Sıcak havalarda her zamankinden fazla su kaybediyoruz ve bu nedenle suya olan ihtiyacımız önemli ölçüde artıyor. Yeteri kadar su tüketmediğimizde, özellikle de yaz aylarında, dehidrasyon (sıvı yetersizliği) ile karşı karşıya kalma ihtimalimiz yüksek.

Örneğin yolculuğa çıktığımızda, günlük rutinlerimizden uzaklaşarak kendimizi tatil keyfine bıraktığımızda, tuz oranında aşırıya kaçtığımızda, uzun yürüyüşlerle yeni yerler keşfederken terleyerek bol su kaybettiğimizde ciddi ölçüde dehidre olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyoruz.

Vücut susuz kaldığında baş ağrısı, yorgunluk, cilt kuruluğu gibi problemler ortaya çıkıyor. Amerikalı uzman diyetisyenler Maya Feller ve Abby Cannon, susuzluğunuzu önlemenin yollarını listeledi!

1. Kendinize hedefler koyun

Kendine hedef koyarak su içme alışkanlığını arttırmayı amaçladığını söyleyen Abby Cannon, şu örneği veriyor: “Örneğin, uçakla bir yere gideceksiniz. Uzun bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Ben her zaman kendime güvenlik noktasını geçmeden şişemdeki 1 litrelik suyu bitirme hedefi koyuyorum. Bu sayede uçuşa susuz kalmamak adına yeterince hazırlanmış olabiliyorum.”

Bu yöntemi tatil rotanız boyunca da uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde gezip görmek istediğiniz yerleri belirlerken her bir noktayı bitirdiğinizde onunla birlikte şişenizdeki suyu da bitirmeyi hedefleyebilirsiniz.

2. Su şişeniz boşaldığı anda onu doldurma alışkanlığı edinin

Bir yere yemek yemeye gittiniz, oradan ayrılırken su şişeniz boşalmışsa mutlaka onu doldurarak ayrılmayı alışkanlık haline getirmeyi deneyebilirsiniz. Maya Feller’a göre, gittiğiniz yerlerde ya da kaldığınız mekanlarda kibar bir şekilde su talep etmenin hiçbir çekinilecek yanı yok. Bu yöntemi uyguladığınızda elinizin altında dolu su şişesini gördükçe su içme alışkanlığınız artış gösterecek ve yaz aylarında dehidrasyon ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz azalmış olacak.

3. Tercih ettiğiniz yiyeceklere dikkat edin

Tatildeyken elbette her yediğinize dikkat etmeniz zor. Ama tercihinizi bol tuzlu ve şekerli gıdalardan yana değil de sebze ve meyve ağırlıklı ana öğün ya da tatlılardan yaparsanız daha sağlıklı öğünler yemiş olmanızın yanı sıra yemeklerden aldığınız su oranını da göz ardı etmemiş olursunuz. Feller, yemeklerin içerisinde de belirli miktarda su bulunduğunu ve su ihtiyacımızın yemek tercihlerimizle desteklenebileceğini belirtiyor.

4. Bir bardak alkol, bir bardak su tekniğini uygulayın

Git gide popülerleşen bu teknik gerçekten de işe yarıyor. Fazla alkol tüketimi vücutta dehidrasyona neden olabiliyor bu nedenle alkolle birlikte su tüketilmesi şiddetle tavsiye ediliyor. Eğer yapabiliyorsanız her alkollü içecek sonrası mutlaka büyük bir bardak su için. Bu sayede ertesi günün baş ağrısını ve yorgunluk hissini rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hangover Sabahlarını Daha Rahat Atlatmanın Tüyoları

5. Büyük şişe suları tercih edin

Eğer yukarıdaki seçeneklerin hiçbiri sizin için mümkün değilse ve yanınızda kendi su şişeniz yoksa Cannon’un size bir önerisi var: İlla plastik şişede su almak zorunda kaldıysanız en büyüğünü tercih edin. Doldurarak birkaç kez daha kullandıktan sonra mutlaka geri dönüşüm kutularına atarak plastik olmayan, tekrar kullanılabilir su şişelerine geri dönüş yapın.

Kaynak: mindbodygreen.com, hopkinsmedicine.org

BLOOM SHOP