Hangi işi yaparsanız yapın, gerçek başarıyı elde etmenizi sağlayan en temel unsur özgüvendir. Bu özgüven duygusu olmadan herhangi bir işten tam anlamıyla verim elde etmeniz mümkün değildir.

Dr. Ivan Joseph’a göre, kendinize yönelik olumlu bakışı ya da inancı kaybettiğinizde yapılacak hiçbir şey kalmamış demektir. Kişiler her şeyden önce kendi potansiyellerinin farkına varmalı, kendilerine güvenmeli ve bu güvenin verdiği rahatlıkla seçtikleri yollarda ilerlemelidir.

İşte ödüllü performans koçu, konuşmacı ve eğitmen olan Dr. Ivan Joseph’dan özgüven kazanma sırları!

Özgüvene giden yol nedir?

Joseph’a göre özgüven, kendine güvenme ve bir görevi başarma konusunda beceri ya da düşünce sahibi olmaktır. Zorluklar, başarısızlıklar ne olursa olsun o işi yapabileceğinize inanmanızı sağlayan inançtır.

Özgüvenin geliştirilebilir bir yetenek olduğunu söyleyen doktor; utangaç olduğunu söyleyen, kendine güvenmeyen ve başaramayacağına inanan herkese özgüven yeteneklerini geliştirebilmeleri için bazı püf noktaları sıralıyor!

Pratik yapmak ve tekrar etmek

Başarılı olmak istediğiniz konularda birdenbire yüksek performans göstermeyi beklemeniz ne yazık ki gerçekçi bir beklenti değildir. Başarmak istediğiniz konular üzerine emek harcamalı, pratik yapmalı ve yaptığınız pratikleri tekrar etmelisiniz.

“Bir sene Güney Amerika’dan bir kaleci ile çalıştım. 1.90’lık uzun bir adamdı, elleri taş gibi sertti ve ona topu attığımda yere düşürüyordu. Kendi kendime “Tanrım, başımız dertte!” dedim. Ama aslında tek yapması gereken pratik yapmaktı. 8 ay boyunca günde 350 defa topu duvara atıp tutması gerekiyordu. Ve kendisi şu anda Avrupa’da oynuyor.”

Ortaya çıkmak ve “hayır” sözcüğünü kabul etmemek

En ufak zorlukta pes etmemek, sizi başarıya giden yolda kendinden emin bir konuma getirir. Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling’in serinin yayınlanması için 12 farklı yayınevine gittiğini biliyor muydunuz?

Dr. Ivan Joseph’a göre, hep bir şeyleri tekrarlarız ama çok azımız onda gerçekten ısrar eder. Belki de anahtar kelime “ısrar” sözcüğüdür ve ulaşmak istediğiniz hedefler konusunda hayır kelimesini kabul etmemektir.

Düşünceleri irdelemek ve kendinizle konuşmak

Her birimiz günlük hayattaki olaylar ve içinde bulunduğumuz durumlar karşısında bir iç hesaplaşma yaparız. Genellikle hepimizin kafasında olumsuz iç konuşma vardır. Fakat gerçek şu; etrafınızda yapamayacağınızı söyleyen yeterince insan var. Neden bir de siz bunu kendinize söyleyesiniz ki?

Ivan Joseph, düşüncelerin eylemleri etkilediğini söylüyor. Niçin olumsuz düşüncelerin pozitif eylemlerimizi negatif eylemlere çevirmesine müsaade etmeye devam ediyoruz? Bizim kendimiz için bir öz olumlama yapmaya ihtiyacımız var.

Joseph sizlere “geminizin kaptanı ve geleceğinizin efendisi” olmanızı öğütlüyor. Muhammed Ali’nin öz olumlamasını hatırlayın: “Ben en iyisiyim!” Bunu size, sizden başka kimse söyleyemez.

Moral bozan insanlardan uzak durmak

Bazen etrafınızdaki insanlar olumsuz veya yetersiz olduğunu düşündükleri yönlerinizle ilgili moralinizi bozacak söylemlerde bulunabilirler. Bu söylemler gerçekçi ve yapıcı yorumlar içermeyebilir ve bu nedenle sizin kendi gerçekliğinizin dışına çıkmanıza neden olabilir.

Bütün bunlar özgüveninizin zedelenmesine ve başarma duygunuzun hasar görmesine neden olur. Moralinizi bozan insanları etrafınızda tutmamaya özen gösterin. Kendi kendinize yaptığınız eleştiriler, hesaplaşmalar ve takdirler size çok daha fazla katkı sağlar.

Başkalarının özgüven inşasına yardım etmek

Yol gösterdiğimiz veya yardımcı olmaya çalıştığımız insanların özgüvenini yıkmak yerine onlara pozitif önerilerde bulunursak cesaretlerini kırmamış oluruz. Aynı şey, başarılı bulduğumuz insanları takdir etmekte de geçerlidir.

Özgüven inşa etmek yapıcı ve iyileştirici bir tavırdır. Teşekkür etmek, takdir etmek, övmek ve desteklemek gelişimi ve başarı ivmesini beraberinde getiren eylemlerdir.

Geri bildirimleri olumlu açıdan yorumlamak

Joseph, oğlundan örnek vererek futbol oynadığı bir maçta hiç topa bile dokunmadığını ama kendisine sorulduğunda çok iyi oynadığını söylediğini anlatıyor. Olaylar dışarıdan nasıl görünürse görsün, onları kendi bakış açınızdan değerlendirmek ve algılamak istediğiniz gibi algılayarak değiştirmek istediğiniz şeyler için yılmadan çabalamak sizi yolun sonunda başarıya ulaştırır.

Unutmamamız gereken tek bir şey var: Biz kendimize inanmadığımız sürece kimse bize inanmaz.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP