Her birimiz yaşadığımız ilişkilerde değer ve ilgi görmek istiyoruz. Bu da bizi farkında olmadan sevgi beklentisi altına sokuyor. Çünkü tüm insanlar birbirine iletişim yoluyla gösterebilecekleri duygu ve düşünce birliğiyle bağlı durumda. Peki bu iletişim olumsuz olaylar sonucu koptuğunda bize ilişkimiz hakkında hangi mesajları veriyor olabilir?

İlginizi çekebilir: Flört Şiddeti Nedir? Şiddetin 5 Türü

Red duygusunun arkasındaki mesaj

Günümüzde sosyal medya, zaman zaman insanların kendilerini daha fazla sevgi ve takdir görebilmek için olmadıkları kişiler gibi gösterebildikleri bir platform haline geldi.

Bu sahte kimlikler beraberinde daha fazla reddedilme, yok sayılma (ghosting) ya da arkadaşlıktan çıkarılma gibi durumları getirmeye başladı. Sosyal medyada kullanılan sahte kimliklerin ortaya çıkması sonucu karşı tarafın kendisine yalan söylendiğini anlaması, bu çeşit uzaklaşma ve uzaklaştırmalara sebebiyet verebilir. Ancak gerçek hayatta da herhangi bir neden gösterilmeden ortadan kaybolma, yok sayma, terk etme gibi durumlar söz konusu olabiliyor.

Hatta uzun süreli ilişkilerde bile açıklama yapmadan ayrılıklar, aldatmalar ve aniden kayıplara karışmalar yaşanabiliyor. Tüm bu yaşanan durumlar, doğal olarak kişide kendini değersiz görme, özgüven kaybı, mutsuzluk ve hatta depresyon gibi yıkıcı duygulara ortam hazırlıyor. Ancak red duygusunun arkasında hatırlamamız gereken bazı değerli mesajlar da var.

1. Hepimiz, ne yaşanırsa yaşansın, sevilmeye değeriz

Yok sayılma, reddedilme, aldatılma gibi durumlar özgüvenimizi kırarak hatayı kendimizde aramamıza yol açabilir. İlişki sırasında hata yaptığımız konular olsa bile hiçbir ilişkide hata tek tarafa ait değildir.

Karşımızdaki kişinin bizden uzaklaşması, iletişimini kesmek istemesi veya görüşmeyi reddetmesi bizim kötü, eksik ya da yanlış insanlar olduğumuz anlamına kesinlikle gelmez. Ne olursa olsun, sevilmeye ve değer görmeye layık olduğumuzu unutmamalı, öz şefkatimizin zedelenmesine izin vermemeliyiz.

İlginizi çekebilir: Öz Şefkat: Kendinizle Bağ Kurabiliyor Musunuz?

2. İlişkinin bir şekilde sonlanmış olması o kişiyle vademizin dolmuş olduğunu gösterir

Her türlü ilişkinin belirli bir süresi var. Kimi hayat boyu devam ederken kimi çok kısa periyodlarla yaşamımıza dahil olup görevini tamamlayıp kendiliğinden uzaklaşıyor. Bu uzaklaşma, bazen doğal sebeplerle bazense kasıtlı davranışlarla gerçekleşiyor.

Kısacası nasıl ki ilişkinin süresinin dolduğunu belirleyen taraf zaman zaman biz olabiliyorsak bu kararın karşı tarafa da ait olabileceği gerçeğini unutmamak gerekiyor.

Karşımızdaki kişi, ilişkinin vadesinin dolduğunu hatalı tavır ve sözcüklerle belli edebilir. Aldatarak, aniden ortadan kaybolarak, tüm iletişim yollarını engelleyerek aradaki bağı aniden kesme yöntemine başvurabilir. Bu yöntem can sıkıcı ve kalp kırıcı olsa da ilişkinin artık devam edemeyeceğinin, ederse sağlıksız bir birlikteliğe dönüşeceğinin habercisidir.

Yaşanan kötü olayları, “miladı dolmuş ilişkilerin sonlanması” olarak değerlendirerek, suçluluk psikolojisiyle geçmişe takılı kalmadan atlatmak ve ileriye bakmak gerekir.

3. Biten ilişkiler, karşımızdaki kişiyle uyumlu insanlar olmadığımızın işaretidir

Karakterimiz karşımızdaki kişinin karakteriyle örtüşmeyebilir. Ortada belirli hiçbir sebep olmasa bile verdiğimiz tepkiler, bakış açılarımız, duygu yoğunluğumuz, dünya görüşümüz gibi pek çok faktörle o insanla farklı olduğumuzu hissedebilir ve karşı tarafa da hissettirebiliriz.

Bu nedenle bir ilişkinin sonlanması, ister anlaşmalı ayrılık ister yaşanan kötü bir olayla olsun, ilişki yaşayan iki insanın birbirine uyumlu olmadığını gösterir.

4. Bize uygun kişi karşımıza eninde sonunda çıkacaktır

Bu bakış açısı size fazla iyimser görünebilir. Ama gerçekten de birbirinin dilini daha iyi anlayan, uyumlu, birbirini tamamlayan insanlar bir araya geldiklerinde ilişkileri çok daha huzurlu ve uzun soluklu oluyor.

Yaşadığınız ilişki kötü olaylara maruz kalmış ve negatif bir şekilde sonlanmışsa belki de dışarıda bir yerlerde hayata sizin baktığınız pencereden bakacak, size hak ettiğiniz değeri gösterebilecek birileri olduğunu daha sık hatırlamanız gerekiyor.

5. Negatif duygulardan ve ilişkilerden kurtulmak özgürlüktür

İlişkide sürekli olarak kavgalar, gerginlikler, çekişmeler söz konusuysa, kendinizi mutsuz ve huzursuz hissediyorsanız ve bunların üzerine ilişkiniz kötü bir şekilde sonlanarak kalbinizi kırmışsa olaya bir de şu açıdan bakmayı deneyin: Artık bu negatif duygularla uğraşmak durumunda değilsiniz.

Kendinize sıfırdan yeni bir sayfa açabilir, hayatınızdaki gerginlikleri ve tüm olumsuzlukları kapı dışarı edebilir, stressiz ve kavgasız yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz. Öyleyse, kutlama vakti! Artık daha fazla olmayacak bir ilişki üzerinde vakit kaybetmeyecek ve bu şekilde yeniliklere her zaman açık olabileceksiniz.

Dünyada milyonlarca insan yaşıyor. Yaşadığınız kötü deneyimler heyecanınızı, neşenizi ve keşfetme duygunuzu köreltmesin, “daha iyi” bir ihtimal her zaman için var.

İlginizi çekebilir: Modern İlişkiler Neden Bu Kadar Karmaşık?

BLOOM SHOP