Kimse müzikli, kahkahalı, danslı ve alkollü bir akşamdan sonra kötü hissetmeyi hak etmiyor! Akşamki eğlenceden keyifli bir sabaha uyanmak için püf nokta: Doğru beslenmek ve aktif olmak. Akşamdan kalma sabahlarda hangover ile baş edebilmek için uygulamak isteyeceğiniz 7 kuralı sıraladık.

1. Uyanır uyanmaz suya koşun

Bol su içmek alkol tüketilen gecelerin en kilit noktasıdır. Suyu alkolün kötü gün dostu olarak düşünebilirsiniz çünkü su, alkolün sebep olduğu bütün rahatsızlıkların üstesinden gelebilir. Alkol vücudu susuz bırakırken yüzde kızarıklık ve şişliğe, baş ağrısına, mide bulantısı ve karın ağrısına yol açar. Bu yüzden gece uyumadan önce bolca su içmek, sabah daha rahat ve temiz uyanmayı garantiler.

Olur da su içmeyi unutursanız ya da su içmeden uyuyakalırsanız,uyanır uyanmaz suya koşun! Vücudu arındırmanın en kolay ve hızlı yolu gün boyu su tüketmektir.

İlginizi çekebilir: Yaz Aylarında Dehidrasyon ile Baş Etmenin 5 Yolu

2. Zencefil ve nane çayının iyileştiren gücüne güvenin

Zencefil ve nane her türlü mide bulantısına ve ağrısına birebirdir. Bu yüzden akşamdan kaldığınız sabahlarda zencefil ve nanenin gücüne güvenebilirsiniz. Sıcak suyun içine bir parça taze zencefil ve bir tutam nane tam bir ilaç görevi görür. Üzerine isteğe bağlı bal da ekleyebilirsiniz.

3. Yumurtalı kahvaltı yapın

Yumurta tüketmek saatler önce sıfırladığınız enerjiyi yerine getirmenize yardımcı olur. Yumurta, içerdiği yüksek oranda amino asitler ile hem enerji verir hem de baş ağrısına iyi gelir. Az zeytinyağı ile yapılan omlet ya da çırpılmış yumurta size gecenin başındaki enerjiyi geri verir. 

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Kahvaltı: Yumurtalı Muffin Tarifi

4. Potasyumu gözden kaçırmayın

Alkol vücuttaki elektrolit seviyesini bozarak potasyum eksikliğine yol açar. Potasyum seviyesi düştüğünde baş ağrısı ve yorgunluk gibi istenmeyen durumlar oluşur.

Muz hem potasyum açısından zengin hem de içerdiği B6 vitamini sayesinde vücudun elektrolit seviyesini dengeleyerek hızla toparlanmanızı sağlar. Potasyumu yüksek olan besinlerin arasında avokado da yer alır. Eğer muzu kahvaltıda tüketmek istemiyorsanız avokadoyu tercih edebilirsiniz.

5. Kompleks karbonhidrat tüketin

Tam tahıllı ekmek ya da yulaflı bir kahvaltı hem enerji verir hem de mide bulantısını önler. Alkol yüzünden altüst olmuş kan şekeri seviyelerini de tekrar yukarıya çekmek gerekir. Tam tahıllı ekmek ve omlet, yulaf ve muz, ekmek üstü avokado üzerine çırpılmış yumurta ya da haşlanmış yumurta gibi alternatifler zor sabahların kurtarıcılarıdır.

6. Yeşilliksiz olmaz

Kuşkonmaz ve ıspanak vücudu toksinlerden kurtarma konusunda en etkili besinlerdendir. Alkolün en hasar verdiği organ karaciğer olduğunu göz önünde bulundurursak karaciğer dostu besinlere yer vermekte fayda var.

Bunlardan kuşkonmaz ve ıspanak kahvaltı ve öğlen yemeği menülerine kolayca girebilir. Bu iki mucizevi sebzeyi yumurtayla birleştirmek hem çok pratik hem de çok lezzetli olur. Mesela ıspanaklı omlet ya da kuşkonmaz ve çırpılmış yumurta ile besin değeri yüksek bir menü yaratmak mümkün.

7. Yürüyüş yapın, temiz hava alın

Kalkar kalkmaz sular içildi, gereken mineraller depolandı, protein-karbonhidrat dengesinde kahvaltı yapıldı ve sıra hangover ile baş edebilmek için hareket etmeye geldi! Dışarıda, eğer mümkünse yeşillik ve bol ağaçlık bir alanda, hafif ya da orta tempolu 40-45 dakikalık bir yürüyüş size kendinizi çok iyi hissettirecek. Çok basit bir yöntem gibi gözükse de temiz havada insanın kendisini kötü hissetmesi imkansız.

Bir gece önce alınan kalorilerden kurtulmak için bazıları kendisini spor salonlarına atar ve nabzı yükseltecek hareketler yapar. Ancak uzmanlar özellikle alkol tüketimi sonrasında ağır sporlar yapmayı tavsiye etmiyor. Çünkü alkol kalp atışını olumsuz etkiliyor. Nabız yükselten hareketler ise baş dönmesi ve mide bulantısı gibi durumlara neden olabiliyor. Hareketlerde denge bozukluğu da ortaya çıkabiliyor. 

İlginizi çekebilir: Yaşa Göre Egzersiz: Hangi Yaşta Hangi Egzersizi Yapmalısınız?

BLOOM SHOP