Cilt bakımında asit kullanmaya yabancı olsak da aslında asitler uzun zamandır kullandığımız ürünlerin içerisinde olan içeriklerdir. Bahsedilen asitler cildimizi yakan kimyasallar değil, daha çok cildin ihtiyaç duyduğu ve pH’ını düzenleyici, bitkisel içerikler. Hyaluronik asit de bunların en başında geliyor! Gelin hyaluronik asidi daha yakından tanıyalım.

Yakın mercek: Hyaluronik asit

Hyaluronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan bir asit türüdür. Yüzde 50 oranında cildimizde, yüzde 80 oranında da gözlerimizde bulunur. Yaş ve çevresel etkilere bağlı olarak da zaman içerisinde azalır. Bu azalma, cildin yaşlanmasına ve nemini kaybetmesine neden olur.

Hyaluronik asit nasıl kullanabiliriz?

İçeriğinde hyalüronik asit bulunan bakım ürünleriyle cilt yüzeyimize bakım yapmak, cildimize nem kazandırmak açısından oldukça önemlidir. Su tutma özelliği bulunan hyaluronik asit, cildin ihtiyaç duyduğu nemi depolar, kuruluktan kaynaklı çatlama ve kızarıklıklara da engel olur, cilde elastikiyet kazandırır ve kolajen üretimini destekler.

Cildin katmanları nelerdir?

Cildimiz, epidermis, dermis ve hypodermis olarak üç tabakadan oluşur. Yaptığımız bakımların cildimize etki etmesinin yolu, dermis tabakasına ulaşıp çalışmaya başlamalarından geçiyor. Ancak ne yazık ki, uyguladığımız ürünlerin çoğu epidermis tabakasında kalıyor; bu da tedavi edici ve destekleyici etkilerini geçici hale getiriyor. Mümkün olduğunca ince, hatta serum türündeki nemlendirici ürünleri seçip masaj yaparak cildinize yedirirseniz, epidermisin altına daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz.

Cilt yüzeyine uyguladığımız birçok destekleyici ürün, doğru beslenme düzeni ile desteklenmediği zaman ne yazık ki yetersiz kalıyor. Lifli sebzeler, soya ürünleri, kök sebzeler ve C vitamini içeren besinler, hyalüronik asit açısından oldukça zengin. Özellikle, cildin nemliliğini ve canlılığı kaybettiği kış aylarında, bu besinleri sık tüketmekte fayda var. Aynı zamanda, eğer vegan değilseniz, insan biyolojisine en yakın değerlere sahip olduğu için, kolajen ve hyalüronik asit üretimine destek olan hayvansal gıdaları da tüketebilirsiniz.

Hyalüronik asit cilde faydaları

1- Cildin kurumasını önler,

2- Cilde ihtiyaç duyduğu nemi sağlar,

3- Cildin şekillenmesine yardımcı olur ve

4- Cilde parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.

Özellikle cilt bakım ürünlerinizin hyalüronik asit içerikli olmasına dikkat etmeniz ve yediklerinizi bu yönde seçmeniz, cildiniz için gereken doğal güzelliği sağlayacaktır.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Dermstore, Live Strong, TelegraphSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP