Yom Organik

Daha yüksek verim, daha fazla ürün ve daha fazla kar elde etmek amacıyla tarım ve hayvancılıkta kullanılan antibiyotikler, GDO’lar ve hormon ilaçları biz tüketicilerin sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Tükettiğimiz gıdalarla vücutlarımıza aldığımız bu kimyasalların sistemimizde birikerek toksik etki yaptığı ve aynı ilaçların tarım topraklarının kalitesini düşürdüğü bilinse de üreticiler bu ilaçları hala bilinçsizce kullanmaya devam ediyor. Taze, doğal, sağlıklı, kokulu ve lezzetli meyve sebzeyi marketlerde bulmanın gittikçe zorlaştığı günümüzde, biz de etik üretim standartlarını sağlayarak üretilmiş sertifikalı gıdanın peşine düştük. İşte İstanbul’daki organik pazarlar ve marketler!

Yom Organik

Levent’te, dev plazaların yanında kocaman pembe kalpli bir bina var. İşte orası Yom Organik! Sağlıklı, organik, sertifikalı ve lezzetli gıdalar dışında kişisel bakım ürünlerine, temizlik malzemelerine ve mutfakta ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü organik içeriğe de yer veren Yom Organik, ürün konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Anadolu’nun farklı yerlerinden topladığı ve hiçbir koruyucu içermeyen bu gıdalar, aslında Türkiye’deki organik algısını oluşturan Murat Bey’in uzun yıllar süren çabasının sonucu.

Organik alışverişinizi gönül rahatlığıyla yapabileceğiniz bu tatlı mı tatlı markette güne sağlıklı bir ara verip taptaze ürünlerle kendinize yemek hazırlayabilmeniz için bir mutfak da var!

İlginizi çekebilir: Yom Organik ile Beslenmenin En İyi Hali

Feriköy Organik Pazar

İstanbul’daki organik pazarlar denince en çok bilineni her cumartesi sabah 9.00’dan itibaren Şişli Bomonti’de, şehrin tam da göbeğinde taptaze meyve ve sebzelerin satıldığı Feriköy Organik Pazarı. Mevsim meyvelerinin, renk renk sebzelerin, aromatik baharatların, organik çikolataların, kişisel bakım ürünlerinin, kısacası aklınıza gelecek her türlü malzemenin organik versiyonlarının bulunduğu bu pazarda satış yapabilmek için herkesin gerekli sertifikaları çoktan almış olması gerekiyor.

Keyifli ve sağlıklı bir cumartesi günü geçirmek için tercih edebileceğiniz, hem ev alışverişinizi aradan çıkartıp hem de taze meyve suları ve gözlemeyle karnınızı doyurabileceğiniz bu kocaman pazara bir cumartesi günü mutlaka uğrayın!

Kırk Ambar

Kırk Ambar, sadece organik ürünler satmakla kalmayıp doğaya ve çevreye karşı da saygılı davranarak İstanbul’un en duyarlı marketi haline gelmiş. Beşiktaş’ta bulunan market, Anadolu’nun özel lezzetlerini bir araya getiren tatlı mı tatlı bir dükkan. Plastik paketleme malzemesi kullanmayan ve isteyen müşterilerine bez çanta veya alışveriş filesi hediye eden Kırk Ambar, misafirlerini geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında teşvik ediyor. Organik mısır, kefir, zeytinyağ, sabun ve daha pek çok yöresel ürünlerin buluşma noktası olan Kırk Ambar’ı mutlaka ziyaret edin.

Balya Organik

Taze kavrulmuş kahveler, bağışıklığı destekleyen doğal çaylar ve organik meyve özleriyle yapılmış olan meyve suları bulabileceğiniz bu dükkan aynı zamanda kafe olarak da hizmet veriyor.

Shima Organik

Organik ürünler satın alabileceğiniz bu dükkan aynı zamanda da bir cafe. Menüsünün tamamı organik sertifikalı ürünlerle hazırlanmış olan bu kafede, kendi yetiştiricileri ve organik pazarlardan gelen malzemeler kullanılıyor. Son zamanlarda çok popüler olan süper gıdalardan spirulina ve himalaya tuzu gibi farklı tatları satan Shima’da günlük yapılan yemeklerin tadına da mutlaka bakın.

İlginizi çekebilir: En Popüler Organik Ürünler

Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı

İstanbul’daki organik pazarlar arasında öne çıkan bir diğeri ise Kadıköy’de her çarşamba kurulan bu organik pazar. Burada Anadolu’nun her yerinden gelen ürünlere rastlamak mümkün. Sebze meyveler, kurutulmuş ürünler, baharatlar, yumurtalar, ballar, salçalar, yağlar yani kısacası aklınıza gelebilecek her ürünü bu pazarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca bu pazarın ilginç bir kuralı var: Satıcıların ürünleri bağırarak pazarlaması yasak.

Serente Organik

Akatlar’da 11 yıldır bir aile işletmesi olarak sürdürülen bu organik dükkanda bakliyat ve tahıl, vegan ürünler, bebek kozmetiği, bulaşık ve çamaşır deterjanı gibi birçok ürün bulmak mümkün. İnsanlarla organik ve doğal yaşamanın sırlarını vermek isteyen bu tatlı işletme açtığı blog’da peynir yapımı, yoğurt yapımı ve genel olarak mayalama işlemlerinin püf noktalarını da paylaşıyor.

İlginizi çekebilir: Organik Gübre (Kompost) Nasıl Yapılır?

BLOOM SHOP