Oturma odanızı feng shui felsefesine göre nasıl dekore edebilirsiniz?

Oturma odanıza feng shui dekorasyonu kazandırmak için öncelikle odanızın bagua haritasının neresinde bulunduğunu belirlemeniz gerekecektir. Bagua haritaları hayatınızın alanlarını evinizdeki alanlarla birleştirir. Dokuz bölge sırayla sağlık, sevgi, çocuk, yaratıcılık, yardımsever insanlar ve seyahat, kariyer, kendi kendini yetiştirme, sağlık ve atalar, para ve itibara karşılık gelir.

Giriş kapınızın duvarını haritanın tabanı olarak düşünerek odanın hangi kategoriye gireceğini hesaplayabilirsiniz. Daha geniş bir alanda yaşıyorsanız ve feng shui felsefesine göre bir düzenleme yapmak istiyorsanız bir pusuladan da yardım alabilirsiniz.

Kariyer köşenizdeki bir oda için, büyümeye, bilgiye ve refaha teşvik eden tasarım öğelerinden yararlanılabilir. Seyahat köşenizdeki bir oda ise bir gün ziyaret etmeyi hedeflediğiniz uzak diyarların fotoğrafları ve aksesuarlarını koymak için en uygun bölge olacaktır.

Her bagua bölümü belirli bir öğeye karşılık gelir: 

Sağlık ve merkez: Toprak

Kariyer: Su

Kendini yetiştirme: Toprak

Sağlık ve atalarımız: Ahşap

Zenginlik ve refah: Ahşap

Şöhret ve şöhret: Ateş

Sevgi ve evlilik: Toprak

Çocuklar ve yaratıcılık: Metal

İyi kalpli insanlar ve seyahat: Metal 

Diyelim ki oturma odanız itibar alanınıza denk geliyor. Bu durumda oturma odanıza daha fazla ateş öğeleri yerleştirmelisiniz. Kariyer bölgesinde ise, daha fazla su öğeleri kullanmalısınız. Dekorunuzu nasıl ayarlayacağınıza dair fikirlere haydi birlikte göz atalım.

Daha fazla ateş öğesi isterseniz

Odayı mumlarla dekore edin ama tüm mumların doğal olduklarından emin olun! Aydınlatma, kitap, resim, uçucu yağlar, insan ve hayvan fotoğrafları kullanın. Ayrıca dekorunuza bazı üçgen şekiller de ekleyebilirsiniz. Çalışan bir şömineniz varsa daha fazla kullanmaya başlayın! İlham veren kitaplar da odadaki “ateş”i besleyebilir.

Oturma odanızdaki kitaplar dokunulmaz antikalar veya asla tekrar okumayacağınız klasikler olmamalıdır. Evinizin sadece hayranlık duyulmak üzere değil, yaşanmak üzere olduğunu unutmayın.

Evcil hayvanlarınızla veya sevdiklerinizle kucaklaşmaya teşvik eden battaniyeler gibi daha yumuşak yüzeyli nesneleri de oturma odanıza ekleyebilirsiniz. Uzanmayı sevdiğiniz rahat bir kanepe ya da çıplak ayaklar için yumuşak bir halı sevdiklerinizle rahat olmanız için size ilham verebilir. Bu şekilde feng shui, ilişkilerinizi daha iyi hale getirmek için size yardımcı olabilir. 

Daha fazla toprak eklemek isterseniz

Kare mobilyalar ve çömlek saksılar kullanın. Göz yoran ışıklardan kurtulun. Güçlü ışıklandırmalara veya ani ışık değişikliklerine maruz kaldığımızda ruh halimizi  bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu nedenle doğal ışığa öncelik verin ve gün boyunca pencerelerinizi açık tutun.

Daha fazla metal eklemek isterseniz 

Sehpanızın ortasına büyük metalik bir kase gibi bir aksesuar ekleyin. Duvarlarınızı beyaza boyayın veya fotoğraflarınız için metalik çerçeveler kullanın. 

Daha fazla su eklemek isterseniz

Salonunuza, siyah-beyaz fotoğraflar, deniz veya göl resmedilen tablolar, yatıştırıcı kristaller ve hatta daha iddialı olmak isterseniz  küçük bir fıskiye yerleştirin. Su enerjisini artırmanın bir başka eğlenceli yolu da daha fazla müzikal öğe eklemektir. Bu öğe bir gitar veya mızıka bile olabilir, seçim tamamen size kalmış. Alanınızda derinlik oluşturan büyük bir ayna seçin, çünkü küçük aynalar enerjinizi kesebilir.

Daha fazla ahşap eklemek isterseniz 

Yastıklar, perdeler ve diğer aksesuarlarda yeşilin tonlarını kullanın. Bitkileri de kullanabilirsiniz ancak kurutulmuş olmamalılar. Ev bitkileri havayı temizleyerek sizi rahatlatır. Sizi gergin yapacak sivri uçlu bitkilerden özellikle de dikenli kaktüslerden uzak durun.  Büyük meşe bir masa veya kitaplık gibi ahşap eşyaları tercih edebilirsiniz. Her baktığınızda sizi mutlu eden, tamamen benzersiz ve tarzınızı tamamlayan bir şey olduğundan emin olun. Eğer bir antika ise size gelmeden önce absorbe etmiş olduğu enerjiyi adaçayı tütsüsü ile temizlemeyi unutmayın. 

Mekanınızda adaçayı, seramik kaseler, tütsüler ve bitkiler kullanın. Bu kokular veya tütsüler el altında olduğu zaman bunları daha çok kullanmak isteyeceksiniz. Böylece evinizin havasını her istediğiniz an değiştirebileceksiniz.

Artık oturma odanıza feng shui felsefesine uygun, denge arttırıcı unsurlar eklediğinize göre mobilyalarınızı yeniden düzenlemeye hazırsınız.

Mobilyalarınızı feng shui felsefesine göre nasıl konumlandırmalısınız?

Favori koltuğunuzu kapının tam karşısına denk gelecek şekilde yerleştirin.

Buraya oturduğunuzda patron gibi hissedeceksiniz ve bu da size kendinizi güçlü hissettirecektir. Feng shuiye göre arkası kapıya dönük koltuklarda oturmak tehlike altında her an arkadan birinin size aniden yaklaşabileceği hissini uyandırır ve bu yüzden kaçınılması gereken bir durumdur. Tüm kanepe ve koltuklarınızı mümkünse hepsi kapıya bakacak şekilde yerleştirin.

Pencereler ve kirişlere dikkat!

Mümkünse, oturma alanınızı pencerelerden ve kirişlerden uzak tutun. Koltuklarınızı kirişin veya pencerenin altına yerleştirmekten kaçınmanız en iyi yoldur. Kanepenin üstünde veya arkasında bir pencere olması sizde bir alarm modu yaratır. Kirişler ise sizin alanınızı daraltarak baskı altında hissetmenize sebep olur.

Büyük ve yüksek vitrinlerden uzak durun!

Büyük yapılar hem alanı daraltır hem de sizi olduğunuzdan küçük ve güçsüz hissettirir. Kısa ve alçak mobilyalarla düzenlenmiş bir odada daha fazla huzur duyar ve kendinizi daha değerli hissedersiniz.

Kurutulmuş veya solmuş çiçeklerden kurtulun!

Evet, belki eve gelen misafirleriniz veya özel günde bir sevdiğiniz size bir buket çiçek aldı ve bunu salonunuzda bir süre severek sergilediniz. Ancak çiçek solmaya, kurumaya başladı ve onu atmaya kıyamadınız. Ya da kurutulmuş çiçeklerle dekorasyon yapmayı tercih ettiniz. Ancak kurumuş çiçekler gibi nesneler, insana ölümü hatırlattığı için siz farkında olmasanız bile huzurunuzdan ve mutluluğunuzdan birer parça eksiltirler. İyisi mi siz canlı ve enerji veren çiçeklere bir şans verin.

Oturma odanızda nelerden kaçınmalısınız? 

Zaman öldüren “eğlenceler” yerine bilinçli eğlenmeyi seçin. Televizyonunuzu sürekli açık tutmak müthiş bir rahatsızlık yaratır. Bunun yerine, bilinçli şekilde iyi vakit geçirmenizi sağlayacak şeylerle odanızı düzenleyebilirsiniz.

Örneğin, reklamlara ve istemediğiniz programlara takılı kalmamak için bir kayıt cihazı ile yalnızca izleyeceğiniz bölümleri kaydedin. Televizyonda öylesine veya sırf maruz kaldığınız için normalde istemediğiniz şeyleri izleyerek vakit kaybetmeyin. Başka bir işle meşgulken televizyonu arka planda açık tutmayın çünkü bu dikkatinizi dağıtarak sizi daha stresli ve mutsuz hale getirebilir.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP