Yoğun şehir hayatı ve beraberinde getirdiği problemler bizleri zaman zaman depresif bir ruh haline sürükleyebiliyor. Ama yaşam biçimimizde yapabileceğimiz değişikliklerle çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan depresyonu önleyebilir; meditasyon, düzenli egzersiz ve doğru bir beslenme planı ile depresyona yakalanma riskini minimize edebiliriz. Hipokrat’ın da dediği gibi “Ne yersek oyuz”!

Depresyona neden olan faktörler nedir?

Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, depresyona neden olan faktörler arasında; genetik geçmiş, travmatik olaylar, hayatımızı etkileyen büyük karar aşamaları, uzun süre ilaç kullanımı, sağlıksız yaşam koşulları, vitamin eksikliği, uykusuzluk problemi, anksiyete bozukluğu, hormon dengesizliği, zihinsel hastalıklar ve mevsim geçişleri gibi pek çok etken bulunmaktadır.

Bu durumların negatif etkilerini en aza indirgeyebilmek için problemin kaynağına inerek doğru tedavi yöntemi ile depresyonla mücadele etmek gerekir. Mücadele yöntemleri arasında yaşam stilinin iyileştirilmesi, doğal olarak da beslenme düzeninin çeşitlendirilmesi gerekir.

Depresyona iyi gelen 4 besin

1. Doğal antioksidan kaynağı çiğ besinler

Yapılan araştırmalar, taze meyve ve sebze tüketiminin yalnızca vücuda iyi gelmekle kalmayarak zihin sağlığına da pozitif etkilerde bulunduğunu saptamıştır. Son birkaç yıl içerisinde, düzenli çiğ sebze, meyve tüketen hastaların depresyon seviyelerinde düşüş olduğu gözlemlenmiştir.

Havuç, brokoli, ıspanak, kabak, domates, salatalık gibi sebzeler ve yüksek oranda C vitamini bulunduran çilek, muz, üzüm, greyfurt, portakal, kivi gibi meyveler içerdikleri vitamin ve lif bakımından fiziksel ve zihin sağlığına iyi gelmektedir.

Özellikle elma, içinde bulunan B vitamini sayesinde vücudun duygu durumunu düzenlemede ihtiyaç duyduğu B vitamini eksikliğini karşılamaya birebirdir.

İlginizi çekebilir: B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Nedenleri

2. Sağlıklı karbonhidratlar

Karbonhidratlar, enerji verici kaynaklar olarak düşük serotonin aktivitesini düzenlemeye yardımcı olur ve bu sayede depresyon halinin ortadan kalkmasını destekler. Baklagiller, tohumlar, tahıllar, sebze ve meyveler sağlıklı karbonhidratlar arasında yer alır. Yüksek şekerli işlenmiş gıdalar ve paketli ürünler yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği için depresyonu tetiklemektedir.

İlginizi çekebilir: Mutluluğu En Doğal Yolla Yakalayın

3. Protein

Hindi, tavuk, balık; peynir ve yoğurt gibi süt ve süt ürünleri triptofan isimli amino asit içerikleri sayesinde serotonin seviyesinin artmasına yardımcı olurlar. Tavuk, B6 vitamini sağlayarak depresyona karşı savaşırken, balık Omega 3 desteği sağlayarak vücudun depresyon haline karşı güçlenmesini sağlar. Selenyum, B12 vitamini ve fosfor takviyeleriyle de depresyon kalkanının güçlenmesine katkı sağlanmaktadır.

4. Bitkiler

Sarı kantaron, melisa, rezene, safran, papatya, lavanta gibi bitkiler antidepresan özelliği taşıyarak hem fiziksel hem de psikolojik olarak gevşemeye ve sakinleşmeye yardımcı olurlar. Yapılan araştırmalar, kaynatılarak içilen veya yağ şeklinde aromaterapi olarak kullanılan bu bitkilerin ruh halini düzenlediğini, uyku problemlerini giderdiğini, anksiyete ile savaştığını ortaya koymaktadır.

İlginizi çekebilir: Bitkisel Yağlar: Kantaron Yağı

Tüm bu besinler dışında; fazla alkol ve sigara tüketimi, kafein bağımlılığı, aşırı şeker tüketimi ve glisemik endeksi yüksek işlenmiş gıdalar depresyon riskini artırmaktadır.

Bu nedenle, ne yediğimiz kadar ne yemediğimize de dikkat ederek bedenimizin yanı sıra zihin sağlığımızı da kontrol altında tutmayı başarabiliriz.

Kaynak: psycom.net, webmd.comLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP