YAZAN: JİLDA BAL

İnsan bir şeyi neden yapar? Seçimlerin ardındaki gerçek sebep nedir? Bu benim uzun zamandır düşündüğüm bir konu. Neden profesyonel iş hayatımın yanında triatlet olarak tanımlıyorum kendimi, neden yıllardır hem vücudumun hem zihnimin sınırlarını zorlayan triatlon ile uğraşıyorum? Bu spora yani triatlona nasıl başlanır?


Triatlon nedir?

Yüzme, bisiklet, koşu; dayanıklılığınızı her seferinde bir adım ileri taşımanızı gerektiren bu üç dalı birden, aynı günde ve hakkıyla yapmanızı gerektiren bir spor triatlon. Bu spora yani triatlona nasıl başlanır?

Triatlon yolculuğum nasıl başladı?

Sanırım benim Triatlon ile yol arkadaşlığım “Neden olmasın?” diyebilmemle başladı. Başkalarının ne diyeceğinden çok, kendimin ne istemesiyle doğru orantılıydı bu yol arkadaşlığı. Koyduğum hedefleri tamamlama hissi, benim farklı alanlarda da başarılı olmama vesile oldu. Konfor alanımın dışına her adım attığımda mucizelerin bir bir gerçekleştiğini deneyimlemem, beni sınırların dışında dolaşmayı seven biri haline getirdi. 

Triatlona başladığımda 30’larımın ikinci yarısında, sporla hep ilgilensem de bir spor dalı ile iddialı bir şekilde hiç haşır neşir olmamış bir kadındım. Yapabilirim dedim ve bunu sistematik bir düzen içerisinde gerçekleştirdim. O yüzden sadece “Ben ne istiyorum?” sorusunun cevabına yöneldim.

Zorlu yarışlara nasıl hazırlandım?

Tavsiye değil asla, herkesin kendine özel ritmi var antrenmanlarında, bunu biliyorum. Kendi deneyimimi paylaşmam gerekirse; yağmur, kar, çamur demeden düzenli antrenman, buna eşlik eden bir beslenme düzeni ve her şeyden önce kendinize inanmak, yapabilirim hissini kaybetmemek. Disiplin, mutlaka disiplin. “Sürdürülebilirlik” kavramını hayatın içerisine, spor ritüellerinizi tam da merkezine yerleştirmek. Bir de mental olarak hazır olmak, hazır hissetmek. 

Triatlon beni nasıl etkiledi?

Spor, spesifik olarak Triatlon beni olabileceğim daha iyi bir versiyon haline getirdi. Türkiye’de kendi yaş klasmanımda Ironman bitiren 15 kadından biriyim. İstedim, çaba gösterdim ve yaptım. Bunu bilmek, kendimle aramdaki bağlarımı kuvvetlendirdi. Kendime güveniyorum, bir şeyi hedeflediğimde ona ulaşma görevini ve sorumluluğumu kendimde buluyorum. Bir insan için çok tatmin edici bir düşünce biçimi. Dolayısıyla kendime herhangi bir hedef koyup başladığım zaman “Yapabilirim!” diyorum. Yeter ki doğru planlama yapılsın.

Son söz olarak; hayatınıza bir spor dalı eklemenizi öneririm. Size uygun, size iyi gelen bir aktivite. Vücudunuz kendini zorladıkça ve sınırları genişlettikçe düşünce biçiminizde de büyük bir değişim oluştuğunu zamanla göreceksiniz. Ve bu mutlaka çok iyi gelecek. 

BLOOM SHOP