YAZAN: MİRAY AKIN

Çocukluğumuzda dinlediğimiz hikayelerde hep bir gün ruh eşimizle tanışacağımız anlatılırdı. Zaman geçtikçe kimilerimiz ruh eşini aramaya devam etti, kimilerimiz mutluluğu yakaladı, kimilerimiz ise böyle bir kişinin varlığına şüphe ile baktı. Ancak ne olursa olsun “o kişiyi” bulma inancını çoğumuz yitirmedi.

Twin flame, Türkçe karşılığı ile ikiz alevi ise her ne kadar ruh eşine yakın bir kavram gibi gözükse de ruh eşinin çok daha ötesinde, daha göksel bir boyuttan bizleri selamlıyor. Yoğun bir ruh bağlantısı, ruhumuzun aynısı olduğu düşünülen twin flame nedir ve nasıl bulunur?


Sözlük anlamı ile twin flame

Spiritüel yol gösterici Todd Savvas, twin flame kavramını, iki bedene bölünmüş tek bir ruh olarak açıklıyor ve amacının ruhsal gelişimi desteklemek, ruhu uyandırmak olduğunu söylüyor.

Bir ruh yaratıldığında, iki parçaya bölünür, birbirinin aynasıdır, sürekli yeniden bağlantı kurmanın özlemini çeker.

Todd Savvas

Twin flame, ruhsal gelişimimizi nasıl destekliyor?

Önce kendimizi, sonra çevremizi anlama ve anlamlandırma çabası açıklıyor ruhsal gelişimi. Bir nevi ruhumuzu bedenimizden ayırarak, onu özgür bırakmak ve beden düzeyinde algılayamadıklarımızı, daha berrak bir şekilde görebilmek ruhsal gelişim yolculuğunu tasvir ediyor.

Twin flame‘i keşfetmek ise Savvas’a göre geçmiş anılarımızdan kalan yaraları iyileştirmemize, enerji tıkanıklıklarını gidermemize ve öz sevgiyi kucaklamamıza yardımcı oluyor. Sezgisel enerji şifacısı Tasha Nassar‘a göre ise twin flame ile kurduğumuz ilişki içimizdeki eril ve dişil enerji gücünü birleştirmemize yardımcı oluyor.

Ancak çıktığımız bu yolculuk zaman zaman engebeli olabiliyor. Çünkü bu yolculukta, ruhumuzun en karanlık tarafları ile karşılaşabiliyor, en derinimizde gizlenen korkularımızı açığa çıkartmak zorunda kalabiliyoruz. Kendimizi yetersiz hissettiğimiz noktalara yeniden bakabiliyor, şüphelerimiz ile karşı karşıya gelebiliyoruz.

Ancak maceranın en sonunda bizleri bekleyen ruhumuzun aynası tüm bunlara değer gözüküyor! Çünkü kendimizi anlamlandırmanın ilk adımı tam da bu son kapıdan geçtiğimizde başlıyor.

Twin flame ile ruh eşi arasındaki farklılık nedir?

Ruh eşi masallarında olduğu gibi aşık olduğumuz kişi twin flame’imiz olmak zorunda değil. Psikospiritüel akıl hocası ve aşk koçu Lisa Vallejos‘a göre “bu tür üst düzey, ruh temelli bir bağlantı, romantizmle değil ruhsal gelişimle ilgili.”

Onlarla tanışırsınız ve hayatınız tamamen değişir. Dünyayı farklı görmeye başlarsınız. Bu sizi ilahi olanla ilişki kurmaya, bilinci değiştirmeye ve bu deneyimde daha iyi ruhlu bir varlık olmaya iter. Twin flame, romantik bir ortak, bir arkadaş, bir akıl hocası ve hatta bir öğrenci olabilir.

Lisa Vallejos

Dünyada yalnızca bir twin flame’imiz olduğu düşünülünce bunun benzersiz bir paylaşımı beraberinde getirdiği doğru. Savvas bu eşsiz paylaşımı, ruh eşi kavramı ile karşılaştırdığında bir şarkı mırıldanır gibi etkili bir tasvirde bulunuyor:

Bunu her ruhun kendi melodisine sahip olduğunu düşünün. Ruh eşleri size dünyadaki herkesten daha yakın olan bir şarkı söyler. Ancak, twin flame sizsiniz. Yani twin flame’iniz de sizinle aynı ruh melodisine sahip.

Todd Savvas

Twin flame’imimizi nerede bulabiliriz?

Romantik komedilerde olduğu gibi yolda yürürken ansızın çarpışıp kitaplarımız ya da poşetimizdeki elmalar düştüğünde mi twin flame’imimizi bulabiliriz? Her ne kadar twin flame’i bulma yolculuğunda böyle epik bir hikaye yaşama ihtimali düşük olsa da psikoterapist Babita Spinelli, bizlere rehber niteliğinde 11 madde sunuyor:

 • Onunla karşılaştığımız anda ona karşı yoğun bir çekim hissedebiliriz.
 • Aramızdaki manyetik güç sayesinde, onun enerjisini duyabiliriz.
 • Yüksek ve kadim bir güç tarafından bir araya getirildiğimizi düşünebiliriz.
 • Bir bakışla iletişim kurabilir, birbirimizin ne demek istediğini, hislerini kavrayabiliriz.
 • Aramızdaki duygusal bağlantıdan dolayı ilişkimizin çabuk geliştiğini fark edebiliriz.
 • Senkronize bir hayat yaşamış gibi benzer geçmiş deneyimlerimiz sıradan bir tesadüfün ötesinde olabilir.
 • Benzeşmediğimiz anlarda ise tıpkı siyah ve beyaz, ying ve yang gibi birbirimizi tamamlayabiliriz.
 • Birbirimizi daha iyiye yönlendirebilir, gelişimimize destek verebiliriz.
 • Onu bulmak ruhsal gelişimimize destek olacağından, bir ayna gibi korkularımızı, şüphelerimizi ve yetersizliklerimizi onun sayesinde görebiliriz.
 • Twin flame’imizle birlikte olmak her zaman heyecan verici olmayabilir. Çünkü kendimize benzeyen biriyle olmak, kendimizde sevmediğimiz huylar yüzünden bazen zorlayıcı olabilir.
 • Aramızdaki bu çalkantılı durum sebebiyle ilişkimiz zaman zaman kopabilir. Ancak aradan on yıl bile geçse onu geri bulabiliriz.

Bu 11 maddenin ötesinde bir eve dönüş hissi olarak yorumluyor Vallejos, bu enerjisel kavuşmayı, hatta bütün gün aynaya bakmak olarak tarif ediyor. Her ne kadar bu oldukça yoğun, kimi zaman zorlu bir paylaşım olsa da büyümek ve kendimizi tanıyıp, kabul edebilmek için de keşfe çıkılması gereken ilişki türlerinden. Tıpkı bir alev gibi büyümeyi bekliyor!

Twin flame’imize giden yol içimize dönmekten geçiyor

Enerji şifacısı Jakki Smith-Leonardini, bu kavuşumu yaşadığımızda hissettiğimiz duygulardan daha öncesine gidiyor. Twin flame’i bulmadan önce onu bulmayı istemeye değiniyor. Leonardini’ye göre, hayatı boyunca twin flame ihtiyacı hissetmeyen insanlar olabilir. Ancak birisi ile bağlantı kurmak için içimizde yanan bir ateş, yoğun bir özlem varsa o zaman twin flame’imimizi bulmak için içimize dönmemiz gerektiğini söylüyor. Sonuçta twin flame’imimiz aslında biziz, öyle değil mi?

“Kendimizi koşulsuz sevmeyi ve kabul etmeyi öğrenerek, ayrıca bu derin ruhsal çalışmayı yapmak için istekli olarak” ilk adımı atabileceğimizden bahsediyor.

Özlemini çektiğiniz sevgiyi bedenledikçe, onu dünyaya yaymaya ve aradığınız aşkı kendinize mıknatıs gibi çekmeye başlarsınız.

Jakki Smith-Leonardini

Kendimize dönüp, sevgi ile dolduğumuzda ve sevgiyi yaymak için samimi bir çaba içerisinde olduğumuzda ise işte o zaman twin flame‘imizi aynada görebiliriz!Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP