Kendinizi tanıma yolculuğunuza eşlik edecek kişisel gelişim kitaplarından aşkın en naif halini cümlelere döken romanlara kadar okumanız gereken 6 kitap önerisini derledik!


Miras – Vigdis Hjorth

Çağdaş Norveç edebiyatının önemli kalemlerinden biri olan Vigdis Hjorth’un çocukluk travmasını merkezine aldığı kitabı Miras, tabu olarak görülen bir kavramı yakından irdeliyor: Aile. Aile içi şiddet, aile içi istismar gibi “yokmuş” gibi yaşamaya devam ettiğimiz konuları sarsıcı bir şekilde gözler önüne seren kitap, New Yorker’a göre bizleri “kanayan ruhlara bakmaya zorluyor.” Travma ve hafıza üzerine lirik bir anlatım getiren Hjorth’un sansasyonel eseri Miras ile bir kadının hayatta kalma mücadelesine şahit olacaksınız.

İnsan iki ruh hali içerisinde birden bulunabilir. İnsan son derece mutsuz, huzursuz, derinden sarsılmış olabilir ve yine de bir mutluluk anı yaşayabilir. Hatta son derece mutsuz olduğundan bunu çok yoğun yaşayabilir.


Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim – Maya Angelou

Yaşamını sivil haklar mücadelesine adayan feminist yazar Maya Angelou, “bir kadın, ne zaman kendi sesini duyurmak için ayağa kalksa, planlamamış bile olsa, tüm kadınlar için de ayağa kalkmış olur.” der. Angelou’nun modern klasikler arasında yer alan otobiyografik kitabı, anneleri tarafından küçük bir kasabaya gönderildikten sonra Angelou ve kardeşinin terk edilme acısı ve toplum baskısı ile nasıl mücadele ettiğini anlatıyor. Kalplere dokunan hikayesini şiirsel bir deyişle kaleme alan Angelo’nun eserinde onun gibi neşe, acı, hüzün ve mutluluğu bir arada bulacak, kadın olmak üzerine düşüncelere dalacaksınız.

Oysa düşlerin mezarlığındadır kafesteki kuş, kâbusun çığlıklarında yankılanır gölgesi, kanatları yolunmuş ve ayakları bağlı, şarkı söylemek için açar gagasını.


Sevme Sanatı – Erich Fromm

The New York Times’ın “psikoloji alanındaki en önemli çalışmalardan biri” olarak yorumladığı Sevme Sanatı, psikanalist ve sosyolog Erich Fromm’un da her kütüphanede bulunması gereken eserlerinden biri olarak görülüyor. Eleştirel teoriye yaptığı katkılar ile bilinen Fromm’un başyapıtı niteliğindeki Sevme Sanatı, sevginin hamurundaki üç ana malzemeye odaklanarak bir girizgâh yapıyor: Öz bilgi, cesaret ve olgunluk. Sevgiyi tüm yönleriyle araştırdığı kitabında, sevmek ve sevilmek eylemlerini kişisel bir deneyimin sonucu olarak şekillenen bir sanat olarak yorumluyor. Bu sanatın ise nasıl icra edilmesi gerektiğine dair felsefi bir manifesto ortaya koyuyor.

Sevgi bir eylemdir, pasif bir duygulanım değil; bu bir “durmak”tır, “düşmek” değil. En genel şekilde, sevginin aktif karakteri, sevginin öncelikle almak değil vermek olduğu ifade edilerek tanımlanabilir.


Gizli Tarih – Donna Tartt

Sosyal medyada “Dark Academia” isimli trendin başlamasına sebep olan, 1992 yılında ünlü Amerikalı yazar Donna Tartt tarafından kaleme alınmış Gizli Tarih kasım ayı boyunca kendini çok farklı türde bir gençlik gerilimi içeren, Suç ve Ceza vari bir hikayeye kaptırmak isteyenler için geliyor. Kitap yatılı bir okulda Antik Yunan üzerine eğitimi alan bir grup gencin geçmişle şimdiyi, ritüellerle hayatın gerçeklerini buluşturma çabalarını anlatıyor.

Güzellik dehşetin ta kendisidir. Güzel bulduğumuz şeyin önünde tir tir titreriz.


Porselen Bir Mevzu – Gökçe Bilgin

3 farklı kadının bakış açısından, hayatından aynı değerleri, inançları, kalıpları ele alan katmanlı bir hikaye sunan Porselen Bir Mevzu aynı zamanda yazar Gökçe Bilgin’in de ilk roman denemesi olarak karşımıza çıkıyor. Anadolu efsanelerinin mistik havasını buram buran hissettiren bu roman özenli kurgusu ile öne çıkıyor.

Biz kendimize bu çırpınma anlarında rastladık. Biz kendimize başkalarına sahiciliğimizi ispat etmeye çalışırken alıştık. Biz kendimizi başkalarına göstermeye çalışırken kendimize inanmayı öğrendik.


Okçu’nun Yolu – Paulo Coelho

Ünlü Portekizli yazar Paulo Coelho’nun dilimize yeni çevrilen kitabı Okçu’nun Yolu, yazarın kitabı Olimpiyatlar’da altın madalya kazanan milli okçumuz Mete Gazoz’a ithaf etmesi ile akıllarda kalmıştı. Başarılı fakat mütevazi bir yaşam süren eski bir okçuya, genç bir okçunun meydan okunması üzerine başlayan hikayede herkes amaçları ve idealleri uğruna verdiği çabasınından birer parça bulacak.

Her okun uçuşu farklıdır. Bin ok atarsan, bini de sana farklı bir yol gösterecektir: Okçu’nun Yolu işte budur.


BLOOM SHOP