Kış aylarının etkisiyle cansızlaşıp dökülen ve kopan saçları onarıp hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacak bir bakım rehberi hazırladım. İşte en hızlı saç uzatma yöntemleri!

En hızlı saç uzatma yöntemleri

1. Saçlarınızı taramaya özen gösterin.

Çünkü, karışık ve düğüm olmuş saçlar hem dökülür hem de açmaya çalıştıkça kopar. Bu nedenle, saçlarınızı sık sık taramanız hem karışmasını önler hem de saç derisine masaj yapacağı için kan dolaşımını hızlandırır. Böylece saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Çantanızda ufak ve uçları yuvarlak yani saç derisine zarar vermeyecek bir tarak taşımanız bu anlamda çok faydalı olacaktır.

2. Saçlarınızı sık yıkamayın.

Haftada en fazla 3 gün yıkamaya özen gösterin. Çünkü saçın her şeyden önce kendi yağı ile beslenmeye ihtiyacı var. Gözeneklerin, saçın ihtiyacı doğrultusunda ürettiği yağ, saçların beslenmesine, kuvvetlenmesine yardımcı olur aynı zamanda kimyasala daha az maruz kalırlar. Bu da saçların hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

3. Haftada 1 gün bitkisel yağlar ile saç bakımı yapın.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu doymamış yağları beslenme düzeninize eklediğiniz gibi içeriğinde barındırdığı vitamin ve minerallerden maksimum oranda faydalanmak adına saç bakımlarınıza da ekleyin.

Esansiyel yağların yüksek etkisi ve oranlarını belirleyememekten çekiniyorsanız, kendinize baz yağlar ile bir karışım hazırlayabilirsiniz. Örneğin, avokado yağı ve aloe vera yağını eşit oranlarda karıştırıp masaj yaparak saç diplerinize, kalan karışımı da saç uçlarına uygulayın. 2 saat kadar saçınızda beklettikten sonra yıkayın. Bu işlem sonrasında saçlarınız canlanacak ve parlayacaktır.

4. Şok diyetlerden uzak durun.

Yaz aylarının yaklaşıyor olması nedeniyle fazla kilolardan kurtulmak adına yapılacak şok diyetler saçlarınızın dökülmesine ve de uzamamasına neden olur. Saçlarınız için gerekli vitaminleri aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bu nedenle, şok diyetlerden kaçınmanın yanı sıra, normal beslenme rutininizde de günlük vitamin ihtiyacınızın karşılanıyor olduğundan emin olmanız gerekir. Özellikle A, B, C ve E vitaminleri içeren yiyecekleri tüketmeniz, saç uzama hızınızı ve saçınızın kalitesini arttıracaktır.

5. Saçlarınızı mümkün olduğunca nemlendirmeye çalışın.

Duşta saç kremi veya maske kullandıktan sonra, durulanmayan kremler ve serumlar kullanın. Hatta argan yağı gibi saçı nemlendiren ve canlandıran bir yağı, her sabah saç uçlarınıza sürerek saçlarınızın hem parlak hem de yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Uçların kuru ve cansız olması, saça gelen bütün besini emmesine ve böylece uzama hızının yavaşlamasına neden olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca saçı yumuşak tutmakta fayda var.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP