Sağlıklı bir birey olmanın yalnızca bütünsel bir yaklaşımla mümkün olduğu anlaşıldığından beri, sağlık konusunu holistik bir bakış açısıyla ele alan yenilikçi girişimlerle sık karşılaşmaya başladık. Yeni bir konsept olup en çok ilgi gören girişimlerden bir tanesi de İngiltere’de ortaya çıkan, bedenin ve zihnin buluşma noktası “mental health gym”. 

Türkçe’de “zihin sağlığı spor salonu” anlamına gelen ve tam da adı gibi bir içeriğe sahip olan bu spor salonu konsepti, çok yeni olmasına rağmen tüm dünyada oldukça büyük ilgi görüyor. Üyelerine sıradan bir spor merkezinde bulabilecekleri fiziksel aktivitelere ek olarak duygusal sağlık sınıfları, kayropraktik uygulamalar, psikiyatrik danışmanlık, hipnoterapi, Mindfulness seansları ve uyku atölyeleri gibi aktivitelerle danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunuyor. 

Şehir hayatının bireyler üzerinde yarattığı stresin etkilerini bütünsel anlamda yok etmeyi hedefleyen mental health gym konseptini benimseyen spor salonları, bünyesindeki eğitmenleri de işe başlamadan önce oldukça özel bir eğitime tabi tutuyor. Zihin sağlığı odaklı bu derin eğitimden sonra eğitmenler, üyelerinin ihtiyaçlarını anlama ve bu ihtiyaçlara göre doğru uygulamaları seçme yetisi kazanıyor. Bilinçli eğitmenlerin yanı sıra bu yenilikçi spor salonu konsepti genellikle teknolojiden de destek alıyor ve özel bir telefon uygulaması sayesinde üyelerine zihinsel ve fiziksel sağlıklarını her an takip etme imkanı sunuyor. 

İlginizi çekebilir: Röportaj: Urban Riders’ın Kurucusu Ahmet Berkman ile Egzersize Yeni Bir Soluk

Atmosfer

Bu yeni konseptin iç tasarımları da bildiğimiz spor salonlarından oldukça farklı dizayn ediliyor. Hava kalitesi, ses yalıtımı ve ışık dengesi için titizlikle tasarlanan bütünsel spor salonları, bol güneş ışığına, sürekli temizlenen ve arıtılan havaya, tavanlardan sarkan yeşilliklere ve huzur veren bir atmosfere sahip oluyor. Göze çarpan bir diğer fark ise genellikle bu mekanlara dingin müziklerin veya sessizliğin hakim olması. 

Bütünsellik

Sağlık ve spor salonu arasındaki ilişkiyi tartılar ve sayılardan öteye taşımanın öncelikli amaçları olduğunu her fırsatta vurgulayan yeni nesil spor salonları, üyelerinin farkındalık kazanarak sağlık kavramının bütünselliğini içselleştirmelerini istiyor. Stres ve dış etkenlerin yarattığı baskıyı azaltmakla işe başlamanın, değişimin ve bütünselliğin fark etmesinin en kolay yolu olduğunun da altını ayrıca çiziyor. 

İyi olma hali

Mental health gym yaklaşımı, global anlamda oldukça büyük bir ilgi görünce dünyanın farklı noktalarında benzer örnekleri de belirmeye başladı. Dünyayı etkisi altına alan trendleri arkasına alan bu spor salonu konsepti, sağlık konusunu bütünsel olarak ele aldığı için, sunduğu çözümler de bütünsel oluyor. 

Zihinsel ve fiziksel iyileşmenin yanı sıra daha güçlü bir özgüven, kontrollü bir yapı ve dayanıklı bir ruh da vadeden bu yaklaşım “iyi olma hali” esasına göre ders programlarını belirliyor. Sıradan spor salonlarında da hedeflere ulaşabilecek, zihinsel ve fiziksel rahatlama yaşayabilecek olan üyeler ise bu tesisin sunduğu iyi olma halini hiçbir yerde bulamadıklarını söylüyorlar. 

İlginizi çekebilir: Her Geçen Gün Daha İyi Olmak İçin 4 Adım

Beslenme

Bu yenilikçi yaklaşımı benimseyen spor salonlarının henüz hizmetlerine dahil etmediği, fakat bütünleyici olduğunun altını ısrarla çizdiği ve üyelerinin dikkat ediyor olmasını istediği önemli bir konu var: Tüketilen gıdalar. Üyelere, vücut ve zihin sağlığının en önemli etkenlerinden olan beslenme konusunda dengeli bir yaklaşım belirlemeleri tavsiye ediliyor. Sağlıklı yağlar, yüksek kaliteli karbonhidratlar, yeterli miktarda protein, vitaminler ve minerallerin yanında günlük sıvı tüketimine de çok dikkat edilmesi isteniyor. 

Çok yakında ülkemizde de görmeye başlayacağımıza inandığımız yeni spor salonu konseptini aslında bu tesis aracılığı olmadan da hayatımızda uygulamaya başlamamız mümkün. Ruhsal ve fiziksel anlamda kendimize dikkat etmek, farkındalık ve iyi olma hali esaslarına göre kendimizi baştan kurgulayarak, dünyada oldukça büyük ilgi gören bu konsepti hayata geçirebiliriz. Unutmamamız gereken şey, bu sürecin bütünsel olduğu ve fiziksel aktivitemize, yediğimiz yemeklere, düşüncelerimize, hislerimize yani kısacası kendimize bir bütün olarak dikkat ediyor olmamız gerektiği. 

Değişime başlarken hayat tarzımızı, dolayısıyla sağlığımızı bütünsel anlamda yeniden yapılandırdığımız bu süreçte şüphesiz ki besin değeri yüksek ve lif kaynağı olan Tadım Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyveleri’ni yanımızdan ayırmamalıyız. Başta sağlıklı yağ ve karbonhidrat ihtiyacımız olmak üzere günlük besin ihtiyacımızın büyük bölümünü pratik bir şekilde karşılayan Tadım Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyveleri, taptaze ve sağlıklı içeriklerle paketlenen bir atıştırmalık olarak bu süreçteki en büyük destekçimiz olacak!

İlginizi çekebilir: Röportaj: Ironman İpek Onaran’dan İstanbul Maratonu Öncesi Motivasyon ve Beslenme Önerileri

BLOOM SHOP