Ölüm, varoluşun kaçınılmaz gerçeği. Bu gerçeği unutmamak ve her gün onu hatırlayarak hayatlarını şekillendirmek için Eski Yunan’da pek çok insan sık sık ölümü hatırlama pratiği yaparlardı. Bu sayede, şu anın değerini ve anlamını fark ederek hayatlarını yaşamaya, sevmeye, öğrenmeye adamaları gerektiğini anlarlardı. Ölümü kabullenmenin ve ondan daha az korkmanın yolu belki de tek bir yöntemden geçiyor olabilir: Hayatı dolu dolu yaşamak! “Keşke”leri bir kenara bırakarak hayatı dilediğiniz gibi yaşamayı seçebilmeniz için uygulayabileceğiniz ölmeden önce yapılacaklar listesi ile belirlediğimiz 5 faydalı davranışı sizler için hazırladık!

1. Hayatı kendi doğrularınıza göre yaşayın

Belki de çoğu insanın kendi hayatıyla ilgili en çok şikayet ettiği şey, hayatını başkalarının istek ve taleplerine göre yaşamaktır. Her zaman için tam olarak öyle olmasa bile başkalarını memnun etmek, kırmamak ya da ortak bir yol bulmak adına pek çok insan yapmak istediklerinden, hayallerinden, hedeflerinden vazgeçer.

Bu vazgeçiş ileriki yıllarda, çok büyük bir “keşke”yi beraberinde getiriyor.

2. Daha az çalışın

Bitmeyen bir çalışma döngüsü, kariyer kaygısı, maddi beklenti durumu insan hayatını sarıp sarmalamaktadır. Bu durum yüzünden sürekli olarak çalışmak ve bu kaygıların içinde kaybolmak, insanı mutsuzluğa ve umutsuzluğa sürükler. Hayatta sürekli olarak çalışmanın ötesinde yapılması gereken pek çok şey, gidilmesi gereken çokça yer, keşfedilmesi gereken türlü türlü maceralar var. 

3. Duygularınızı ifade etmekten asla kaçınmayın

Pek çok insan, kişisel problemler ya da endişelerden ötürü gerçek duygularını ifade etmekte tutukluk yaşar. Genellikle sessizliği, kendine saklamayı ya da ertelemeyi tercih eder.

İfade edilmesi gereken düşünceler ve duygular vaktinde ifade edilmediğinde insanın içinde kalır, büyür, farklı düşünce ve duyguları doğurur. Bu nedenle, vaktinde tercih edilen sağlıklı bir iletişim yolu, doğru ilişkiler için en sağlıklı adımlardan biri olarak kabul edilir.

4. Kaliteli vakit geçirin

Zaman çok çabuk geçiyor ve bazen sevdiklerinize, ailenize, yakın arkadaşlarınıza yeterince vakit ayıramadığınızı fark ediyorsunuz. Yapmak istediğiniz işleri, izlemek istediğiniz film veya oyunları, gitmek istediğiniz etkinlikleri sürekli olarak ertelediğinizi görüyor belki de artık çoğunu kaçırmış oluyorsunuz.

Yapmak istenilenleri ertelemeden, durup dinlenerek, günün nasıl geçtiğine bakarak kaliteli vakit geçirmek; hayat kalitesinin artmasına yardımcı olur ve daha az ‘keşke’ dememeniz için bir mantıklı sebep daha ortaya koyar.

5. Mutlu olmanın farkında olun

Mutluluk bir tercihtir. Ufak tefek şeylere takılarak, bir süre sonra aklınıza bile gelmeyecek olaylara zaman ve efor harcayarak mutluluğu ertelemeniz veya mutluluğa kucak açmanız yalnızca sizin elinizdedir.

İstediğiniz şeyler konusunda açık ve net olarak, amaç ve hedeflerinizi fark ederek, farkındalığınızı her geçen gün daha da arttırmak konusunda kendinizi sık sık bilinçlendirerek mutlu olmanın yollarını keşfedebilirsiniz.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP