Yaşam koçu, Tony Robbins “Zihninizin içine girdiğiniz an ölürsünüz!” diyor. Kendimizle baş başa kaldığımız zamanlarda sanki beynimizi tırmalayan bir ses varmış gibi onunla mücadele eder dururuz. Bazen geçmişte yaşanan bir olaya takılırız, bazen “Bunu bana nasıl yaptı?” diye düşünürüz ya da bir toplantıda söylediğimiz bir küçük sözü ya da yaptığımız yersiz bir espriyi kafamızdan bir türlü atamayız. Siz de “Kafamda deli sorular var, onlarda kurtulamıyorum” mu diyorsunuz? O zaman şimdi onlardan uzaklaşıp, olumlu düşünme zamanı!

1. Düşüncelerinizi yargılamayın

Aklınızdan geçen şeylerden sorumlu değilsiniz, yaptıklarınızdan sorumlusunuz. Basit bir örnekle açıklayalım; çok kızdığınızda birine yumruk atmak isteyebilirsiniz ancak genelde atmazsınız. Çünkü bunun bir suç olduğunu bilirsiniz. Ama aklınızdan geçirdiğiniz için kimse sizi suçlayamaz. Bu yüzden düşündünüz, kabul, ama şimdi ondan kurtulabilirsiniz.

2. Bir mantra edinin

Mantra(*) müthiş yararlıdır. Kısa sürede bir merkeze odaklanmanızı sağlar. Böylece siz de kafanızdaki anlamsız düşüncelerden kurtulabilirsiniz. Kendinize şunu söyleyin: “Ben hayatımın yaratıcısıyım, hayatıma ben yön veriyorum. İyi şeyler düşünerek hayatımın iyi olmasını sağlayabilirim.”

(*) İnsanın düşündüğü ve onu düşünmeye yönlendiren bir araçtır. Bu tek bir kelime olabileceği gibi, bir cümle de olabilir.

3. Dış seslere kulak verin

Kafanızdaki seslerden ve deli sorulardan kurtulmanın bir diğer yolu da dış seslere kulak vermekten geçiyor. Anı yaşamaya çalışın, dışarıda bir dünya var ve onun da kendine özgü bir melodisi var. Buna bir tür meditasyon da diyebiliriz. Doğal kokulu mumlar, tütsüler, loş bir ışık ya da doğanın tam kalbinde dinlenerek… Nerede olursanız olun dışarıdaki dünyanın sesine kulak verin.

4. Başka bir şeye ya da başkasına odaklanın

Myanmarlı yazar, diplomat ve politikacı Aung San Su Kyi, kendimizi çaresiz hissettiğimizde birine yardım etmemiz gerektiğini öğütlüyor. Siz de başka bir eyleme, başka bir işe ya da bir kişiye odaklanarak kendi aklınızdakilerle mücadele etmekten kurtulursunuz. Başkalarıyla ilgilenmek bizi güçlü ve mutlu kılar.

5. Şu ana kadar olan biten her şeye yol verin gitsin

Unutmayın ki geçmiş, geçti ve gitti! Kafanızda geçmişle mücadele etmek geçmişi yaşatmaktan ve onu geleceğe taşımaktan başka bir işe yaramaz. Gelecek ise şu an sizin zihninizde yaratılıyor. Bu nedenle şimdiye kadar ne yaşadıysanız hepsini ardınızda bırakın.

6. Zihninizden geçenleri somutlaştırıp onlardan kurtulun

Düşüncelerinizi yazarak, onları somutlaştırabilirsiniz! Olumsuz düşünceler zihninizde dolaşmaya başladığında bir kağıt alın, aklınızdan geçen her şeyi oraya yazın ve sonra kağıdı buruşturup atın. Rahatladığınızı ve düşüncelerin sizi rahatsız etmediğini fark edeceksiniz.

7. Pozitif insanlarla bir arada olun

Karşımızdaki kişinin modundan ve davranışlarından çok kolay etkileniriz. Güler yüzlü ve mutlu bir arkadaşınız ile birlikte olduğunuz zaman kendinizi daha iyi hissedersiniz ya da tam tersi memnuniyetsiz, asık suratlı bir arkadaşınız vakit geçirdiğinizde kendinizi bu seferde daha olumsuz hissedebilirsiniz. Bu yüzden bu karakterdeki insanların farkında olun ve mümkünse fazla vakit geçirmeyin!

Kısaca zihninizdeki düşüncelerle çok meşgul olmak, hayatı ıskalamanıza neden olur. An’da kalmak zor değil yalnızca çabalamak gerekiyor. Unutmayın ki, gelecekte güvence altına alınmış hiçbir şey de yok. Bu yüzden zihniniz müttefikiniz olabilir, onu doğru kullanmayı tercih etmeniz daha iyi ve mutlu olmanız için yeterli olacaktır.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: My Happify, Greatist

BLOOM SHOP