YAZAN: ALEYNA TEPE

Mutluluk hormonu olarak da bilinen dopamin ile günlük kıyafetleriniz arasında bir ilişki olduğunu biliyor muydunuz? Bu ilişki, “dopamine dressing” olarak isimlendirilen ruh halini yükseltmeye yönelik giyinmeyi hedefleyen yeni bir trend ile kuruluyor. Tercih ettiğiniz kıyafetlerin renginin, kumaşının, dokusunun ya da tasarımının ruh hali üzerindeki etkisinden faydalanarak ruh halinizi yönetmenizi sağlayan dopamin stili nedir, nasıl uygulanır sizin için araştırdık.


Dopamin stili nedir?

Ödül, motivasyon, hafıza ve dikkat ile ilişkisi bulunan, mutluluk hormonu olarak da bilinen dopamin her salgılandığında pozitif duygular deneyimlenir. Dolayısıyla bizi mutlu eden ve pozitif duygularla sonuçlanan deneyimleri tekrar etmek isteriz. Dopamin stili de benzer şekilde etki eder, mutlu olmamızı, iyi ve özgüvenli hissetmemizi sağlayan kıyafetleri tekrar tekrar tercih ederiz. Bu tercihler kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak belirli renklerin ruh hali üzerindeki etkisi evrenseldir. Örneğin aşk, sevgi gibi kavramlar pembe renk ile ilişkilendirilirken gri renk içe dönüklük, durgunluk ve umutsuzluk ile ilişkilendirilir.

Dopamin stili ise temel olarak parlak, neon ve canlı renklerle ilişkilendiriliyor. Neon sarılar, parlak turuncular ve yeşiller… Hatta bu renklere dopamin ışıkları deniyor. Moda sektörü dopamin stilini neon renkler üzerinden sunuyor olsa da renklerin kişisel deneyimleriniz ile olan ilişkisi sayesinde kendi dopamin stilinizi oluşturabilirsiniz.

Kişisel dopamin stilinizi oluşturun

Renklerin ve giysilerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi hakkında çalışmaları bulunan psikolog Elizabeth Lombardo, renklerin genel geçer anlamları olsa da kıyafet tercihlerinin ruh hali üzerindeki etkisinin kişisel deneyimlerden kaynaklandığını söylüyor. Kısacası, önemli olan tercih ettiğiniz kıyafetten ziyade sizin onu nasıl algıladığınız. Dolayısıyla, kişisel dopamin stilinizi oluşturmanın ilk adımı renklerin ve spesifik kıyafetlerin size nasıl hissettirdiklerini belirlemek oluyor.

Nasıl hissettiğinizi belirleyin

Dopamin stili, ruh halinizi etkilemek için giyinmekle ilgilidir, dolayısıyla ilk olarak nasıl bir ruh haline sahip olmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Sabah uyandığınızda kendinizi nasıl hissettiğiniz ve günün geri kalanında nasıl bir ruh hali içinde olmak istediğinize karar verdikten sonra kıyafet seçiminize başlayabilirsiniz. Hangi renk, doku ya da model sizin o gün hissettiklerinizi yansıtıyor? Kıyafetler de bir çeşit iletişim ve ifade yolu olarak düşünülebilir, iletişim kurduğunuz kişilerin ilk izlenimleri kıyafetlerinizin de etkisi altında oluyor. Bu sebeple, iletişime nasıl başlamak istediğiniz, nasıl bir mesaj vermek istediğiniz ve nasıl hissettiğiniz kıyafet seçiminizi yakından etkiliyor.

Dolabınızdan giyinin

Dopamin giyim tarzının en belirleyici özelliklerinden birisi de sürdürülebilir olması. Sürekli yeni kıyafetler almanız gerekmiyor çünkü temel mesele ne giydiğiniz değil, giydiklerinizin size nasıl hissettirdiği. Dolabınızı açın ve karşısında durun, kıyafetlerinize göz atın, hangisi dikkatinizi çekiyor ya da hangisi size daha iyi hissettiriyor? Hangi parça nasıl hissettiriyor, hangi parçaları bir arada giymek size iyi geliyor iyice düşünün. Ardından o kıyafetleri daha çok giymeye başlayabilirsiniz. Dolabınızdan giyinmenin bir diğer güzel yani ise anılarınızla ilişkinizi korumaya devam edebilmeniz oluyor. Size iyi hissettiren bir günde giydiğiniz bir kıyafeti düşünün, tekrar onu giymek o gün hissettiklerinizi yeniden hissetmenizi sağlayabilir.

İlham alın

Sosyal medyada moda hesaplarını takip ediyorsanız ya da moda ile ilişkili paylaşımları sık sık kaydediyorsanız bunu bilinçli bir şekilde yapmaya başlayın. Gördüğünüz gönderilerden ya da izlediğiniz videolardan notlar alın, beğen ya da kaydet butonuna basmanıza sebep olan stilleri belirleyin. Dikkatinizi çeken ne oluyor, neden kaydediyor ya da beğeniyorsunuz? Kendinize bir moda ruh hali panosu oluşturarak stilinizi keşfedebilirsiniz. Bunun için beğendiğiniz görselleri bir araya getirebilir, hangi kolajın hangi duygu ile ilişkili olduğunu belirleyebilir ve kendinize ait bir dopamin stili oluşturabilirsiniz.

Renklerden yararlanın

Renklerin insan psikolojisi ile ilişkisini araştıran birçok çalışma bulunuyor. Renk terapisi olarak bilinen bu alan, renklerin enerjisinden faydalanarak zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklara müdahale edilebileceğini savunuyor. Örneğin kırmızı, sarı ve turuncu gibi sıcak renklerin aşk, tutku, mutluluk ve öfke gibi duyguları tetiklerken; mavi, yeşil ve mor gibi soğuk renkler sakinlik, hüzün ve durgunluk ile bağlantılıdır. Dolayısıyla, dopamin stilinin en büyük belirleyicilerinden birinin kıyafetlerin rengi olduğu söylenebilir. Belirli renklerin belirli duyguları ortaya çıkardığı biliniyor olsa da, renklerin hissettirdikleri ve dolayısıyla dopamin stili kişiye özeldir.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP