YAZAN: RANA MENGÜ

Duygusal özgürlük tekniği veya EFT (Emotional Freedom Techniques) olarak da bilinen dokunma terapisi eski, olumsuz inançları yeniden çerçevelemeye yardımcı olmak için üç yöntemi (bilişsel terapi, maruz kalma terapisi ve akupresür) birleştirir. Parmak uçlarınızı kullanarak avucunuzun yan tarafına veya yüzünüzün kenarlarına dokunarak gerçek anlamda dokunma pratiğini içeren EFT, psikolojik problemlerin üstesinden gelmek için kullanılan bir alternatif psikoterapi yöntemidir. Belirli bir travmatik anı üzerinde yoğunlaşmışken akupunktur noktalarına hafifçe vurarak vücudun enerji alanını düzenlemeyi amaçlar. EFT nedir, nasıl uygulanır ve hangi durumlarda kullanılabilir? Sizin için yazdık.


EFT nedir?

Capanna-Hodge‘a göre, EFT’nin kökenleri 1980’lerde psikolog Roger Callahan tarafından geliştirilen Düşünce Alanı Terapisi (TFT) ile bağlantılıdır. Capanna-Hodge “TFT, EFT’ye çok benzer çünkü her ikisi de dikkati belirli bir duyguya veya soruna odaklarken vücuttaki belirli noktalara dokunmayı içerir” diyor.

İki yöntem arasındaki temel farkın TFT’nin farklı nedenler için farklı dokunma dizileri kullanması, EFT’nin ise durum ne olursa olsun aynı dokunma dizisini kullanması olduğu biliniyor. Bu değişimin 1990’larda Dr. Callahan ile çalışan Stanford Üniversitesi mezunu makine mühendisi Gary Craig tarafından başlatıldığını söyleyen Ewing, Craig’in TFT’yi daha basit hale getirmek için yola çıktığını ve EFT’yi bulduğunu ekliyor.

Yine Capanna-Hodge’a göre bilimsel çalışmalar, dokunmanın beynin ve vücudun stresi ve olumsuz duyguları serbest bırakmasına, merkezi sinir sistemini sakinleştirmesine ve düzenlemesine olanak sağladığını gösteriyor. Araştırmacılar EFT’in stresi nasıl hafiflettiğinden tam olarak emin olmasalar da kortizolde (genellikle “stres hormonu” olarak adlandırılır) bir düşüş gözlemliyor ve bu da fizyolojik bir değişimin meydana geldiğini gösteriyor.

Capanna-Hodge, sinir sistemi EFT yoluyla sakinleştirildiğinde, kişinin strese veya endişeye neden olan bir konuyu, vücudu rahatsız edici duygularla harekete geçmeden gözden geçirmesine olanak sağladığını açıklıyor. Mevcut araştırmalara göre, bu nedenle fobilerin ve TSSB‘nin üstesinden gelmek için özellikle etkili olabileceği biliniyor. Explore’da 2016 yılında yapılan bir inceleme ve meta-analize göre, EFT dokunuşunun depresyon duygularını azaltabildiği kanıtlanmıştı. Yine Explore’da 2017 yılında yapılan bir incelemede, 4 ila 10 seans EFT dokunuşunun TSSB’li kişiler için etkili bir tedavi olduğu da bulunmuştu. 

EFT için vücudunun neresine dokunmalıyız?

Akupunktur noktalarına dokunmak çok önemli. Günlük stres faktörleri için avuç içinizin yan tarafına, serçe parmağınızın altına dokunmak başlamak için harika bir yer. Diğer dokunma noktaları; kaşların ortası, gözlerin yanları, gözlerin altı, burnun altı, çene veya köprücük kemiği ve kolların altıdır. Tam olarak hangi noktaların sizin için yararlı olacağını belirlemek için bir EFT uygulayıcısından yardım almakta fayda var.

Dokunmayı kullanmanın en iyi yolları nelerdir?

Fiziksel acı çekmek, trafikte oturmak ya da sunum yapmak gibi her ne olursa olsun bedeninizde olumsuz duygular ya da rahatsızlık hissettiğiniz her an kendinize dokunabilirsiniz. EFT yaparken, size rahatsızlık veren acıya veya deneyime odaklanmak, duygusal yoğunluğu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Araştırmaların dokunmanın etkili olduğunu gösterdiği daha kronik durumlar için (TSSB, anksiyete, depresyon, fiziksel ağrı, fobiler) ise eğitimli bir profesyonelle çalışmak en güvenli yollar arasında.

Adım adım EFT

Daha önce hiç EFT dokunuşu yapmadıysanız, süreç boyunca size rehberlik edebilecek bir EFT dokunuşu uygulayıcısı ile çalışmak isteyebilirsiniz. Capanna-Hodge’a göre, EFT dokunuşunu kendi başınıza denemek istiyorsanız, aşağıdaki aşamaları bilmek süreçte size yardımcı olabilir.

1. Neye odaklanacağınıza karar vermek 

Temizlemek veya üstesinden gelmek istediğiniz rahatsız edici veya olumsuz bir düşünce, sorun veya stres faktörü seçin.

2. Sıkıntı seviyenizi değerlendirmek

Rahatsızlığınızı 0’dan 10’a kadar bir ölçekte değerlendirin. Bu ölçüm EFT dokunma seansınızın ne kadar süreceğini belirleyecektir. (Sıkıntı seviyeniz 3’ün altına düşene kadar dokunmaya devam etmelisiniz.)

3. Meridyen noktaları boyunca üç tur dokunmak 

Bu sırayı 9 ana dokunma noktası boyunca takip edin (iki taraflı olarak): ellerin serçe parmağa yakın tarafı, kaşların iç kenarı, kaş kıllarının başladığı yer, her bir gözün köşesindeki kemiğin üstü, gözlerin tam ortasının altı, burun ile üst dudak arasındaki boşlukta burnun altı, çene kıvrımında ağzın altı, köprücük kemiklerinin her birinin bir inç altı ve yanları, koltuk altının dört inç altında kolların altı ve başın tam tepesi. İşaret ve orta parmağınızı kullanarak bu noktaların her birine eşit sayıda hafifçe vurun.

4. Vuruş turlarından geçerken zihinsel veya sesli olarak bir ifadeyi tekrarlamak

Bir EFT dokunma ifadesi örneği: “Korkuyor olsam da kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.”

5. Gerektiği kadar devam etmek 

Rahatsızlık seviyeniz 1’den 10’a kadar değerlendirdiğiniz ölçekte üçten az olduğunda durun.


EFT yöntemini kullanabileceğiniz 4 ruh hali

Uzmanlara ve mevcut araştırmalara göre EFT dokunuşunun ne zaman faydalı olabileceğine dair bazı örnekler:

Stres veya kaygının üstesinden gelmek için

Uzmanlar, akut stresli veya kaygı yaratan bir durumda, stres veya kaygıya neden olan bir şeye odaklanırken EFT dokunuşunu kullanabileceğinizi söylüyor.

Belirli bir fobinin üstesinden gelmek için

EFT dokunuşunu kullanmak için bir fobiyle karşılaşana kadar beklemenize gerek yok. Ewing, bu iddiayı desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da dokunma dizisinden geçerken sadece fobinize odaklanmanın yardımcı olabileceğini vurguluyor.

TSSB’nin üstesinden gelmek için

Benzer şekilde, travmatik bir deneyime odaklanırken EFT dokunuşu yapılabilir. Oldukça yoğun olabileceğinden, yanınızda bulunabilecek, duygusal destek ve rehberlik sunabilecek bir EFT tapping uygulayıcısı ile çalışmak daha faydalı olacaktır.

Depresif hissettiğinizde

Uzmanlar, EFT dokunuşunun olumsuz düşünceleri temizlemek için kullanılabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, konuşma terapisi veya reçeteli ilaçlar gibi diğer yerleşik tedavilerle birlikte kullanılabilir. Dokunmanın size fayda sağlayabileceğini düşünüyorsanız bir sağlık uzmanıyla konuşmak sürece başlamanızın ilk adımı olacaktır.

BLOOM SHOP