YAZAN: MİRAY AKIN

Arkadaşlık, aşk ve modaya dair bir el kitapçığı niteliğinde olan Sex and the City, şüphesiz televizyon tarihinin en ikonik yapımlarından biri. And Just Like That ismi ile yeniden ekranlara dönecek olan dizi, her ne kadar oyuncu kadrosundaki eksiklikleri ile aklımızda büyük bir soru işaretine neden olsa da 6 sezon ve 2 filmin kalbimizde bıraktığı iz, bu şüpheleri çabucak dağıtmaya yetiyor. Her bir bölümünde ilişkilere dair yeni anekdotlar öğrendiğimiz, modumuz düşükken bile bizlerin yüzünü güldürmeyi başaran ikonik diziye bir de astroloji gözünden bakıyoruz. Burcunuza göre hangi Sex and the City karakteri olduğunuzu öğrenmek için okumaya devam edin.


Koç burcu: Steve Brady

Tatlı bir barmen olarak Miranda’nın ve bizim hayatımıza giren Steve’in özgürlüğüne ne kadar düşkün olduğu bir gerçek. Özgürlük düşkünlüğü ile bir araya gelen inatçılık özelliği ise onun Zodyak tarafından Koç olarak işaretlendiğini gösteriyor. Miranda ile ilk ayrılıklarının bir takım elbise üzerinden olması, bunun en belirgin özelliklerinden, değil mi?


Boğa burcu: Harry Goldenblatt

Charlotte’ın hayatının aşkı, bizlerin de favorilerinden biri olan Harry’nin aile kavramına verdiği önem bir yana başarılı ve hırslı bir avukat olması da onun Boğa burcunun özelliklerini üzerinde taşıdığını gösteriyor. Hatırlarsanız Charlotte ile evlenmek için dini bir problem olarak görmesi, onun diğer Boğalar gibi güçlü değer yargıları olan bir kişi olduğunun göstergesi. Yemek yemeye olan düşkünlüğünü ise unutmamak lazım.


İkizler burcu: Mr. Big

Hikayenin baş kahramanlarından biri olan Mr. Big’in Carrie ile olan git-gelli ilişkisi bile onun bir İkizler burcu olduğunu kanıtlar nitelikte. Havailiği ve değişkenliği evlilik ve ilişkiyi sürdürme konusunda direkt göze çarparken, diğer İkizler gibi konuşkan ve esprili olması da onun bu burcun bir ferdi olduğunu bizlere gösteriyor.


Yengeç burcu: Charlotte York

Her daim aşka inanan bir insan o. Dört kadın arasındaki en duygusal ve en evcimen kişi olan Charlotte, bu özellikleri ile bir Yengeç olduğunu işaret ediyor. Annelik duygusunun oldukça yüksek olması bir yana evine ve geleneklerine olan bağlılığını da göz ardı etmemek gerekiyor. Ayrıca tasarrufa önem vermesi ve kendisini Park Caddesi’ndeki evinde güvende hissetmesi de Yengeçlerin konforlu alanlara verdiği önemin bir göstergesi niteliğinde.


Aslan burcu: Aleksandr Petrovsky

Carrie’nin, aşık olduğu şehir ve ailesi olarak gördüğü arkadaşlarını bile geride bırakarak Paris’e gitmesini sağlayan biri o. Aslanların yaratıcı taraflarından beslenen Aleksandr Petrovsky, şüphesiz sadece bu özelliği ile değil kendini beğenmiş tavırlarıyla da bu burcun bir ferdi olduğunu kanıtlıyor. Carrie ile olan ilişkilerinde de hep önde olmak isteyen, otorite meraklısı sanatçımızın yönetmeyi ne kadar sevdiği şüphesiz Aslan burcuna mensup olmasından kaynaklı.


Başak burcu: Aidan Shaw

Mr. Big mi yoksa Aidan mı, Carrie için doğru kişi ikilemini yaratmayı başaran, mobilya tasarımcısı Aidan’ın, aceleci ve geleneklerine bağlı tavrı onu Zodyak’ın Başak burcu olarak işaretlemesine yetiyor. Söz konusu evlilik ve birlikte yaşamak olduğunda ne kadar aceleci davrandığını ve Carrie’yi kararsızlıklara baş başa bıraktığını unutmamak gerekiyor. Öte yandan düşünceli olması ama sözünü de sakınmaması, onu diğer Başaklarla yakınlaştıran bir diğer unsur.


Terazi burcu: Carrie Bradshaw

Terazilerin denge söz konusu olduğunda biraz şaşabiliyor olduğunu duymuşsunuzdur. Sex and the City yıldızı Carrie de işte tam olarak böyle. Kararları konusunda pek de dengeli olamaması ve çabuk fikir değiştirmesi onun bir Terazi burcu olduğunu bizlere gösteriyor. Ayrıca diğer Teraziler gibi estetik algılarının oldukça gelişmiş olması ve dış görünümüne, özellikle de ayakkabılarına verdiği önem, işte Carrie tam bir Terazi demeye yetiyor da artıyor.


Akrep burcu: Samantha Jones

Bir Akrep gibi güçlü ve emin adımlarla yoluna devam eden Samantha’yı cinselliği temsil eden Akrep burcundan başka bir burç olarak düşünmek neredeyse imkansız. Ancak sadece sekse olan düşkünlüğü ve fantezi dünyasının sınırsız olması değil başarıya önem veren, kararlı bir insan olması da onu Akrep yapan diğer özellikleri arasında.


Yay burcu: Anthony Marantino

Yayların özgürlüğüne ne kadar düşkün olduğunu biliyoruz. Bağımsız bir ruh olan Anthony ise evlendiğinde bile tek eşli olma konusundaki negatif fikirleri ile adeta ben özgürlük için doğmuşum diyor. Keyifli ve neşeli tavırlarına eşlik eden hafif kaprisli ve kolay beğenmeyen tavırları ise Yaylara bir reverans niteliğinde.  


Oğlak burcu: Miranda Hobbes

Disiplinin ve çalışkanlığın sembolü hangi burç derseniz, cevabımız Oğlak olabilir. Söz konusu Sex and the City olduğunda da işine her şeyden fazla önem veren tek bir kişi geliyor aklımıza o da Miranda. Hayatını belirli kurallar içinde yaşayan, bu kurallara uymadığı için Steve’den bile vazgeçen Miranda’nın mantığını ve duygularını dengelemeye çalışan hali ve kötümser tavırları onun bir Oğlak olduğunun göstergesi niteliğinde.


Kova burcu: Stanford Blatch

İyi dostların Kovalardan çıkıyor olması Carrie’nin biricik dostu Stanford Blatch’i de Kovaların bir ferdi yapıyor. Ancak Stanford’un sadece bu özelliği değil hayaller aleminde yaşıyor olması, hareketli bir yaşamı sevmesi ve espritüelliği de onun ben bir Kovayım demesine yetiyor.


Balık burcu: Smith Jerrod

Samantha’yı bile sevginin gücüne inandıran Smith, hassas yapısı ve Samantha onu çoğu kez göz ardı etse bile aşkının peşinden gitmesiyle tam bir Balık burcu olduğunu kanıtlıyor. Diğer Balıklar gibi nazik ve şefkatli olması da ayrıca üzerinde durulması gereken detaylardan. Hayalperest oluşu (bkz: tiyatro), anlayışlı tavırları ve son derece sadık olması da Zodyak’ın Smith’i bir Balık olarak işaretlediğinin diğer belirtileri arasında.
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP