YAZAN: CANSU CEBECİ

Sağlıklı olmak birçok insanın hayatındaki temel hedeflerinden biridir. Bu hedefe ulaşmak için yapılan öneriler çoğunlukla sadece bedene odaklanır. Ancak sağlıklı olmak, hastalık veya yaralanma olmamasından çok daha fazlasıdır. Kısacası, bütünsel sağlığı desteklemek için sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları günlük rutinine eklenerek desteklenmeli.


Zihinsel ve ruhsal sağlığınızı destekleyecek yaşam tarzı önerileri

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için sağlığa bütüncül yaklaşılmalı; bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlık bir arada dikkate alınmalıdır. Beden, zihin ve ruh birbirleriyle bağlantı içerisinde çalışan sistemlerdir. Bu birlikteki harmoni ve uyum iyilik halinin en kaliteli göstergelerindendir. Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını günlük rutininize dahil ederek kendi sağlığınızın destekçisi olabilirsiniz.

Fiziksel aktiviteyi hayatınıza katın.

Aktif olmak sadece fiziksel olarak değil, beyninizde size iyi hissettiren kimyasalları, beynin hafıza ve öğrenmeden sorumlu kısımlarını aktive ederek zihinsel ve ruhsal olarak da sizi destekler. Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz rutini belirlemek ve bu rutine sadık kalmak özgüveninizi yükselterek iyi hissetmenize yardımcı olur. Asansörü kullanmak yerine merdiven çıkarak, yürüyüş yaparak veya ev işleriyle uğraşarak gün içerisinde aktif olun.

Sevdiklerinizle vakit geçirin.

İyi ilişkiler, sevildiğinizi ve değerli olduğunuzu hissetmek zihinsel sağlığınız için çok önemlidir. Başkalarıyla bağlantılı olmak aynı zamanda size bir aidiyet ve öz değer duygusu katar. Bir süredir görmediğiniz bir arkadaşınızla program yapın ya da sevdiklerinizle vakit geçirirken telefonunuzu kaldırın.

Uykuyu öncelik haline getirin.

Kaliteli uyku zihinsel ve ruhsal sağlığınız için gerekli temel ihtiyaçlardan biridir. Yetersiz uyku sağlık problemlerinin hem nedeni hem de sonucu olabilir. İyi uyku beynin duygusal bilgileri işlemesini, duygusal ve zihinsel tepkilerini etkiler. Uyku rutini çok önemlidir; uyuma ve uyanma saatlerinin haftanın her günü aynı saatlerde olmasına özen gösterin. Yatmadan en az 5 saat öncesinde kafein ve nikotin gibi uyarıcıları almayı bırakın. Çikolatada kafein olduğunu ve uykunuzu kaçırabileceğini unutmayın.

Sağlıklı beslenin.

Yediklerinizin fiziksel sağlık kadar, zihinsel ve ruhsal sağlık üzerinde de etkisi vardır. Beslenmenizde mevsim sebzelerine, kaliteli protein kaynaklarına ve çiğ kuruyemişlere yer verin. Rafine karbonhidrat ve şeker tüketiminizi azaltın. Bu besinler, olumlu ruh halini destekleyen B vitaminlerini tüketir. Aynı zamanda kan şekerinde ani değişikliklere neden olarak ruh sağlığınızı olumsuz etkiler.

Yavaşlayın.

Gevşemenin zihinsel sağlık için önemi birçok araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Günlük meditasyon veya nefes çalışmaları duyguları daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

4-7-8 nefes tekniğini günde 4 kez uygulayın:

  • Rahat bir pozisyon alarak vücudunuzu gevşetin.
  • Ağzınızı kapatın ve burnunuzdan nefes alırken 4’e kadar sayın.
  • Nefesinizi 7 saniye tutun.
  • 8 saniye boyunca ağzınızdan nefesinizi verin.

Vücudunuzu dinleyin.

Yorgunsanız, kendinize yüklenmeyin ve dinlenmek için vakit ayırın.

Duygularınız hakkında konuşun ve destek alın.

Hassas noktalarınızı göstermek bir zayıflık işareti değildir. Zorlandığınız zamanlarda yardım istemek problemlerin üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olabilir. Güvendiğiniz arkadaşlarınızla dertleşin. İhtiyaç duyuyorsanız, bir uzman desteği alın.

Destek olun.

Başkalarına yardım etmek, size bir öz değer ve tamamlanma hissi vererek olumlu duygular yaratır. Desteğe ihtiyacı olan arkadaşınıza nasıl olduğunu sorun ve gerçekten dinleyin. Gönüllü olarak toplumsal organizasyonlara katılın.

Yeni beceriler edinin.

Öğrenmenin verdiği heyecan duygusu “Eureka” olarak adlandırılır ve bu pozitif enerji size bir amaç duygusu hissettirerek zihinsel ve ruh sağlığınızı destekler. Öğrenmek aynı zamanda özgüveninizi ve benlik saygınızı yükseltir ve başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardım olur. Yeni yemek tarifleri deneyin ya da yeni bir dil öğrenin.Cansu Cebeci

Lise eğitimini 2013 yılında Hun School of Princeton’da tamamladı. Lisans eğitimini 2017 yılında New York’ta Fordham Universitesi’nde pazarlama ve yöneticilik üzerine tamamladı. 2019 yılında Londra’da bulunan Cass İşletme Fakültesi’nde pazarlama üzerine yüksek lisans yaptı. Mezun olduktan sonra Institute for Integrative Nutrition’dan Bütünsel Sağlık Koçluğu ve Functional Medicine Coaching Academy’den Fonksiyonel...BLOOM SHOP