YAZAN: BURCU ERBAŞ

En eski zamanlara uzanan güzellik ritüelleri ile modern cilt bakım rutinleri hala aynı kaynağı yani doğayı paylaşıyor. Tarih boyunca cilt sağlığını desteklemek için çeşitli şekillerde kullanılan doğal bileşenler, günümüzde bilim ile harmanlanarak en etkili formülasyonlara çevriliyor. Doğanın gücünü bilim ile buluşturan, global ve lokal olarak üstlendiği ağaçlandırma projeleri, sürdürülebilir üretim süreçleri ve geri dönüştürülebilir ambalajları ile çevre dostu güzelliğin önemli temsilcilerinden Origins’in cilt bakım ürünlerinde de doğanın izleri bulunuyor. Kökeni milattan önceye dayanan etkili doğal bileşenleri ve faydalarını mercek altına aldık!


Cilt bakım rutinine dahil etmeniz gereken antik çağlardan günümüze doğanın mucizevi bileşenleri

Ginseng

Baharatlar kralı olarak anılan Ginseng bitkisinin geleneksel tıp ve bakım rutinlerinde kullanımı bin sene önceye, yerel olarak yetiştiği bölgeler; Çin, Sibirya, Kore’de kurulan topluluklara dayanır. Özellikle Kore’de yüzyıllar önce oluşmaya başlayan köklü cilt bakım kültürünün merkezinde yer alan Ginseng, cildi güzelleştiren mucizevi iksirler yaratmak için kullanılırdı. Günümüzde yapılan araştırmalar da, Ginseng’in neden Antik Asya’da sihirli olarak görülebileceğini kanıtlar nitelikte. B vitaminleri ve antioksidanlar açısından zengin olan Ginseng; lekelerin açılmasını, cilt tonunun eşitlenmesini, cilt bariyerinin güçlenerek nemin daha iyi hapsolmasına yardımcı olur. Derinden nemlendirebilme özelliği dehidrasyona bağlı oluşan ince çizgileri önleyeceği için cilt gözle görülür şekilde daha canlı, dolgun ve genç görünür. Erken yaşlanma belirtileri gösteren, solgun, lekeye ve kızarıklığa meyilli her cilt için önerilir.

Ginseng ve kafeini nerede bulabilirim?

Origins Ginzing Aydınlık Görünüm Veren Nemlendirici Serum


Kafein

Kafein aslında kahve çekirdeklerinden elde edilen bir doğal bileşen. İlk kez Etiyopyalı bir çobanın keçi sürüsünün bir ağacın kırmızı meyvelerini yedikten sonra aşırı hareketlendiğini fark etmesiyle bulunmuş. Bu keşiften sonra kahve ve etken maddesi kafein, hem beslenme kültürünün merkezine oturdu hem de güzellik rutinleri çekirdeklerin canlandırıcı ve uyandırıcı etkisinden fayda sağladı. Diğer bileşenlere oranla daha yakın bir geçmişe sahip kafein, yüzdeki şişliği azaltmak, kan dolaşımını arttırarak cilde parlaklık kazandırmak için kullanılır. Aynı zamanda antioksidan açısından zengin içeriği ve antienflamatuar özellikleri ile cildi serbest radikallerden korumaya yardımcı. Yorgun, mat, şişlik problemi yaşayan her cilde önerilir.

Kordiseps

Tarihte ilk kez milattan önce 1757’de Antik Çin Tıbbı içerisinde görülen kordiseps bağışıklığı, enerjiyi ve uykuyu iyileştirdiğine inanılan, en değerli mantar türlerinden biriydi. Kordiseps gibi özel mantar türlerini bozulanı onarıcı, yin ve yang enerjilerini dengeleyici, yaşam enerjisini canlandırıcı olarak kodlayan Antik Çin şifacılarının kadim pratikleri, günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarla da desteklenmektedir. Topikal olarak sürüldüğünde cildi optimal dengesine getirmeye, canlandırmaya, enerjik bir görünüm kazandırmaya yardımcı olan kordiseps kızarıklık, irritasyon, soyulma gibi hassasiyet semptomları gösteren, alerjiye yatkın ve yağlı ciltlere önerilir.

Reishi Mantarı

Ölümsüzlük, ruh, on bin yıl mantarı olarak da anılan Reishi mantarı, Geleneksel Çin Tıbbı ve bir diğer şifa öğretisi Ayurveda‘nın içerisinde anılır. En eski tıp kitaplarından Herbal Classic metninde Çi yani yaşam enerjisini arttıran, kişiyi her daim genç hissettiren ve gösteren bir doğal bileşen olarak anlatılır. Günümüzde cilt bakımında kullanımı bilimsel olarak kanıtlanmış anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri ile öne çıkar. Reishi mantarı cildin sakinleşmesini, kızarıklığının dinmesini, tahriş görünümünün yatışmasını ve çevresel stres faktörlerine karşı daha iyi korunmasını sağlar. Çevresinden su çekebilen beta glukan bileşiği açısından zengin olması onu çok iyi bir nemlendirici de yapar. Yatışmaya ihtiyacı olan her cilt tipi için önerilir.

Kordiseps, Reishi ve fermente Chaga mantarlarını nerede bulabilirim?

Origins Dr. Andrew Weil Mega-Mushroom Cildi Rahatlatmaya Yardımcı Hafif Losyon

Fermente Chaga Mantarı

Mantarların kralı, ormanın elması olarak da bilinen Chaga mantarı on binlerce yıldır yerel olarak yetiştiği Asya bölgesi özellikle Rusya, Sibirya ve Alaska’da şifa getirmesi için kullanılır. Yaşamlarının çoğunu dışarıda, zorlu hava şartları altında geçiren bu toplulukların bedenlerini ve ciltlerini korumak için başvurdukları Chaga mantarı yatıştırıcı, besleyici, destekleyici özellikleri ile bilinir. Günümüzde Chaga üzerinde yapılmış araştırmalar da bilinen her tür meyveye kıyasla daha yüksek oranda antioksidan içerdiğini göstererek bu inancı doğrulamaktadır. Cilt bakımında serbest radikallere karşı etkinliği ile bilinen Chaga, içerdiği antiseptik özellikli betülinik asit ile yara iyileşmesinde, enfeksiyona bağlı görülen egzama, sedef, dermatit rahatsızlığının sakinleştirilmesinde destektir. Tahriş olmuş her cilt için önerilir.


Kömür

Dünya üzerinde birçok antik uygarlığın; Çin, Mısır, Yunan topluluklarının bakım sırları arasında kömür vardır. İlk izleri milattan önce Antik Mısır’a kadar sürülen kömür, toksin arındırıcı ve temizleyici özellikleri ile hayatın birçok alanında kullanılırdı. Antik Mısırlı kadınlar henüz sabun icat edilmediği için cilt ve saç temizliğini kömür, kil, kül ve tuzlarla yapar, göz sağlığını korumak için makyaj rutinlerinde gözlerini kömür ile çevrelerlerdi. Günümüzde toksinlerden arındırıcı detoks özelliği kanıtlanmış olan kömür, cilt bakımında da aynı işlevi görmesi; gözenekleri tıkayan kir, yağ ve yabancı maddeleri mıknatıs gibi çekmesi için kullanılmaktadır. Özellikle yağlı, akneye yatkın ciltlere önerilir.

Nerede bulabilirim?

Origins Clear Improvement Gözenek Karşıtı Aftif Kömür Maskesi


Avokado

Avokadonun cilt bakımında ilk defa kullanımı 14. ve 16. yüzyılları arasında Orta Amerika’da kurulmuş Aztek uygarlığına dayanır. Günlük yaşamını daha çok dışarıda (yazları kavurucu sıcakta, kışları ise sert esen rüzgarlarda) geçiren Aztek halkı ciltlerini korumak için nemlendirici ve yatıştırıcı özelliklerine sahip avokado yağını bakım ürünü olarak tüm vücutlarına sürerlerdi. Günümüzde yapılan araştırmalar da avokado yağının; cilde nemin hapsolmasına yardım ettiğini, güneş ışınlarının sebep olduğu serbest radikal hasarından koruduğunu ve anti-enflamatuar özellikler gösterdiğini kanıtlamaktadır. Aynı zamanda sağlıklı yağ asitleri ve vitaminler açısından zengin içeriği cilde yoğun nem sağlayarak yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Özellikle kuru, aşırı kuru veya yoğun neme ihtiyaç duyan ciltler, örneğin sıkça seyahat eden kişiler için önerilir.

Nerede bulabilirim?

Origins Drink Up Avokado Ve İsviçre Buzulu Suyu İçerikli Yoğun Gece Maskesi


Sürdürülebilir güzellik

İklim krizi her geçen sene şiddetini arttırırken, bireysel tercihlerimizi çevre dostu ürünlerden yana kullanmak daha büyük önem kazanıyor. Doğanın sunduğu bu mucizevi bileşenleri bizlerden sonraya gelecek jenerasyonlara bırakabilmek için onları dikkatli kullanmalı, sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemeli ve gezegenden aldığımız kadarını geri verebilmeliyiz.

Origins, kurulduğu günden beri çevre dostu ambalajları, %100 yenilenebilir enerji ile üretim yapan fabrikaları ve vejeteryan içerikleri ile gezegene bıraktığı izi minimize ediyor. Bununla beraber doğadan aldığını doğaya geri vermek için global ve lokal olarak sürdürdüğü sayısız ağaçlandırma projesi ile 2 milyondan fazla ağaç dikiyor ve bakımlarını üstleniyor.

Nisan ayı boyunca Origins.com.tr üzerinden yapacağınız tüm siparişlerde, Tohum Kiti hediyesi veren Origins’in doğal bileşenli, vejeteryan ve yüksek performanslı cilt bakım ürünlerini alarak gezegenin daha yeşil kalmasına destek olabilirsiniz.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP