YAZAN: BAHAR BUZACIOĞLU

Herkesin başka bir doğruyu savunduğu, cevabı herkese göre değişen bir soru: “Saçımızı ne sıklıkla yıkamalıyız?” Kimileri saçı her gün yıkamamız gerektiğini söylerken kimileri şampuanla yıkamalar arasında 2-3 hafta olması gerektiğini düşünüyor. Bu konuda herkes için tek bir doğru yok ama yıkama rutininizi oluştururken dikkat etmeniz gereken faktörler var. Eğer sizin de saçlarınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiği konusunda kafanız karışıksa bu rehber yardımcınız olacak. İşte her saç tipi için saç yıkama rehberi!


Saç yıkama rutininizi belirlerken nelere dikkat etmelisiniz?

Her birimiz farklı saç derisi ve saç tipine sahibiz. Gün içinde yaptığımız aktivitelerden kullandığımız ürünlere ve hatta hava durumuna kadar birçok etken saçımızı etkiliyor ve hepimiz farklı şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Her saç ve deri tipi için tek bir doğru olmadığı için önemli olan saçını etkileyen faktörleri öğrenerek iyi analiz yapmak ve yıkama rutininizi buna göre oluşturmak oluyor. Saç yıkama rutininizi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler şöyle:

1. Saç derisi

Yıkama rutininizi belirlerken analiz etmeniz gereken en önemli faktör saç derisidir. Nasıl her birimiz farklı cilt tiplerine sahipsek, saç derisinin de tipleri var. Kimimizin saç derisi daha fazla yağ üretirken kimimizinki daha kuru, kimimizinki de pullanmaya yatkın olabiliyor. Üstelik saç derimiz de tıpkı cildimiz gibi zaman zaman değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle saç derinizi sık sık kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Düzenli olarak saçınızı ayırıp derinize bakın, yağlı bir görüntü mü var, kırmızı mı, ya da pul pul mu?

  • Saç deriniz kuruysa: Aşırı şampuanlama ya da yanlış şampuan kullanımı saç derinizin ve saçınızın kurumasına neden olur. Eğer saç deriniz kaşınıyorsa ve gerginlik hissediyorsanız kuru saç derisine sahip olabilirsiniz ve pullanma yaşayabilirsiniz. Birkaç hafta boyunca haftada bir yıkama gününü atlayın. Saç derinizde daha az iritasyon hissedene ve doğal saç yağlarınız dengelenene kadar devam edin.
  • Saç derinizde birikme varsa: Saçlarınızı yeterince şampuanlamadığınızın en yaygın belirtisi, sebumlardan oluşan, sarı kabuk görüntüsünde olan birikmelerdir. Saç derisini yeterince durulamamak, saç şekillendiriciler, yağ, kir ve ölü deri hücrelerinden kaynaklanır. Eğer şiddetli bir birikme varsa saç deriniz hassaslaşabilir hatta ağrıyabilir. Saç yıkama rutininize haftada bir ya da iki gün daha eklemelisiniz. Hatta saç derinizdeki birikintileri tam anlamıyla temizlemek için saç derinizi fırçalamayı da deneyebilirsiniz.
  • Saç derinizde kepeklenme varsa: Saç derinizdeki kepek problemi, saçınızı ne kadar şampuanladığınızdan çok, neyle şampuanlandığınızla ilgilidir. Ancak düzensiz şampuanlama durumu daha da kötüleştirebilir. Doğru şampuanı bulduktan sonra ölü deri hücrelerinin temizlenmesi için daha sık şampuanlama yapmanız gerekir.

2. Saç tipi

Yıkama rutininizi belirlerken saç derisinden sonra analiz etmeniz gereken en önemli faktör saç tipinizdir. Genel olarak düz saça sahip olanların saçlarını kıvırcık saçlılardan daha fazla yıkaması gerekir.

  • Düz saçlarınız varsa: Düz saçlarda sebumların saç köklerinden aşağı inmesi daha kolay olduğu için daha çabuk yağlanma gerçekleşir. Eğer düz saçlarınız varsa saçlarınızı gün aşırı şampuanlamanız önerilir.
  • Dalgalı saçlarınız varsa: Haftada 2-3 şampuanlama ve ara sıra derinlemesine bir temizlik için fırçalama yapmanız önerilir.
  • Kıvırcık ve sık bukleli saçlarınız varsa: Bu tip saçlar daha kuru ve kırılmaya yatkındır. Bu nedenle saç tellerini yıkayarak fiziksel bir strese sokmak sınırlandırılmalıdır. Böylelikle saçınızdaki doğal yağlara saç tellerinizi yumuşatmak için zaman vermiş olursunuz. Haftada 1-2 kez yıkamanız önerilir.

3. Doğru şampuan seçimi

Yıkama rutininizi oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da doğru şampuanı kullandığınızdan emin olmak. Doğru şampuan ne kafa derinizi yıpratacak kadar güçlü ne de yeterince temizlemeyecek kadar etkisiz olmalıdır.

  • Şampuanınız yeteri kadar güçlü değilse: Yıkadıktan hemen sonra saçlarınız yağlanmaya başlıyorsa ve saç derinizde sık sık birikme yaşıyorsanız, şampuanınız yeteri kadar güçlü değil demektir. Yıkama rutininize ek bir gün daha eklemek ya da haftada bir kez doğal, arındırıcı bir şampuan kullanarak günlük şampuanınızın temizleyemediği birikintilerden kurtulmak iyi bir çözüm olabilir.
  • Şampuanınız fazla güçlüyse: Şampuanınız saçınızın ihtiyacından fazla bir etkiye sahipse, saç derinizde tahriş ve saçlarınızda kabarma gözlemliyor olabilirsiniz. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, saç kabarmasının fazla güçlü bir şampuan kullanmanın en önemli göstergesi olduğu kanıtlanmıştır. Az köpüren bir şampuana geçmeniz yeterli olacaktır.

4. Günlük alışkanlıklar

Günlük aktivitelerinizden kullandığınız saç ürünleri ve şekillendiricilere kadar hepsi saç yıkama rutininizi belirlemede rol oynar.

  • Terleme: Eğer aktif olarak spor yapıyorsanız, doğal olarak saçlarınızı daha sık yıkamak isteyebilirsiniz. Nemlendirici içeriği yüksek olan bir şampuanla, her gün şampuan kullanmayıp bazı günler sadece saçınızı ıslatarak yıkayabilirsiniz.
  • Saç şekillendirici ürün kullanımı: Kullanılan saç şekillendirici ürünlerin içindeki silikonlar saç teline tutunarak parlak ve ipeksi bir görünüm yaratır. Özellikle durulanmayan şekillendiriciler duşta kolayca çıkmadığı için saçınızdan ürünü etkili bir şekilde çıkaramadan katman üzerine katman yığmış olursunuz. Aynı şekilde kuru şampuanlar da birçok kişi tarafından saç şekillendirici olarak değil, yıkama yerine kullanıldığından saçları yıpratır. Eğer bu tarz ürünleri çok sık kullanıyorsanız kesinlikle saç yıkama rutininize saçlarınızı arındırmak için ek bir gün eklemeli ve sülfatsız şampuanlar tercih etmelisiniz.
BLOOM SHOP