YAZAN: ALEYNA TEPE

Astrolojik doğum haritasında bulunan kuzey ve güney ay düğümü, ruh amacını ve geçmiş yaşam karmasını temsil eder. Kuzey düğümü, yaşam amacınızı ve hayat boyunca karşınıza çıkması muhtemel büyüme noktalarını temsil ederken, güney düğümü ise geçmiş yaşamın izleri olarak bilinir. Geçmiş yaşam karmanızı ve hayat amacınızı temsil eden, kuzey ve güney ay düğümleri ne anlama gelir ve nasıl hesaplanır araştırdık.


Astroloji, hayat amacını kuzey ve güney ay düğümleri aracılığıyla belirtir. Ay düğümleri olarak bilinen bu iki düğüm, haritanızda tam olarak zıt konumlanmış iki burçtur. Güney düğümü geçmiş yaşamımızı temsil ederken, kuzey düğümü yolumuzu nasıl çizeceğimiz konusunda aydınlatır. Güney düğümünün izleriyle kuzey düğümünü takip ettiğimiz söylenebilir. Ay düğümleri, hayatta ne yapacağımız, amacımız, misyonumuz ve geçmiş yaşantımız ile ilgili soruları cevaplamaya yardımcı olur.

Güney düğümü

Güney düğümü, geçmiş yaşam deneyimlerinden öğrenilenleri temsil eder. Şimdiki yaşamın tarihini ve geçmiş yaşam karmalarının temalarını taşır. Geçmiş yaşam karmaları, önceki yaşantılarda edinilen ya da edinilemeyen becerileri ve deneyimleri temsil eder. Güney düğümü bir nevi zayıf ve güçlü yanlarımızın listesidir. Güney düğümümüzün temsil ettiği temalar kendimizi en güvende ve rahat hissettiğimiz temalar, konfor alanlarımızdır.

Bu bir memnuniyet duygusu getirse de ilerlemek, büyümek ve gelişmek için yeterli değildir. Güney ay düğümü, tanıdık bir “oradaydım, bunu yaptım” duygusu sağlar. Dengeyi kurmanın ve astrolojinin günlük yaşantımıza olumlu yansımasını gözlemlemenin yolu güney düğümünü konfor alanının dışına çıkmak ve kuzey düğümüne ilerlemek için bir anahtar olarak kullanmakla mümkündür. Konfor alanı yani güney düğümü, kalıcı olarak yerleşmek istediğiniz yer değil, güven ve aidiyet hissetmeniz gerektiğinde ziyaret edebileceğiniz bir alandır.

Kuzey düğümü

Kuzey ay düğümü, güney ay düğümünün zıt burcudur. Kuzey düğümü konfor alanının dışına çıkmanız konusunda sizi motive eder. Bu doğrultuda hayat amacınızı bulmayı ve onun peşinden gitmeyi sağlar. Hayat amacınızı bulmak ve bu amaç doğrulttusunda yaşamak istiyorsanız kendinizi kuzey düğümünüzün yoluna hizalamanız önerilir.

Güney düğümünün yolu pürüzsüz olabilir çünkü geçmiş yaşamlarda zaten birçok kez yürüdüğünüz yolları temsil eder. Oysa kuzey düğümü, alışılmış yoldan sapıp yeni bir yolculuğa çıkmanıza sebep olur. Bu yolculuğa çıktığınızda kendinizi oldukça tatmin hissedebilirsiniz. Kendinizi bu yola ne kadar erken hizalarsanız, hayatınızı da o kadar amaca yönelik yaşayabilirsiniz.

Kuzey ve güney ay düğümleri nasıl hesaplanır?

Kuzey ve güney düğüm yerleşimleri yaklaşık olarak 18 ayda bir değiştiğinden, aynı 18 ay aralığında doğan herkes aynı kuzey ve güney düğüm yerleşimlerine sahiptir. Dolayısıyla birbirlerine benzer geçmiş yaşam deneyimlerine ve amaçlara sahip olurlar. Kuzey ve güney düğümünüzü çeşitli uygulamalardan, internet sitelerinden yararlanarak ya da haritanıza bakarak öğrenebilirsiniz. Haritanızda güney düğümü sembolünün tam karşısında kuzey düğümü bulunur, bu sembollerin her ikiside birbirine zıt burçlara denk düşer. Bu şekilde kuzey ve güney düğüm yerleşkeleri tespit edilir.

Kuzey ve güney düğümünüze bakmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Koç güney / Terazi kuzey düğümü

Güney ay düğümünüz Koç burcundaysa, diğer insanlardan bağımsız olarak çalışma ve yaşama konusunda oldukça yetenekli olabilirsiniz. İşlerinizi yalnız yapmaktan hoşlanıyor ve aklınıza geleni hemen yapmaya çalışıyor olabilirsiniz. Güney ay düğümü Koç burcundayken, kuzey ay düğümü tam zıtta yani ortaklık ve uyumun işareti olan Terazi burcundadır. Kuzey düğümün Terazi burcunda olması ise, dürtülerinizi insanların fikirleri ve motivasyonları ile dengelemeyi öğrenebileceğinizi ve herkesin iyi hissedebileceği işbirlikçi çözümler sunabileceğinizi temsil eder.

Terazi güney / Koç kuzey düğümü

Güney ay düğümünüz Terazi burcundaysa, geçmiş yaşantınızda diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve barışı korumaya çalışmak için çabaladığınız varsayılır. Kontrolsüz olmak, bireysel dürtülere göre hareket etmek yerine, dostane veya kabul edilebilir bir davranış biçimi benimsemeye meyilli olabilirsiniz. Güney ay düğümünüz Terazi’deyse, kuzey ay düğümünüz Koç burcundadır ve bu, kalabalığın arasından sıyrılarak konfor alanınızdan çıkmanız gerektiğini temsil eder. Amacınız, başkalarının fikirlerinden ziyade kendi fikirlerinizi daha fazla önemsemeyi öğrenmektir. Ayrıca, geçmiş yaşamınızda öfke ile ilgili sorunlar yaşadığınız ve hayatta öfkenizi kontrol altında tutmayı öğretecek derslerle karşılaşabileceğiniz söylenir.

Boğa güney / Akrep kuzey düğümü

Güney düğümünüz Boğa’daysa, konfor alanınız maddiyat gibi somut şeylere sahip olmaktır. Düğümleriniz bu şekildeyse, parayı miras alabilir, servet sahibi olarak evlenebilir veya bir şekilde finansal olarak desteklenme deneyimine sahip olabilirsiniz. Fakat bu durum zaman zaman sizi zorlayabilir, çünkü kontrol edilmekten veya sıkışıp kalmaktan korkabilirsiniz. Hayat sizi sürdürülebilir, görülmeyen, hissedilen ve deneyimlenen ancak mutlaka açıklanamayan manevi şeyleri aramaya itebilir. Sizin için zorluk, gerçekliğin pratik yönlerinden uzaklaşarak, belirsiz oldukları için biraz korkutucu hissettiren kısımlara geçmektir.

Akrep güney / Boğa kuzey düğümü

Güney düğümünüz Akrep burcundaysa, önceki yaşamlarda gerçekliğin daha ruhsal yönlerini öğrendiğiniz ve şu anda bu bilgiyi günlük yaşama ve gerçekliğe nasıl çevireceğinizi öğrendiğiniz varsayılır. Geçmiş yaşamınızda partnerinizin ya da ailenizin finansal olarak size destek çıkmış olduğu kabul edilir. Dolayısıyla bu yaşamda, finansal bağımsızlığı öğrenmeniz beklenir. Kuzey düğümünüzle daha uyumlu seçimler yapmaya başladığınızda, her şeyin sizin için oldukça hızlı bir şekilde yoluna gireceğini görebilirsiniz. Maddi lükslere harcamak için sabit gelirli, tutarlı bir çalışma size neşe getirebilir.

İkizler güney / Yay kuzey düğümü

İkizler’de güney ay düğümü hayat boyu öğrenme, meraklı olma, sık sık odak değiştirme ile ilgili geçmiş yaşam deneyimleriniz olduğunu temsil eder. İçinde bulunduğunuz çevrede tanınıyor olmanız ve bu durumun konforu sebebiyle kendinizi yeni çevrelerden uzak tutmanız olasıdır. Alışık olduğunuz çevrede kalmayı tercih edebilirsiniz. Ancak, Yay kuzey düğümünüzün amacı size her seçeneği araştırıp ufkunuzu genişletmeyi öğretmektir. İkizler güney ve Yay kuzey ay düğümleri, hakikat ve bilgelik arayışındaki ebedi öğrenci olmaktan bir adım öteye giderek öğretmen olmanız konusunda sınırlarınızı zorlayabilir.

Yay güney / İkizler kuzey düğümü

Yay burcunda güney düğümü ve İkizler’de kuzey düğümü, yaşam yolunda ustalaşmış, arayıştan arayışa ve bilgiden bilgiye hareket eden bir kişi olduğunuzu ifade eder. Amacınız gerçeği arama, bilme ve gerçekleştirme, ardından bunu güncel konulara taşıma üzerine kuruludur. Güney ay düğümü Yay burcunda olan kişi için sürekli bir yerden bir yere ya da ilişkiden ilişkiye hareket halinde olmak rahat hissettirebilir. İkizler’deki kuzey düğümü, tek bir yerde kök salmanız, bir toplulukta rol almanız, karşılıklı saygı ve anlayış temelinin olduğu daha uzun vadeli ilişkiler kurmanız konusunda sizi destekler.

Yengeç güney / Oğlak kuzey düğümü

Güney düğümünüz Yengeç burcuysa, ruh, ev, aile gibi konularda başarılı ve şanslı olduğunuz birçok geçmiş deneyiminiz olduğu kabul edilir. Arkadaş grubunuzun bir nevi annesi olabilirsiniz ve çevrenizdekiler desteğe ihtiyaç duyduklarında size yönelebilirler. Oğlak burcunda kuzey düğümü ise, tamamen doğuştan sahip olduğunuz insan becerilerini almak ve onları ev hayatınızın dışındaki yapıya, yani kariyerinize yönlendirmekle ilgilidir. Oğlak burcunda kuzey düğüm, başarı, tanınma ve kariyer konusunda hırsı ve arzuyu temsil eder, sizi sınırlarınızı aile alanının dışına taşımak konusunda teşvik eder.

Oğlak güney / Yengeç kuzey düğümü

Oğlak burcundaki bir güney ay düğümü, geçmiş yaşamlarda iş hayatında yüksek pozisyonlara sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu yaşamda ise, ailenize ve evinize daha fazla odaklanmanız konusunda sizi teşvik eder. Oğlak burcundaki güney ay düğümü, halkın gözünde hızlı bir şekilde tanındığınızı ve Yengeç burcundaki kuzey ay düğümü bir yandan daha özel ve samimi bir hayat aradığınızı gösterir. Yengeç ve Oğlak birleşimi, iş ve para ile ilgili becerilerinizi, kendiniz ve aileniz için güvenli bir yaşam yaratmak için kullanmanız konusunda sizi geliştirmeyi amaçlar.

Aslan güney / Kova kuzey düğümü

Güney ay düğümünüz Aslan burcundaysa, geçmiş yaşantınızda sahne ışıkları, ün ve tanınmışlık olduğu söylenebilir. Geçmiş yaşantınızda ilgi odağı olmaya alışmanız, bu yaşamda benzer konularda zorlanabileceğiniz anlamına gelir. Kova kuzey düğümü, üzerinizdeki herhangi bir spot ışığını ve dikkati kitlelerle paylaşmanızı ve gücü çoğunluğun hayrına kullanmayı öğretmeyi amaçlar.

Kova güney / Aslan kuzey düğümü

Kova’da güney düğümü olan insanlar, kişisel ihtiyaçlarını gözardı etmeye ve çevrelerindeki insanlar için çalışmaya yatkınlardır. İnsani idealler her zaman çabanızın merkezinde olacaktır, ancak Aslan burcunda kuzey ay düğümü bu durumun yeterli olmaması anlamına gelir. Zaman zaman kendi ihtiyaçlarınızı kabul etmeniz ve ilgi odağı olmayı kabullenmeniz gerekir. Bu ay düğümü yerleşimi görülmekten korkmak ve görülmeyi istemek arasında bir çatışmaya sebep olur. Aslan kuzey düğümünün amacı ise size kendinize dönmeyi ve zaman zaman ışığı kabul etmeyi öğretmektir.

Başak güney / Balık kuzey düğümü

Başak güney düğümü, bu hayata üstün analiz ve eleştirel düşünme becerileriyle geldiğinizi gösterir. Akışa uyan ve yol nasılsa o şekilde devam eden biri olamayabilirsiniz. İşleri kendi yöntemlerinizle yapmaya eğilimli olabilir ve her durumda en iyisini kendinizin bildiğine inanabilirsiniz. Her alanda uzman olmadığınızı kabullenmek ve daha bilgili insanlardan tavsiye almak sizin için zor olabilir. Hayat amacınız ve kuzey düğümünüzün size vermek istediği ders ise, kontrolden birazcık vazgeçmeyi öğrenmenizdir. Balık kuzey düğümü sizi, çoklu gerçekliklere ve olasılıklara açılmaya zorlayabilir.

Balık güney / Başak kuzey düğümü

Kuzey ve güney düğümleri Başak ve Balık ekseninde olanlar doğuştan şifacı olan kişilerdir. Balık burcundaki güney ay düğümü, geçmiş yaşantılarınızı diğer insanların rahatsızlıklarına odaklanarak geçirdiğinizi ve kendinize doğada yeniden şarj olmak için yeterli zaman ayırmazsanız kolayca hastalanabileceğinizi temsil eder. Balık güney düğümüne veya Balık kuzey düğümüne sahip olanlar, bir şeyleri düzeltmeye ihtiyaç duyduklarını hisseden veya projelendiren insanları kendilerine çekebilir. Öte yandan Başak kuzey düğümü, duyguların ezici hisleri karşısında kendinize sınırlar çizebilmeniz, rutinler yaratabilmeniz ve eleştirel düşünceyi uygulamanız için öğretici rol oynar.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP