YAZAN: BAHAR BUZACIOĞLU

Tüketim odaklı yaşanan bu dünyada, her hareketinizin sorumluluğunu almanız gerekiyor. Satın aldığınız çoğu ürün, çevreye zarar vermekle kalmayıp doğada büyük bir iz bırakıyor. Yaşadığınız dünyaya karşı sorumluluğunuzu unutmadan bilinçli tüketiciler olduğunuzu hatırlamak için Temmuz önemli bir ay. Günlük alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler yaparak plastik kirliliğinin çözümüne katkıda bulunabilirsiniz. “Plastiksiz Temmuz”un ne olduğunu ve günlük hayatınızda plastik kullanımını azaltmak için neler yapabileceğinizi sizler için yazdık.


Plastiksiz Temmuz nedir?

Plastiksiz Temmuz, temmuz ayı boyunca tüketicilerin plastik kullanımını azaltmayı ve alternatif çözümlere yönelmelerini amaçlayan global bir harekettir. 2011 yılında geliştirilen bu fikir, insanları temmuz ayında tek kullanımlık plastik ürünleri reddetmeye, farkındalık yaratmaya ve plastik kirliliğinin çözümünün bir parçası olmaya teşvik ediyor. Hareketin amacı, insanları plastik kullanımının çevreye verdiği zararı azaltabileceklerine ve sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğuna ikna etmek.

Neden Temmuz?

Plastiğe olan bağımlılığımızı yılın her ayında azaltmamız gerekmez mi diye düşünebilirsiniz fakat bu hareketi belirli bir zaman dilimine odaklamanın çeşitli sebepleri var. Kumsalda oturduğumuz, denize girdiğimiz ve açık havanın tadını çıkardığımız temmuz ayı aslında doğanın güzelliklerinin en çok farkına vardığımız aylardan biri. Giderek artan plastik atık birikiminin, doğaya ve denizlere olan zararını vurgulamak için çok doğru bir zaman.

Neden bu harekete ihtiyacımız var?

Üzerinde yaşadığımız ve bize sahip olduğu bütün imkanları sunan dünyaya çok şey borçluyuz. Günlük küçük alışkanlıklarımızdan başlayarak yaşam tarzımızı sürdürülebilir kılmaya uzanan değişiklikleri yapmak bizim elimizde. Geri dönüşüme atarak içinizi rahatlattığınız ürünlerin sadece %9’u geri dönüştürülebilir ve bunların da yaklaşık %90’ı yeterli tesis olmadığı için geri dönüştürülemiyor. Çöp yığınlarının içinde yaşamak istemiyorsanız farkındalık kazanmak ve doğaya hak ettiği değeri vermek tek çözüm.

“Plastiksiz Temmuz” hareketi sizden ne bekliyor?

Tüketicilerden beklenen şey çok basit: Tek kullanımlık plastik ürünleri hayatınızdan çıkararak bu ürünlere olan bağımlılığınızı azaltmak. Her ne kadar tek kullanımlık plastik ürünlerin daha hijyenik olduğu yönünde bir algı olsa da tekrar kullanılabilir ürünler temiz tutulduğu sürece tek kullanımlık ürünlerden çok daha hijyenikler ve sağlık açısından hiçbir risk oluşturmuyorlar. Siz de günlük yaşamınızda ufak değişiklikler yaparak hem plastik bağımlılığınızdan bir nebze de olsa kurtulabilir hem de dünyamıza değer verdiğinizi gösterebilirsiniz. Büyük değişikliklerin hepsi küçük bir adımla başlar. İşte plastik kullanımınızı azaltmak için günlük hayatınıza ekleyebileceğiniz adımlar!

1. Yeniden kullanılabilir cam pipetler tercih edin.

Restoranlarda veya eve verdiğiniz siparişlerde plastik pipet tercih etmeyin. Bir adet cam pipet edinin ve bu aydan itibaren hem evde hem de dışarıda içeceklerinizi cam pipetle için. Küçük bir adım gibi gözükse de bir yerden başlamak gerek!

2. Alışverişlerinizde bez çantalar kullanın.

Market ya da kıyafet alışverişlerinizde plastik poşetler talep etmek yerine bir bez çanta edinin. Hem günlük hayatınızda çanta olarak kullanabilir hem de alışverişlerinizi içine yerleştirebilirsiniz.

3. Termos kullanın.

Temmuz ayından sonra da hayatınıza kolayca adapte edebileceğiniz bir değişiklik olarak bir termos edinin. Dışarıda plastik ürünler kullanmaktansa yanınızda taşıdığınız termoslara kahvenizi ve hatta yemeklerinizi koyabilirsiniz.

4. Sürdürülebilir markalar tercih edin.

Sabun ve deterjan gibi temizlik ürünlerinde hem kendi sağlığınıza hem de doğaya zarar vermemek için temiz içerikli, sürdürülebilir markalar tercih edin. Bu değişikliğe yeniden doldurulabilir ambalajlı temizlik ürünleri satan sürdürülebilir markalar tercih ederek başlayabilirsiniz.

Kişisel bakım ürünü tercihlerinizde de bitkisel kökenli içeriklere sahip, sürdürülebilir ve yenilikçi markaları tercih edebilirsiniz. Katı şampuanlar kullanmak ve tek kullanımlık tıraş bıçakları yerine uzun süreli kullanım sağlayan tıraş makinelerini tercih etmek iyi bir başlangıç olabilir.

Kıyafet tercihlerinizde ise geri dönüşümlü, ekolojik kumaşlar kullanan ve çoklu üretimden kaçınan markalar tercih ederek hem doğayı koruyabilir hem de kıyafetlerinizin ayrıcalıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

LINDOS
Saf Sıvı Kastil Sabun Portakal&Bergamot Refill
KEŞFET
MÜHLE
Unisex Klasik Tıraş Makinesi
KEŞFET
STANLEY
Stanley Klasik Vakumlu Termos 1,9 lt
KEŞFET
POSITIVE ZERO
Mastix Roller I Bio Katı Form Şampuan
KEŞFET
BLOOM SHOP