Sıcak yaz günlerinde kendinizi her zamankinden daha fazla enerjisiz ve yorgun hissediyor olabilirsiniz. Canınız sık sık uyumak isteyebilir ve hatta tüm gün boyunca kendinizi hiç dinlenmemiş gibi uykulu hissedebilirsiniz. Ama gün içinde devam eden sürekli uyku hali ile baş etme aslında düşündüğünüzden çok daha kolay!

İlginizi çekebilir: Uyku Kalitesinin Kilo Verme Sürecinize Etkileri

1. Yeterli uyku uyuduğunuzdan emin olun

Sürekli uyuklama ihtiyacının her şeyden önce yetersiz uykuyla ilişkisi olduğu kesin. Eğer gece çok geç saatlerde uyuyorsanız ve düzensiz bir uyku rutinine sahipseniz uyku problemleriyle karşılaşma olasılığınız çok yüksek. Kaliteli ve yeterli uyku, yalnızca enerji seviyesini değil gün içerisindeki ruh halini de büyük ölçüde etkiliyor. Bu nedenle sirkadiyen ritminize uygun olarak erken bir saatte uyumaya hazırlanıp en az 7-8 saat kesintisiz bir uyku uyumaya önem verin.

2. Gün içerisinde yatağınızdan uzak kalın

Maryland School of Medicine Üniversitesi’nde Asistan Profesör Dr. Avelino Verceles, yatağınızı sadece uyku ve cinsellik için kullanmanızı öneriyor. Yatakta film izlemek, oyun oynamak ve hatta kitap okumak yatağınızla kurduğunuz uyku ilişkisinin zedelenmesine neden oluyor. Bu nedenle, yatağınıza uykunuz geldiğinde girmeniz ve diğer işleri yatak saatlerinize bırakmamanız önemli.

3. Hareket edin

Sedanter yaşam tarzı günden güne bir alışkanlığa dönerek sürekli yatma ve efor sarf etmeden günü geçirme ihtiyacını doğurur. Bu nedenle gün içinde ne kadar çok hareket ederseniz aslında o kadar iyi. Bu hareket şekli mutlaka spor olmak zorunda değil. Yaşadığınız alanı temizlemek, toparlayıp yeniden düzenlemek de gün içerisinde aktif kalmanıza yardımcı olabilir.

Bunların yanı sıra egzersize vakit ayırmanız tabii ki önemli. Özellikle bu süreçte; evde yoga, pilates ve egzersiz hareketlerinin nasıl yapacağınızı anlatan online platformları takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En Çok Tercih Edilen 7 Youtube Spor Kanalı

4. Enerji veren gıdalar tüketin ve bol su için

Öğün atlamamak ve gün içerisinde besin değeri yüksek gıdalarla beslenmek; yorgunluk ve sürekli uyku hali ile baş etme konusuna büyük ölçüde destek sağlıyor. Gün içerisinde mutlaka protein bakımından zengin gıdalar, vitamin ve mineral deposu sebze meyveler, sağlıklı yağlar, enerji veren tahıl ve tohumlarla vücudun enerji üretimini desteklemek çok önemli.

Özellikle bağışıklığımızın güçlü olması gereken bu dönemde, enerjinizi yükseltmeye yardımcı olacak gıdalardan bazıları:

  • Muz (potasyum, B6 vitamini)
  • Balık (Omega 3, B12 vitamini)
  • Yulaf (Demir, magnezyum, beta glukan)
  • Yoğurt (B2 ve B12 vitaminleri)
  • Portakal (C vitamini)
  • Fındık, ceviz gibi kuruyemişler (Omega 3, Omega 6, E vitamini)

Ayrıca günde ölçülü miktarda kahve veya çay tüketmek de kafein yardımıyla sinir sisteminizin harekete geçmesine ve kendinizi daha enerjik hissetmenize destek sağlar. Geç saatlerde içilen uyarıcı içecekler uykuya dalmanızı zorlaştırırken gün boyu içilen yeşil çay, adaçayı, ıhlamur gibi sakinleştirici çaylar da kendinizi uykulu hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle tükettiğiniz içeceklerde de saat ve miktar detaylarına dikkat etmeniz gerekiyor.

5. Gününüzü planlayın

Gün içerisinde yapacaklarınızı bir sıraya koymak ve günü bu planlamaya uygun şekilde geçirmek, yatağa veya koltuğa takılı kalmayı engelliyor. Kendinizi tüm günü hiçbir şey yapmadan geçiriyormuş gibi hissediyorsanız bunun çok basit bir çözümü var.

İster ajandanıza, ister telefonunuzun not bölümüne, isterseniz de bir kağıda gün içerisinde yapacaklarınızı bir sıralamaya alarak not edin. Bu düzenlemeye uyduğunuzda kendinizi çok daha iyi programladığınızı ve işlerinize konsantre olabildiğinizi, dolayısıyla da uykulu halinizden uzaklaştığınızı fark edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uykusuzluk Mu Yaşıyorsunuz? Nöroloji Uzmanı Uyumanızı Kolaylaştıracak Önerileri Açıklıyor





BLOOM SHOP