YAZAN: KUNDALİNİ YOGA VE MEDİTASYON EĞİTMENİ DİLARA MORAN
FOTOĞRAF: HARPER’S BAZAAR

Koca bir seneyi, anları geride bırakıp yeni bir yıla girerken, hepimiz yeni başlangıçlar, alışkanlıklar ile 2023’ümüzün neye benzemesini ve nasıl hissettirmesini istiyorsak niyetlerimizi belirlemeye başlıyoruz. Öte yandan yeni yılın ilk günlerinden itibaren bu kararlardan farklı bahaneler ile uzaklaşmaya başlayabiliyoruz. Bize yılın ilk günlerinde yardımcı olabilecek Amerikalı Guru Jagat’ın bir sözünü paylaşarak ilerlemek istiyorum: “Bahaneler, kendini ihmal etmektir.” Bu cümleyi bir kaç kere okuyarak sana neler hissettirdiğine lütfen bir bak, sonra yazıyı okumaya devam et. Bahaneler her an hazır bir şekilde bilinçaltımızda bekliyor ve kararlar almaya başladığımızda bizleri yoldan çıkarabiliyorlar. Bir de buna konfor alanından çıkma korkusu ekleniyor olabilir. İşte tam da burada bize destek olacak, doğduğumuz günden beri içimizde olan ama bir şekilde kullanmadığımız gücü ve sihri çağırmamız gerekiyor! Bunun gerçekleşmesinde bize yardımcı olacak en değerli güç ise Kundalini Yoga ve meditasyon ile uyandıracağınız Kundalini enerjiniz! 


Neden Kundalini? 

Kundalini Yoga, meditatif bir zihne erişmemizi sağlar. Bu zihinle sezgisel ve proaktif olabiliriz. Enerjik işaretleri yakalayabilir, hayatımızın ve karşılaştığımız koşulların büyük resmine dışarıdan bakabiliriz. Bu zihin çerçevesinde, akışı daha iyi yakalayabilir ve yolumuzda ilerlemek için uygun “niyetler” oluşturabiliriz. 

Kararları belirlediğimizde, genellikle egomuzla veya toplumun bize arzulamamız gerektiğini söylediği şeylerle ilgili olabiliyor. Formumuz, kariyerimiz veya ilişkimiz gibi daha çok yüzeysel sorunları iyileştirmeyi isteyebiliyoruz. Oysa bunun yerine daha derine, gerçek yaşam ve mutluluk deneyimimiz için ne istediğimizin köküne inmemiz daha faydalı olabilir.

Kundalini Yoga yeni alışkanlıklara başlayabilmemiz, yeni yılda artık bize hizmet etmeyen, iyi gelmeyen her şeyi serbest bırakabilmemiz için bize yardımcı olur. Mantralar, nefes çalışmaları, Kriyalar (fiziksel egzersiz setleri) ve meditasyonlardan oluşan Kundalini yoga, yüksek frekanslara, gerçek benliğimize ve en önemlisi sezgilerimize bağlanmamıza yardımcı olur.  

Kundalini Yoga, farkındalık yogasıdır. Rahatlamamız ve niyetlerimizi netleştirmemiz için çok hızlı çalışır! Aynı zamanda evrenden bolca ve net bir şekilde istememizi bize hatırlatır. Bunu yaparken de şükretmeyi ihmal etmememiz gerektiğini her zaman vurgular. 

Nereden başlayabilirsin? 

Kundalini Yoga, numerolojiyi de çok kuvvetli bir şekilde kullanır. 2023’ün numerolojisi 7’dir. 7 rakamı genişleme, zafer, bereket, cesaret verendir. Mottosu “Zafer”dir. Aynı zamanda Aura’yı temsil eder. 7 senesi içsel ve spiritüel konulara yönelmek için çok uygundur.

Bu sene, kararlarımız ile ilerlemek için bize çok değerli enerjiler sunuyor. Kundalini yogayı hayatına sokarak hedeflerine, niyetlerine daha kolayca ve yolda kalarak ilerleyebilmek için sana birkaç öneri!

Mantralar

Mantralar, çok kuvvetli frekanslar ve kodlardır. Zihnin dalgası anlamına gelir. Evinde, iş yerinde, bulunduğun herhangi bir alanda 24 saat boyunca çok kısık da olsa mantraları çalabilir ve dinleyebilirsin. Dilersen sesli de söyleyebilirsin. Mantraları sesli söylemek dilin ön tarafını kullanarak damaktaki 84 meridyeni uyarır. Böylece sağlıklı beyin kimyasını ve duygusal dengeyi aktive eder.

 • Ant Na Siftee (White Sun): Önündeki bütün limitleri, engelleri yok eder.
 • Sa Re Sa Sa (White Sun): Şans, bolluk, bereket ve koruma getirir. Sezgilerini güçlendirir.
 • Ammatay (White Sun): Niyetlerinin gerçekleşmesine yardımcı olur.

Pranayama: Nefes çalışmaları

Nefes yaşam gücümüzdür. Bize bu hayatı veren tek şeydir. Pranayama nefes çalışmaları Kundalini Yoga’nın çok önemli bir parçasıdır. Her gün sadece 3 dakika da olsa yaşam rutinine bir nefes çalışmasını kolaylıkla katabilirsin. Özellikle kış mevsiminde sana çok iyi gelecek “Sağ Burun” nefesini pratik edebilirsin. 

 • Rahat bir şekilde ister yerde bağdaş kurarak ister bir sandalyede, omurgan dik olacak şekilde otur. 
 • Sol başparmağın ile sol burun deliğini kapat. 
 • Sağ burun deliğinden rahat uzun nefesler al ve ver, sakince. 
 • Her nefes alışta karnın iyice şişsin ve yaşam enerjisini içine çek. 
 • Her nefes verişte, karnını iyice içeri çek ve sakin bir şekilde nefesini ver. 

Bu çalışmayı her gün 3, 5, 7, 11 dakika yapabilirsin. Özellikle güne net bir zihin ve yaşam enerjisi ile başlamak istersen!

Meditasyon

“En iyi meditasyon hangisidir? Senin yapacağındır!”

HARIJIWAN

Meditasyon yapmamak için yüz binlerce bahaneyi salisesinde üretebiliriz. Güzel haber, Kundalini meditasyonları çok hızlı çalışır ve faydalarını çok kısa zamanda deneyimlersin. Eğitmenlerimden ve Grammy ödüllü White Sun grubunun kurucusu Harijiwa’nın hep belirttiği gibi: “Hangisini, nasıl yapacağım diye çok fazla düşünmeden, sana iyi geleni bularak, hayatına disiplinli bir şekilde kat ve tekrar et!” Sadece 3 dakika yaparak yeni yıla girerken hayatına büyük değişimler getirebilecek binlerce Kundalini Yoga meditasyonlarından işte biri!

“Yapamamlardan Kurtulma” Meditasyonu

Her Kundalini Yoga meditasyonuna doğru frekanslarla başlamak için ilk önce bir mantra söylüyoruz:

 • 3 kez “Ong Namo Guru Dev Namo” (İçimdeki sonsuz bilgiyi ve bilgeliği selamlıyorum.) mantrasını söyle. 
 • Rahat bir şekilde ister yerde bağdaş kurarak ister bir sandalyede, omurgan dik olacak şekilde otur. 
 • Kollar bedenin yanında rahatken orta parmağını işaret parmağının üstüne getir, küsme hareketi gibi yap. Eller kulaklarının hizasında olsun. 
 • Gözlerin kapalıyken içerden 2 kaşının ortasına odaklan.
 • Sesli bir şekilde Har mantrasını söyle. (Mantrayı söylerken karın bölgesinden söylüyoruz.) Her Har dediğinde karnını iyice içeri çek. 
 • White Sun grubundan Tantric Har’ı çalabilirsin. 
 • 3 dakikanın sonunda burundan derin bir nefes al, 15-20 saniye kadar tut, omurgayı yukarı doğru esnet. 
 • Nefesini burnundan verirken ellerini rahatlat.
 • Çalışmayı kapatırken 1 ya da 3 kere Sat Nam mantrasını sesli bir şekilde söyle. Sat Nam, “Ben gerçeğim, gerçek benim içimde.” demek.

Bu meditasyon niyetlerimizin kendimiz tarafından engellenmemesi içindir. İrademizin netliğini ve pozitifliğini güçlendirir. Bizden “Yapamam!”ı alır! 

Beslenmene sihir kat

Kararlarında ilerlemene destek olması için beslenmende de birkaç minik değişiklik yapabilir ve bu yolda ilerlerken kendine destek olabilirsin. Biz Kundalini yogi ve yoginiler olarak en büyük desteklerden birini 5000 yıllık bir mirasa sahip olan Yogi çayından alıyoruz. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar şifalı bir içecek olan Yogi çayı hem lezzetli hem de canlandırıcıdır! Yogi çayı genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirimi iyileştirir, dolaşımı artırır, akciğerleri, karaciğeri ve dolaşım sistemini arındırır. Günde 2-3 kupa hayatına katarak, kendine bir destek sağlayabilirsin.

Beyaz renge hayatında daha fazla yer ver

Kundalini Yoga’da çoğunlukla beyaz giyinilir çünkü öğretilerinden biri de beyaz giymenin auramızı en az 30 cm genişlettiği ve parlattığıdır. Güçlü bir aura bize güçlü, sağlam bir kişilik ve yansıtma verir. Bu sayede dışarıdan gelen olumsuz, negatif etkiler ve enerjiler otomatik olarak filtrelenir ve elimine edilir. Aynı zamanda, beyaz giysileri temiz tutmak daha fazla bilinç ve özen gerektirdiğinden (!) beyaz giymek çok güçlü bir farkındalık egzersizidir! 


2023 yılında içindeki sihri çağırmak ve hayatına onu kullanarak devam etmek için tercih edebileceğin Kundalini Yoga’nın binlerce çalışması arasından sadece birkaçı bile başlangıçta sana iyi gelebilecek rahat ve basit deneyimlerdir. En önemli olan kendine değişimi layık görmek, kendine her zaman şefkat ve sevgi göstermek ve tabii ki bunları bir disiplin içinde sürdürmektir. Bu konularda rehberliğe ihtiyacın olabilir. Bunun için kişiye özel olan “Summon Your Magic” programıma katılarak yeni ve gerçek sen ile 2023’de zaferlerine doğru ilerleyebilirsin.

BLOOM SHOP