Zor bir tartışmanın ortasında duygularınızı nasıl kontrol edersiniz?

Karşınızdaki bazen çok anlamsız ve yanlış cümleler kursa da kendinizi kaybetmeye başladığınız için ona bunların yanlış olduğunu söyleyemediğiniz zamanlar olur mu? Belki de doğru olmayan ithamlar karşısında, sırf duygularınıza hakim olamadığınız için kendinizi savunamadınız.

Olası bir anlaşmazlık anında bedenimizde neler oluyor?

Sempatik sinir sistemimiz tetiklenerek kavga etmeye başlıyor. Bu bedenimizin verdiği ilk yanıtlardan biri. Son derece doğal. Eş zamanlı olarak solunum hızımız artıyor, kalbimiz daha hızlı çarpıyor ve belki tansiyonumuz da yükseliyor. Bir yandan da kaslarımızı sıkıyor ve kendimizi rahatsız hissediyoruz.

Bu durumda beynimizin rasyonel düşünmeden sorumlu kısmı prefrontal kortekse erişimi kaybediyor ve rasyonel kararlar veremiyoruz. Zorlu bir konuşma yapmamız gerekirken net düşünme yetimizi kaybederek stres seviyemizi yükseltiyoruz, yüzümüz kızarıyor ve tartışma rayından çıkarak şiddetini artırıyor.

Bu noktadan sonra yapıcı bir tartışma beklemek pek mümkün olmuyor. Neyse ki bu tip bir konuşma esnasında fiziksel tepkiler vermek yerine duygularımızı yönetmek ve tartışmayı yapıcı bir boyuta getirmek için yapabileceğimiz birkaç şey var.

1. Derin nefes alın

Öncelikle derin nefes alın. Bunun gibi basit teknikler sayesinde gergin durumlarda kendinizi rahatlatmak için önemli bir adım atmış olursunuz. Gerginleşmeye başladığınız an nefesinize odaklanın. Burun deliklerinizden giren nefesi boğazınızdan geçirip akciğerlerinize gönderirken soluğunuzun tüm yolculuğunu hissedin.

Bu esnada fiziksel panik durumundan uzaklaşarak daha sakin bir noktaya geleceksiniz. Bazı uzmanlar nefesinizi saymanızı da öneriyor. Örneğin, nefesinizi toplam 6 saniye boyunca çekin ve 10 saniye kadar içinizde tuttuktan sonra 8 saniyede yavaş yavaş verin. 

Stresi Azaltan Nefes Egzersizleri

2. Vücudunuza odaklanın

Zorlu bir tartışma esnasında sabit durmak ya da oturur pozisyonda olmak enerjinizi yeterince kullanabilmenize engel olabilir. Duygularınız bedeninize dağılmak yerine bir yerde toplanır. Uzmanlar ayakta durmanın ve dolaşmanın, beyninizin düşünce bölümünü harekete geçirmeye yardımcı olduğunu belirtmekte.

Elbette bir masa etrafında otururken gerçekleştirilen bir tartışmanın orta yerinde birden ayağa kalkmak tuhaf olabilir. Ancak kalkıp biraz ayakta durup, oda içerisinde küçük adımlar atarak dolaşmak ya da ayaklarınızı sert şekilde yere vurup bedeninize küçük bir sarsıntı yaşatmak gerginliğinizi azaltıcaktır.

Zihninizi Özgürleştirin: Olumlu Düşünmenin 7 Yolu!

3. Mantranızı tekrarlayın

Own the Room’ın yazarlarından Amy Jen Su’nun tavsiyesi, sakin olmanız gerektiğini kendinize tekrar ederek rahatlamanızın mümkün olabileceğini belirtiyor. “Bu durum benimle ilgili değil”, “Biraz sonra bu tartışma sona erecek” gibi belli başlı cümleleri tekrar ederek tartışma esnasında geriliminizi durdurabilirsiniz.

4. Duygulara odaklandığınızda kendinizi yakalayın

Duygusal Çeviklik’in yazarı Susan David ise, “Kendinizi duygusal hissettiğiniz zaman insanların duygularının ne olduğunu düşünmek sizi zor duruma düşürebilir” diye belirtiyor. Bu yüzden bu durumda, en iyisi duygulardan uzak durmak. Karşınızdaki kişinin “hatalı” olduğunu düşünmek yerine sadece konuya, konunun özüne odaklanmak; böylece başka şeyler düşünerek hem enerjinizi hem de zamanınızı harcamamış olursunuz. Eğer kendinizi duygulara odaklanırken yakalarsanız hemen bundan vazgeçin.

Stres ile Başa Çıkmanın Etkili Yolu: Yoga!

5. Küçük bir molaya ne dersiniz?

O anda dünyayı kurtarmıyorsunuz. Pekala küçük bir mola verebilirsiniz. Bu çok tercih edilen bir yöntem olmasa da uygulandığında hem tartışmanın gidişatına hem de kişilerin gerginliğine çok iyi gelebilir. Bu mola sayesinde herkesin sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Kendinize bir bardak su ya da gerginliğinizin azalmasına yardımcı olacak bir bitki çayı alıp sakinleşin.

Tabii karşınızdaki insanların tartışmadan kaçtığınızı düşünmesini istemiyorsanız bunun için izin isteyin. “Tartışmayı böldüğüm için üzgünüm ama daha yapıcı olabilmem için su almak istiyorum, izninizle…” diyerek kendinize küçük bir fırsat yaratabilirsiniz. Belki onlar da bir şeyler içmek isteyebilir.

BLOOM SHOP