Seyahat etmenin beslenme düzenini bozduğuna inanılıyor ama aslında bu sadece yanlış bir algıdan ibaret. Havaalanları her ne kadar paketli ürünlerin her köşede satıldığı dükkanları ve işlenmiş gıdalarla dolu olan kafeleriyle bilinse de pratik bir ön planlamayla sağlıklı beslenme yolculuk esnasında da mümkün olabilir. İşte havaalanında sağlıklı beslenme önerileri!

Havaalanında ne yiyebiliriz?

İdeal olan aslında evden çıkmadan önce protein ağırlıklı dengeli bir öğün yemek. Fakat bunun için kimi zaman uçak saatleri uygun olmayabiliyor kimi zaman da acele ile evden çıkmak gerekebiliyor.

İşte bu durumda havaalanlarında “Ne yesem, bir şey yemek istiyorum ama çok aç değilim.” stresi yaşanıyor ve kendimizi kalorisi yüksek tostların ve şekerli paket ürünlerin içinde kaybolurken buluyoruz. Halbuki yolculuğa çıkmadan ön planlama ile havaalanında beslenme stresi ortadan kalkabilir. İşte havaalanında sağlıklı beslenme sırları:

Tok tutan meyveler: Elma ve muz

Elma ve muz, uzun süre tok tutma özellikleriyle seyahatlerin vazgeçilmez meyveleri. Üstelik bu meyveleri yanımızda taşımak çok kolay! Eğer evden çıkarken çantanıza meyve koymayı unuttuysanız bile bu iki meyveyi havaalanında pek çok yerde bulabilirsiniz.

Çanta içine uygun ve oldukça doyurucu: Çiğ kuruyemişler

Çiğ kuruyemişler doyurucu oluşu, her zaman taşınabilir olması ve içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde havaalanı beslenme kuralları kriterlerine uyuyor. Özellikle çiğ kuruyemişler elma ve muz gibi meyvelerle de lezzet uyumu içerisinde. Bir avuç badem ve elma, 2-3 adet tam ceviz ve muz, besin değeri yüksek ve uzun süre tokluk garantileyen ideal bir ara öğün opsiyonu sunuyor.

İlginizi çekebilir: Mutluluk Seviyenizi Artırmaya Yardımcı 8 Besin

Protein, lif ve karbonhidratın hızlı buluşması: Tam tahıllı ekmek arasında marul ve peynir

Uzun uçuşlar, uzun yollar derken bazen meyve ve kuruyemiş yeterli olmuyor. Bir de üzerine rötar eklendi mi açlık seviyesi aniden artabiliyor. Bu durumda önceden hazırlanmış tam tahıllı ekmek arasında domates, marul, salatalık ve yağsız peynir pratik bir öğün görevi görüyor.

Tatlı isteğine pratik ve proteinli çözüm: Yoğurt

Sade yoğurt protein oranı yüksek olması ile tercih edilen ara öğün opsiyonlarından. Yoğurdun üzerine çiğ kuruyemişler ile hem lezzeti arttırabilir hem de tokluk süresi uzatılabilir. İsteğe göre üzerine çilek, muz, elma, yaban mersini, frambuaz gibi meyveler de eklenebilir. Tatlı meyveler ve yoğurdun uyumu tatlı isteğini tatmin edebilecek lezzette!

İlginizi çekebilir: Fermente Gıdalar: Sindirimi Kolaylaştıran 4 Besin

Zeytinyağı ve limon eşliğinde: Salata

Uçağa vaktiniz varsa havaalanlarında bulunan restoranlardan birinde vakit geçirebilirsiniz. Menüden bol yeşillikli bir mevsim salatasına isteğe bağlı olarak et, tavuk, balık ekletebilir ya da ızgara sebze tercihinde bulunabilirsiniz.

Buradaki tek oyunbozan, salatanın üzerine eklenen soslar. Bu yüzden salatanızda hazır sos tüketmek yerine zeytinyağı ve limon ile tüketebilirsiniz.

BLOOM SHOP