiniz. Bu ihtimali de düşünerek sınırlı bir zaman belirleyip o saatte kalkmanız gerektiğini buluşmadan önce karşı tarafa bildirmeniz mantıklıdır. İlk buluşma ve gözlem için 1 saat oldukça makul bir süredir. 

Eğer karşınızdaki insandan etkilenmediyseniz tek yapmanız gereken mekandan ayrıldığınızda eşleşmeyi kaldırıp hayatınıza devam etmek. Numaranızı vermemenizi de bu yüzden tavsiye ediyorum, hiç tanımadığımız ve hayatımıza almayacağımız insana Whatsapp üzerinden hoşça kal demek oldukça yorucu. Sohbet hoşunuza gittiyse ve kalmak istiyorsanız da işinizin iptal olduğu yalanını söyleyip flörtünüzü tanımayı sürdürebilirsiniz. 

Türkiye’de kullanılan flört uygulamaları ile ilgili sizin için ufak çaplı bir araştırma yaptım ve durumu özetlemeye çalıştım. Herkesin aradığını bulacağı bir yıl olmasını diliyorum. Unutmayın, flört uygulamaları ilişki arayışımızı ayağımıza getirse de hala daha filtreleyeceğimiz çok şey var!

İlginizi çekebilir: İlişkide Ayrılık Çanlarının Çaldığını Gösteren 7 İşaretÖykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...BLOOM SHOP