YAZAN: ALEYNA TEPE

İnsan, doğası gereği ilişkisel bir varlıktır. İlişkiye, yakınlığa, sevgiye ve iletişime ihtiyaç duyar. Günümüzde terapi odasına getirilen en yaygın kaygılardan biri ilişki kurmak ve daha da önemlisi ilişkiyi sürdürmek ile ilgilidir. Dr. John Gottman ve Dr. Julie Schwartz Gottman oluşturdukları ilişki metodu ile sağlıklı ve uzun soluklu bir ilişki için neler yapılabileceğini açıklıyor. Geliştirdikleri mobil uygulama ise (Gottman Card Decks) partnerinizle ilişkinizi güçlendirmenizi eğlenceli hale getiriyor.


Gottman ilişki metodu nedir?

Gottman ilişki metodu Dr. John Gottman ve Dr. Julie Schwartz Gottman tarafından geliştirilmiş bir terapi yöntemidir. Gottman bu yöntemle ilk olarak ilişkinin üç temel sistemini geliştirmeyi hedefler.

Bu sistemler:

 • Yakınlık, romantizm, güven ve cinsellik gibi konuları kapsayan Arkadaşlık Sistemi.
 • Problemlerin yönetimini ve tartışmaların yapıcı bir şekilde ele alınmasını savunan Çatışma Sistemi.
 • İkili ilişki temellerinin ve biz kavramının oluşumunu destekleyen Ortak Anlam Sistemi.

Gottman, son yıllarda artan boşanmaların ve sürdürülemeyen ilişkilerin ortak problemi olarak bu sistemlerdeki zayıflığı öne sürüyor. Günümüzde artan bireysellik ve ilişkilerde karşılıklı yatırımın azalması ilişkilerin uzun ömürlü olmasını engelliyor. Oysa, ilişkinin temelinin sağlam olması biz olabilmekten geçiyor. Biz olabilmek için ise önce sağlıklı bir iletişim kurabilmek gerekiyor. Gottman ilişki metodunda partnerler arasındaki iletişimi tüm boyutlarıyla geliştirmeyi hedefliyor.

Sağlıklı ilişkinin 9 bileşeni

Dr. John ve Dr. Julie Gottman sağlıklı bir ilişki ve iletişimin oluşabilmesi için gerekli 9 bileşenden bahsediyor. Bu bileşenler ve anlamları şu şekilde tanımlanıyor.

1. Güven

Güven kavramı partnerinizin sizi kolladığını, size destek olduğunu hissettiğiniz ve kabul ettiğiniz durum olarak tanımlanıyor.

2. Bağlılık

Partnerinizi kabul etmek ve uzun süreli bir birlikteliği hedeflemek olarak tanımlanan bağlılık kavramı ilişkilerde karşılıklı yatırımın yapılabilmesi için en gerekli bileşenlerden biri olarak kabul ediliyor.

3. Aşk haritası

Bu kavram, partnerinizin iç dünyasına, geçmişine ve gelecek hayallerine ne kadar aşina olduğunuzu gösteriyor.

4. Sevgi ve hayranlık

Bu bileşen çiftlerin birbirine duyduğu sevgi, saygı ve hayranlığın miktarı ve ne kadar ifade edildiği ile ilgili olarak tanımlanıyor.

5. Partnere dönmek

Karşılıklı ihtiyaçları fark etmek ve onlara cevap vermek ilişkinin en temel gerekliliklerinden biri oluyor. Gottman’a göre ilişki içindeki en küçük detayların fark edilmesi bile oldukça büyük önem taşıyor.

6. Olumlu perspektif

İlişkiyi pozitif bir perspektiften izlemek, olaylara olumlu ve yapıcı yaklaşmak sağlıklı bir ilişki oluşturmayı destekliyor.

7. Çatışmayı yönetmek

Gottman sorunlar hakkında konuşulurken “çözmek” fiili yerine “yönetmek” fiilinin kullanılmasını tercih ediyor. İlişkide karşılaşılan sorunların doğal ve çoğu zaman yapıcı bir etkisi olduğunu savunan Gottman, onları çözmek yerine yönetmenin daha sağlıklı olduğunu vurguluyor.

8. Hayalleri gerçekleştirmek

Gottman’a göre sağlıklı bir ilişkide partnerler birbirlerinin hayallerini dinliyor ve gerçekleşmesi için birbirlerine destek oluyor. Böylelikle çiftler, birbirlerinin ihtiyaçlarını fark etmekle kalmayıp, bu ihtiyaçlara cevap da verebiliyorlar.

9. Ortak anlam yaratmak

Biz olabilmek anlamında da gelen bileşen ise partnerlerin ortak bir dil, anlam ve yaşam oluşturabilmesi olarak tanımlanıyor.

Gottman, sağlıklı bir ilişkin oluşabilmesi için bu dokuz bileşen üzerinde tek tek çalışılması gerektiğini savunuyor. Bu bileşenlerin geliştirilebilmesi için çiftlerin kendilerini ifade edebilecekleri ve birbirlerini dinleyebilecekleri bir atmosfer yaratmaları gerekiyor.

Gottman Enstitüsü ilişkilerde bu dokuz bileşenin güçlenmesini destekleyen bir mobil uygulama sunuyor: Gottman Card Decks. Bu mobil uygulama sayesinde herkes partnerleriyle keyifli vakit geçirirken ilişkilerini güçlendirebiliyor.

Gottman Card Decks uygulaması nasıl kullanılıyor?

Oluşturulan bu mobil uygulama 14 kategori ve yaklaşık 1000 karttan oluşuyor. Bu kartlar, kendinizi ifade etmenize ve partnerinizi dinlemenize yardımcı olan sorular, aranızdaki ilişkiyi güçlendirecek ritüeller ve cinsel birlikteliğinizi eğlenceli hale getirecek aktivitelerden oluşuyor.

 • Gelecekle ilgili kaygıların neler?
 • Sence hayatımızı nasıl daha eğlenceli hale getirebiliriz?
 • Seks sırasında orgazm olmak senin için ne kadar önemli?
 • Düşünmekten korktuğun hislerin neler?
 • Hayatında nelerin eksik olduğunu düşünüyorsun? Ben bu eksikler konusunda ne yapabilirim?
 • Cinsel fantezilerin var mı? Benimle paylaşmak ister misin?
 • Bir akşam boyunca telefonunuzu kapatın ve birlikte zaman geçirin.
 • Özel günleri birlikte kutlayın.
 • Birbirinize aşk mektubu yazın.
 • Farklı seks pozisyonları deneyin.

Siz de uygulamayı bu linkten indirebilir ve bilimsel araştırmalara dayanan Gottman metodunu partnerinizle birlikte deneyimleyerek ilişkinizi güçlendirebilirsiniz.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP