Dünyanın ilk kalıntılarından meydana geldiğine inanılan Himalaya tuzunun son zamanlarda ev dekorasyonunda oldukça popüler olan mistik tuz lambalarının yapımında kullanıldığını biliyor muydunuz? Pembe Himalaya tuzundan yapılan bu lambalar hem havayı temizliyor ve ortamdaki radyasyonu azaltıyor hem de astıma, alerjiye ve bazı solunum yolu hastalıklarına iyi geliyor.

Himalaya tuzu lambası ve faydaları

Pakistan’daki Himalaya Dağları’nın madenlerinden çıkarılan pembe Himalaya tuzları su moleküllerini üzerine çekmesiyle biliniyor. Böylelikle havada asılı kalan mikrop ve bakteriler buhar halinde Himalaya tuzunun içine hapsoluyor. İçine ısı ve ışık mekanizması yerleştirilerek yapılan bir Himalaya tuzu lambasında da lambaya hapsolan su molekülleri ısı sayesinde tekrar buharlaşıyor, ancak bu sefer buhar moleküllerinin içindeki zararlı bakteriler yok oluyor. Bu bilgiler ışığında Himalaya tuzu lambası;

  • Anti-bakteriyel
  • Anti-enflamatuar
  • Zararlı patojen temizleyici
  • Bağışıklık sistemi hassasiyetini önleyici

gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

Ayrıca havayı temizleme misyonunun yanı sıra kansere, kalp hastalıklarına ve mental hastalıklara sebep olan radyasyonu emdiği de bilinenler arasında. Havadaki negatif iyonları pozitif iyonlarla dengeleyerek sağlıklı bir hava sahası oluşturuyor. Bronşite, astıma, akciğer problemlerine iyi gelmesi sebebiyle pek çok spa merkezinde kullanıyor. Çünkü hem estetik görünümü hem etrafa yaydığı faydalı etkilerle ruh halinizi ve uyku düzeninizi düzenlemeye büyük katkı sağlıyor.

Ne yazık ki pek çok sektörde olduğu gibi Himalaya tuzu lambası da taklitleriyle piyasada yerini almış durumda.

İnsan sağlığına faydalı gerçek tuz lambası nasıl ayırt edilir?  

İade politikası

Himalaya tuzu lambaları, tuzdan üretildiği için oldukça hassastır. Üreticileri bu hassasiyeti bildikleri için olası bir hasar durumunda lambayı iade almayı kabul ederler. Eğer satın aldığınız lambada “iade yoktur” ibaresi görüyorsanız lambanın gerçek tuzdan yapılıp yapılmadığı hakkında düşünmelisiniz.

Dayanıklılık

Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi, çok hassas olan tuz lambaları en ufak bir çarpma ya da düşmede zarar görebilirler. Eğer lambanız bu tür aksiyonlardan darbe almıyorsa materyalinde bir farklılık olduğunu söyleyebiliriz.

Çok parlak ışık

Yapıları gereği çok fazla ışık saçmayan, sadece ortama loş bir hava katan Himalaya tuzu lambaları fazla ışık saçtığı takdirde sahte olma ihtimalini akıllara getirmektedir.

Beyaz kristal görünümlü lambalar

Himalaya tuzunun orijinal rengi pembe ya da turuncudur. Beyaz renkli olanlar çok nadir bulunurlar. Elinizdeki lamba beyaz renkliyse sahte olma ihtimalini gözden geçirmelisiniz.

Pakistan üretiminden söz edilmemesi

Gerçek Himalaya tuzunun ana vatanı Pakistan’dır. Üretim yeri olarak farklı bir adres görüyorsanız, lambanın sahte olma ihtimali yüksektir.

Nem direnci

Himalaya tuzu lambaları banyo gibi alanlarda dayanıklılıklarını koruyamazlar ve buğulanmaya yatkındırlar. Buğulanmayan lambalar için sahte oldukları yargısına varılabilir.

Fayda analizi

Eğer lambanızın herhangi pozitif bir etkisini görmediyseniz orijinal Himalaya tuzu lambasına sahip olmayabilirsiniz demektir. Himalaya tuzu kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından zengin olup sağlığımız için önem arz eder. Bu içeriklere sahip tuzlardan yapılan bir lamba faydalı etkileri sayesinde üzerinizde iyi etkiler uyandıracaktır.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP