YAZAN: MİRAY AKIN

Eski Mısırlılara kadar uzanan geçmişi ile doğal şifacılar olarak bilinen uçucu yağlar hem psikolojik hem de fiziksel sağlığımıza sayısız fayda sağlıyor. Uyku sorunlarını giderme, konsantrasyonu artırma ve ruh halini iyileştirme gibi yararları ile bitkilerin gücünü keşfetmeye ne dersiniz? İşte günlük rutininize dahil edebileceğiniz uçucu yağlar!


Ruh halini iyileştirmek için limon otu yağı

Herkes zaman zaman negatif duygular hissedebiliyor ve kötü bir ruh haline sahip olabiliyor. Günlük rutininize dahil edebileceğiniz limon otu ise bu olumsuz duygu durumları ile başa çıkabilmek adına oldukça güçlü bir uçucu yağ.  Ruh hali üzerinde güçlü ve pozitif bir etkiye sahip olan bu ferahlatıcı ve hafif yağ, bu özellikleri sayesinde stresi azaltmaya da yardımcı oluyor.

Nasıl kullanabilirsiniz: Bu yağı günlük hayatınıza dahil etmek için su ile dolu bir şişeye birkaç damla damlatabilir ve ardından mobilyalarınıza, kıyafetlerinize ve havaya sıkabilirsiniz.

Limon otu uçucu yağı

Odak ve konsantrasyon için okaliptüs yağı

Okaliptüs yapraklarından elde edilen bu uçucu yağın sağlığa olan faydaları saymakla bitmiyor. Keskin kokusu sayesinde özellikle solunum problemlerinin tedavisinde oldukça etkili olduğu biliniyor. Günlük rutininize dahil edebileceğiniz bu yağ sayesinde daha temiz bir havanın solunması mümkün oluyor. Bu da stres seviyelerinin azalmasını sağladığı gibi vücudun enerji ihtiyacını da karşılamaya yardımcı oluyor. Ciğerlere dolan hava ile birlikte zihin açılırken odak ve konsantrasyon problemleri ile de mücadele edilebiliyor.

Nasıl kullanabilirsiniz: Bir sprey şişesine ekleyeceğiniz birkaç damla okaliptüs yağını, çalışma alanınızda gezdirebilir, eşyalarınıza sıkabilirsiniz.

Okaliptüs uçucu yağı


Kaliteli uyku için lavanta yağı

Sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile tanınan lavanta yağı aynı zamanda güçlü bir antibakteriyel ve anti-inflamatuar. Stresli anlarınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz bu uçucu yağı aynı zamanda uyku rutininize eklemenizde fayda olabilir. Sinir ve gerginlik ile başa çıkmaya yardımcı olduğu gibi duygusal stres ile mücadele için de etkili olan lavanta yağının genel ruh halini iyileştirmesi ise diğer bir faydası. Bu sakinleştirici özellikleri sebebiyle uykuya dalma ve uykusuzluk gibi sorunların giderilmesine yardımcı oluyor.

Nasıl kullanabilirsiniz: Lavanta yağını uyku rutininize dahil etmek isterseniz, su ile dolu bir sprey şişesine ekleyebileceğiniz bir iki damla lavanta suyunu nevresiminize ve yastığınıza sıkabilirsiniz.

Melez Lavanta Uçucu yağı

Stresle mücadele için biberiye yağı

En şifalı doğal bitki yağlarından biri olan biberiye yağı özellikle cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kendisine yer buluyor. Antiseptik olan biberiye yağı akne tedavisinde önemli bir rol oynarken, cilt renginin eşitlenmesini de sağlıyor. Bunların yanı sıra rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir özelliğe sahip olan biberiye yağı, stres ile mücadele etmeye yardımcı oluyor. Zihin yorgunluğu ve anksiyete tedavisi için de tavsiye edilen bu uyarıcı yağı günlük rutininize ekleyerek zihinsel aktivitelerinizin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Nasıl kullanabilirsiniz: Biberiye yağını cilt bakım rutininize eklemek isterseniz birkaç damlasını bir pamuğa dökerek temiz cildinize uygulanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bulunduğunuz atmosferi biberiye yağının kokusu ile ferahlatmak için buhurdanlık kullanabilir, birkaç damlası ile vücudunuzdaki stres seviyelerinin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Biberiye uçucu yağı

Ağrıları gidermek için adaçayı yağı

Eski Mısırlıların tıbbi uygulamalarına dahil ettiği bu hoş kokulu yağın antidepresan etkileri olduğu söyleniyor. Adaçayı solumanın kortizol seviyelerini düşürmede etkili olduğu belirtildiği gibi yapılan birçok araştırma da PSM semptomlarını giderme ve krampları hafifletme adına güçlü bir doğal bitki yağı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda güçlü ağrı kesici özelliklere sahip olması sebebiyle baş ağrısının ve kemik ağrılarının giderilmesine de yardımcı oluyor. Hazımsızlık gibi sindirim problemleri ile savaşma konusunda etkili oluyor.

Nasıl kullanabilirsiniz: Ağrıları gidermede etkili olduğu söylenen bu ferahlatıcı yağı, masaj yağı olarak kullanabilir, hafif baskılarla vücudunuzda gezdirebilirsiniz. Sindirim problemleri yaşıyor veya regl dönemi ağrılarının giderilmesini istiyorsanız bir su bardağının içerisine birkaç damla damlatarak içebilirsiniz.

Adaçayı uçucu yağıMiray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP