Instagram @natasupernova

Diyet ve beslenme konusunda araştırma yaptıkça kafamız da bir o kadar karışıyor; yeni çıkanları takip etmek için uğraşıyor ve onları uygulamaya çalışıyoruz. Her geçen gün başka bir besinin zararlı olduğunu öğreniyoruz, bu yüzden diyetimiz de sürekli değişiyor.

Bunun yanı sıra sağlıklı ve temiz beslenmenin özellikle sosyal medyada bir trend haline gelmesi birçok kişi için bir takıntı haline gelebiliyor ve anoreksiya nervoza gibi bir yeme bozukluğu olan Ortoreksiya Nervoza‘ya dönüşebiliyor. 

Ortoreksiya Nevroza nedir?

York Üniversitesi Sağlık Fakültesi’ndeki araştırmacılar, geçmişinde yeme bozukluğu yaşamış, obsesif kompulsif özellikleri olan, beden algısı güçsüz olan kişilerin Ortoreksiya olmalarının daha muhtemel olduğunu söylüyorlar. Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir hayat tarzının önemli bir parçası olmasına rağmen bazı kişilere fiziksel ve sosyal açıdan zarar verebiliyor.

Ortoreksiya bir yeme bozukluğu olsa da etkileri sadece beslenmeyle sınırlı değil. Hayat kalitesinin düşmesi ve sosyal ilişkilerin zarar görmesi de Ortoreksiya’nın yan etkilerinden. Ortoreksiya Nervoza aslında kişinin kendisi için en iyisini yapmak istemesinden oluşan ama zamanla saplantıya dönüşebilen bir bozukluk. Bu yüzden aşırı spor yapmak da zamanla buna katılıyor ve bu bir stres kaynağı haline dönüşebiliyor. Bu kişiler beslenme düzenini bozabilecek, kendilerine zararı olabilecek ya da kendilerine faydası olmayacak şeylerden kaçınarak sosyal ortamlardan, arkadaş buluşmalarından ya da tatillerden kaçınabilirler. 

İlginizi çekebilir: Sezgisel Yeme: Bilinçli Beslenmenin Püf Noktaları

Ortoreksiya’nın belirtileri

  • İçerik listesini ve etiketleri obsesif bir şekilde kontrol etmek
  • İçeriklerin sağlığı konusunda gitgide daha fazla endişe etmek
  • Şeker, karbonhidrat gibi bazı besin gruplarından tamamen uzak durmak
  • Belli “sağlıklı” ya da “temiz” besinler dışında bir şey yiyememek
  • Başkalarının yedikleriyle de ilgilenmek
  • Yemek hazırlamaya fazla zaman ayırmak

Instagram bizi ortoreksiyaya sürüklüyor olabilir mi?

Sosyal medyanın vücut algısı, depresyon, sosyal kıyaslama ve yeme bozuklukları üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu zaten son yıllarda hep duyduğumuz bir şeydi. 

Yapılan bir araştırmaya göre Instagram kullanımının artmasıyla Ortoreksiya Nervoza’ya yönelim de artıyor ve başka hiçbir sosyal medya mecrası bu ölçüde bir etkiye sahip değil. Vücudumuz, sağlığımız, beslenmemizle ile aktif olarak ilgilenmemiz ve Instagram’ın bu konularda diğer pek çok mecradan daha çok kaynak sağlaması Ortoreksiya üzerindeki bu büyük etkisinin nedeni olabilir.

İlginizi çekebilir: Anksiyeteye Neden Olan Yaygın Sosyal Medya Kullanımına Çözüm: “RAIN” Yöntemi

Ortoreksiya’nın başlama noktasının kendimiz için en iyisini yapmak olduğunu düşünürsek bunun bir sonraki evresi beslenmenin ötesine geçerek tüm hayata yayılabilir. Dışarıda arkadaşlarımızla otururken, “Şu an bunu yapıyor olabilirdim, şu işimi halledebilirdim.” diye düşünmeye başlayabiliriz. Normalde bize keyif verebilecek, bizi rahatlatabilecek şeyleri yaparken aksine stres olup daha da gerilebiliriz.

Kendimize sevgi ve saygı duyarak kendimiz için en iyisini yapmaya devam ederek bunu takıntı derecesine getirmeyerek kendimize karşı daha toleranslı olmalıyız.

Kaynak: Science Daily, National Eating DisordersDoğa Tuna

Doğa, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun. Yeni şeyler öğrenip araştırmayı sevdiği gibi, bilimi daha anlaşılabilir bir dille başkalarına aktarmayı da çok seviyor. Yaşam tarzımızın bizi şekillendirdiğine inanan Doğa, çoğunlukla düşündüklerimizin, yediklerimizin, cildimize sürdüklerimizin ve hareketlerimizin bizim üzerimizdeki etkilerine odaklanıyor ve bunlarla ilgili araştırmalar yapıyor....BLOOM SHOP