Konuşurken sık sık sözünüz kesildiği için hitap gücünüzün etkili olduğunu düşünmüyor ve çoğu zaman söylemek istediklerinizi içinizde tutmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Sesinizi keşfetmek, konuşurken etkili bir hitabet gücü uyandırmak ve konuşmanızla fark edilmek istiyorsanız, işin püf noktasını duymaya hazır olun.

Etkili konuşma sanatının sırrı boğaz çakrasından ve çakra açma ritüelinden geçiyor!

Vishuddha çakrası olarak bilinen boğaz çakrası, boyun bölgesinde yer almaktadır. Konuşmaya dair enerji akışının bu çakra üzerinden sağlandığı düşünülür. Bu nedenle kendini ifade etme ya da dil becerisi gibi konular boğaz çakrasının ilgi alanındaki konulardır.

Boğaz çakrası kapalı olduğunda kendinizi ifade etmek için doğru kelimeleri, ses tonunu ve ifade gücünü bulmakta zorluk çekeceğinize inanılır. Bu nedenle pratik yaparak boğaz çakrasının açılması tavsiye edilmektedir.

Sizler için hitabet gücünüzü kuvvetlendirebilmenizi sağlayacak 4 etkili ve pratik çakra açma ritüelleri hazırladık!

1-) Mırıldama/Uğuldama

Mırıldanmanın mutluluğu arttırdığı araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra mırıldanma alıştırması, sinüslerde temiz hava akışı sağlar. Ayrıca, kafanızın içindeki seslerin sabitlenmesine yardımcı olur ve odaklanma gücünü arttırır. Konuşma öncesi ses tonunu hazırlar ve detone olmayı önler.

Nasıl uygulanır?

  • Burnunuzdan derin bir nefes alın.
  • Ağzınız tamamen kapalı olacak şekilde uğuldayın.
  • Bu alıştırma boyunca aldığınız nefesi komple verene kadar uğuldamaya devam edin.

2-) Pozitif kelime mantrası

Beynimiz bilinç farkındalığına göre verim arttırarak çalışır. Bu nedenle ilerleme kaydetmek istediğiniz bir konuyla ilgili olarak istek ve dileklerinizi sesli bir şekilde ifade etmeniz size konuşma öncesi ilham ve motivasyon sağlayacaktır.

Nasıl uygulanır?

  • Kendinize motivasyonunuzu arttıracak bazı kelimeler belirleyin. Örneğin; konuş, söyle, yüksek sesle konuş, anlat gibi kelimeler seçebilirsiniz.
  • Nefes alırken bu kelimelerden bir tanesini, nefes verirken de seçtiğiniz başka bir kelimeyi tekrarlayabilirsiniz.
  • Pozitif kelime mantrasıyla kendinizi konuşmaya hazır hissedene kadar bu pratiği tekrar edebilirsiniz.

3-) Yüksek motivasyon

Duygularınızı harekete geçirmek için, ruh halinizi yansıtan duygu durumunuzu kelimelere aktararak bu kelimelere adrenalin yüklemeyi deneyin. Savaşma güdüsünde olduğu gibi aksiyon ve heyecan sizi dinç tutar, kan akışınızı hızlandırır ve konuşma gücünüzü etkinleştirmeye yardımcı olur.

Nasıl uygulanır?

  • Tek başınıza olmaya özen gösterin ve kendinize yalnız kalabileceğiniz bir ortam yaratın.
  • Yalnız olmanız negatif içerikli kelimeleri de rahatlıkla dışa vurabilmenizi sağlar ve nefes alıp verme tekniğiyle kötü duygu ve kelimelerden arınmanıza yardımcı olur.

4-) Şarkı söylemek

Şarkı söylemek, yukarıdaki diğer maddelerde olduğu gibi boğazınızda titreşim yaratarak boğaz çakrasının açılmasına katkı sağlar. Mutluluğu ve kendini ifade gücünü arttırır. Melodiyle birlikte sözcüklerin daha kolay ortaya dökülmesine ortam hazırlar.

Nasıl uygulanır?

  • İşe en sevdiğiniz şarkıyı seçerek başlayabilirsiniz.
  • Boğazınızı ve ses tellerinizi çok zorlamadan, içinizden geldiği gibi şarkınızı seslendirebilirsiniz.

Bu 4 yöntem sayesinde, önemli bir konuşma yapmadan önce veya düzenli olarak uyguladığınız takdirde her zaman daha özgüvenli ve daha etkili bir konuşmacı haline dönüşeceğinizi siz de fark edebilirsiniz.

Ne zaman kendinizi konuşma öncesi rahatsız ve endişeli hissederseniz işte o zaman boğaz çakralarınızı açmanız gerektiğini hatırlayın!

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP