YAZAN: MİRAY AKIN
FOTOĞRAF: @gisou

Bitkilerin çiçek, yaprak, kök gibi şifalı kısımlarının buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen esansiyel yağlar, uzun yıllardır bedeni, zihni ve bütünsel güzelliği desteklemek için kullanılıyor. Cilt ve saç bakımında kullanılabilecek en etkili esansiyel yağları derledik!


Lavanta uçucu yağı

Hücre çoğalmasına yardım eden lavanta yağı, özellikle saç bakımında daha uzun saçlar için kullanılıyor. Saç derisini iyileştirebilecek antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikler taşıyan lavanta yağı, anti-inflamatuar özelliği ile de cilt tonundaki düzensizliklerle mücadele ediyor. Cildi besleyerek daha genç ve parlak gözükmesine destek veriyor.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Lavanta Uçucu Yağı
KEŞFET
AROMATICA
%100 Organik Kuşburnu Yağı
KEŞFET

Kuşburnu çekirdeği yağı

Hücre yenilenmesine, ince çizgilerin ve kaz ayaklarının azalmasına yardımcı olan antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri içeren kuşburnu yağı, cilt renginin ve dokusunun tamir edilmesine yardımcı oluyor. İçeriğindeki linoleik asit ise cildin doğal sebum dengesini bozmadan cildin neme doymasına destek veriyor. Benzer şekilde de kuru saçların nem kazanmasına destek veren kuşburnu yağı, saç derisindeki dolaşımı arttırarak kepek oluşumunu önlemeye yardım ediyor.


HOMEMADE AROMATERAPİ
Limonotu Uçucu Yağı
KEŞFET

Limon otu uçucu yağı

Günlük olarak kullanıldığında saç derisindeki pullanmaları etkili bir şekilde azaltıp kepek problemiyle mücadele vermeyi sağlayabilen limon otu yağı, saç foliküllerini de güçlendirerek saç dökülmesini de azaltmaya yardımcı oluyor. İyileştirici ve antiseptik özellikleriyle cilt bakımında tahrişi önleyen limon otu yağı, cilt sağlığını destekliyor ve gözenekleri temizliyor.

Çay ağacı uçucu yağı

Antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri ile tıkanan saç köklerinin/gözeneklerinin açılmasına yardımcı olan çay ağacı yağı, saç uzamasına destek veriyor, kepeği azaltıyor. Cilt bakımında ise akne oluşumunu önleme konusunda öne çıkan çay ağacı yağı, ciltteki iltihabı da azaltarak kızarıklık ve tahriş ile mücadele etmeye destek veriyor.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Çay Ağacı Uçucu Yağı
KEŞFET


Ahududu çekirdeği yağı

İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller ile yaşlanma belirtileriyle mücadele eden ahududu çekirdeği yağı, cildin genç ve canlı gözükmesini sağlıyor. Antioksidan özellikleriyle de cilt dokusunu pürüzsüzleştirirken cildin nem seviyesini koruyor. Yüksek oranda E vitamini içeriyor olması sebebiyle hücreleri serbest radikallere karşı koruyan ahududu çekirdeği yağı, saçların elastikiyetini arttırıyor ve hasar görmüş saçların onarım sürecine destek veriyor.

MİSBAHÇE
Ahududu Çekirdeği Yağı
KEŞFET
HOMEMADE AROMATERAPİ
Ylang-ylang Uçucu Yağı
KEŞFET

Ylang-ylang uçucu yağı

Cildin doğal yağları olan cilt lipidlerini ve proteinlerini yenileyerek cildin doğal onarım sürecine destek veren ylang-ylang yağı, antioksidan özellikleriyle de yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı oluyor. Sebum üretimini de dengeleyerek sivilce ve akne gibi problemlerin önüne geçiyor. Saç bakımında ise özellikle saç kırıklarının onarımında tercih edilen ylang-ylang yağı, içerisindeki vitamin ve mineraller ile saçın uzamasına ve parlaklığının artmasına yardımcı oluyor.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP