Başarılı bir yaşam koçu, pek çok dile çevrilen kitaplarıyla milyonlarca insana yol gösteren best seller bir yazar ve pek çok ünlü sanatçıdan sporcuya danışmanlık yapan bir yüksek performans stratejisti olan Tony Robbins, hayata karşı motivasyonunuzu arttırmanın en etkili yollarını Dr. Mehmet Öz’e anlattı!

Robbins’in, bugüne kadar seminerlerine yaklaşık 4 milyon insan katıldı, online eğitim programlarına, bilgi ve deneyimlerini aktardığı içeriklerine de 100 ülkeden 50 milyon insan ulaştı. İş dünyasının stratejilerini ve çalışan psikolojisini çok iyi biliyor olmasının yanı sıra milyonlarca insana da yardım dağıtan Anthony Robbins Vakfı’nın kurucusu.

İnsanlara umut, iyi niyet, başarı, güç ve farkındalık aşılayan Tony Robbins’in, hayatınızı pozitif yönde dönüştürmenize yardımcı olacak 6 önerisini derledik!

Korkularınızdan arınıp yola koyulun

Tony Robbins’e göre, pek çok insan yeterince zeki olmadığını, o işi başarıp başaramayacağını, yeterince genç ve hızlı olmadığını ya da insanlar tarafından kabul görmeyeceğini düşünerek korkmaktadır. Aslında korku, insan doğasının bir parçasıdır. Bu yüzden korkulara yenik düşüp “nereden başlayacağım, nasıl ilerleyeceğim” sorularını kendinize tekrarlamak yerine, her ne noktadaysanız o noktadan başlayarak aksiyon almanız gerekmektedir. Siz yeter ki sürece başlayın, ilerlediğinizi göreceksiniz.

Duruşunuzu, odak noktanızı ve söylemlerinizi değiştirin

Omuzlarınız çökük, sırtınız eğri ve kendinize güvensiz bir imaj mı sergiliyorsunuz? Sadece yapacağınız işin zorluğuna mı odaklanıyorsunuz ya da “nereden başlayacağım, nasıl olacak” soruları ile kendinize stres yaratmaktan başka bir çözüm yolu üretemiyor musunuz? 

Tony Robbins, önce düşüncelerinizi sonra duruşunuzu, bakışınızı ve ardından da söylemlerinizi doğru belirlemeniz gerektiğini vurguluyor. Olumsuz tavırlarınızı fark ederek onları pozitife dönüştürmek, her şeyin otomatik olarak değişmesine olanak sağlayacaktır. Yalnızca fiziksel olarak güçlü görünmekle kalmayacak, duygusal olarak da kendinizi güçlü hissedebileceksiniz.

Amacınızı ve tutkunuzu belirleyin

Başarma hırsı mı, şefkat mi? Gelişmek mi, geliştirmek mi?

Ne istediğinizi bilmek yetmez, niye istediğinizi bilmeniz de çok önemlidir. Niye istediğinizi bilmek de yetmez, istedikleriniz arasında dengeyi kurabilmeniz hepsinden daha fazla önemlidir! Kesinlik olmayan durumlar hayatımızın her alanında yerlerini korurlar. Hiçbir zaman tam olarak ne ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Bu belirsizlikten dolayı da stres altında hissedersiniz. Önemli olan kararlarınız ve istedikleriniz arasındaki dengeyi kurmaktır. Olabildiğince belirgin olmak, karar vermek ve kararların arkasında durmak, belirleyicileri saptamak ve dengede olmak sizi bilinmezliğin stresinden uzaklaştıracaktır.

Paylaşmayı öğrenin

Bir yolda ilerliyor olmak, gelişimin anahtar kelimesidir. Ancak ilerlemek sizi tek başına tatmin etmez. Gelişimi, mutluluğu ve başarıyı paylaşmak gerekir; çünkü ancak tüm bu ögeler paylaşıldığında artarak daha köklü ve keyifli bir ilerlemeyi de beraberinde getirirler. Yalnızca ben merkezli olur ve etrafınızda duygularınızı paylaşabileceğiniz insanlar bırakmazsanız, mutluluğa ve başarıya ulaşamazsınız.

Hikayenizi değiştirin

Kendinize ve başkalarına anlattığınız yaşam öyküsünden memnun değilseniz, önce hikayeyi kendiniz için değiştirmelisiniz. Hikayeler anlattıkça gerçeğe dönüşürler. Gerçeğe dönüşmesini istediğiniz bir hikaye için yola koyulmalı ve bu hikayeye önce siz ikna olmalısınız.

Duygusal durumunuz hayat hikayenizi etkiler. Zihin, duygu ve beden birlikte hareket eder. Bu yüzden bakış açınızı, duygu durumunuzu ve beden dilinizi değiştirin. Hikayelerinizi iyileştirin ve ne kadar güçlü bir yaşam stratejisi içerisinde olduğunuzu fark edin.

Doğru rotayı takip edin

Dijital dünyada, ulaşabileceğiniz milyonlarca yol gösterici kaynak ve içerik var. Bu kaynaklar arasından faydalanmak istiyorsanız, önceliğinizi başarılı stratejilerden çok sizi mutluluğa ve huzura götürecek tavsiyelerden yana belirleyin. İnsanları inançlar ve beklentiler kontrol etmektedir. Karşılığı olmayan beklentiler sizi yalnızca strese ve mutsuzluğa sürükler. Bu nedenle sizin odak noktanız olmayan konular, karşılığı bulunmayan beklentiler ve hedefiniz dışındaki alanlar için yanlış rotaları takip etmeyin. Size yol gösteren insanlara ve kaynaklara dikkat etmeye özen gösterin. 

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP