2014 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Yoga Günü olarak kabul edilen 21 Haziran, her sene insanlık adına önemli olan bambaşka bir temayla kutlanıyor. Bu sene ise dünya çapında büyük kayıplara ve köklü değişikliklere neden olan COVID-19 nedeniyle teması “Evde Yoga ve Aileyle Yoga” olarak belirlendi. İşte Dünya Yoga Günü hakkında merak edilenler ve o günün enerjisine uygun yoga pratikleri!

İlginizi çekebilir: Neden Yogaya Başlamalısınız? İşte Zihin Sağlığına Faydaları!

Neden 21 Haziran günü kutlanıyor?

Kuzey yarımkürenin en uzun günü olan 21 Haziran’ın Dünya Yoga Günü olarak seçilmesi tesadüf değil. Dünya tarihine bakıldığı zaman farklı kültürlerde kendini gösteren 21 Haziran, yoga dünyası için de özel birtakım anlamlar taşıyor. Yaz gündönümü olarak adlandırılan bu özel gün, yoga perspektifinde 6 aylık bir süreç olan Dakshinayana’nın geçişini sembolize ediyor. Bugünün Hindu kültüründeki bir diğer özelliği ise insanların enerji boyutunda, özellikle ruhsal pratikler konusunda, yoğun bir şekilde desteklenmesi.

Yine yoga perspektifinde bakıldığında yaz gündönümü sonrasında gerçekleşen ilk dolunay ise “Guru Poornima” olarak adlandırılıyor ve bilgelik enerjileri oluşturuyor. Hindu kültüründe ilk gurunun doğduğu gün olarak kabul edilen bu özel gün, öğretmenlere minnet edilerek kutlanıyor.  

Gökyüzünde neler oluyor?

21 Haziran günü Yengeç burcunda gerçekleşecek olan Yeniay ve Güneş Tutulması bugünün enerjisini etkileyecek.Yengeç burcundaki Yeniay bir aylık süre boyunca sevgi, duygusal bağlar ve aile kavramlarının önemini vurgularken duygularımızın ön plana çıkmasıyla da bilinçaltının derinlikleri berraklaşacak.

Değişim zamanı olarak nitelendirilen güneş tutulmaları ise 2. çakra ile ilişkilendirilir. Bu çakranın elementi olan “su” gibi akıcı, hareketli ve değişime açık bir yoga akışı enerjileri dengeleyebilir. 2. çakrada ve etkilediği bölgede dengesizlik varsa değişimden korkmak ve gerekli motivasyonu bulamamak söz konusu olabilir.

İkinci çakrayı dengeleyen Yin yoga akışı

21 Haziran günü gerçekleşecek olan Yeniay, Yin enerjileri anlamına geliyor. Yin yoga pozlarından oluşan, ikinci çakramızı dengelerken bütünsel olarak da iyi hissettiren etkili bir akışı Yoga Terapi, Nefes ve Meditasyon eğitmeni Meltem Fakabasmaz sizler için hazırladı. Bu akışta her pozda doğal ve rahat nefeslerle 4-8 dakika arası kalmak gerekiyor. 

Vücudumuzdaki ikinci enerji merkezini hedef alan, kalça esnetmelerine, kalça dengeleyici hareketlere ve leğen kemiğine odaklı 6 hareketten oluşan bu akışı bugün pratik etmenizi öneririz.

1. Supta Baddha Konasana

2. Ananda Balasana

3. Apanasana

4. Upavistha Konasana

5. Baddha Konasana

6. Supta Padangusthasana

Kuzey yarımkürenin en uzun günü olan 21 Haziran’da her zamankinden daha fazla enerjiye ihtiyacımız olacak. Gökyüzünün gün boyu bize sunduğu dönüştürücü enerjileri en iyi şekilde kullanabilmek için bedenimizi de enerji veren sağlıklı gıdalarla beslemek gerekecek. Tadım Çiğ Kuruyemiş ve Kurumeyveleri ise ihtiyacımız olan besinleri bedenimize sağlarken gün boyu zinde ve enerjik hissetmemize yardımcı olacak. Bizim bugün favorimiz Tadım Zinde, peki size hangisi eşlik edecek?

İlginizi çekebilir: En Sevdiğiniz Yoga Pozu Karakterinizi Ele Veriyor

BLOOM SHOP