YAZAN: MİRAY AKIN

Instagram akışınızı dopamin deposuna çevirecek Instagram hesaplarını bir araya getirdik. İşte size ilham verirken kendinizi iyi hissetmenizi de sağlayan Instagram hesapları!


@goodgoodgoodco

Instagram akışınızda negatif olaylara karşın olumlu gelişmeler görmek için @goodgoodgoodco‘yu takip edebilirsiniz. İklim krizinden mülteci sorununa, cinsiyet eşitliğinden sağlık ve spora kadar birçok konuda heyecan verici haberlerin yer aldığı bu hesabın küratörlüğünü The New York Times ve Miley Cyrus üstleniyor.


@tabakplateplato

Hiç, bir filmi izlerken acıktığınız ya da bu yemeğin tarifini ben de deneseydim dediğiniz oldu mu? Filmlerdeki tabaklardan ilham alan @tabakplateplato Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’deki elmalı tarttan Harry Potter’ın ünlü doğum günü pastasına kadar filmlerdeki unutulmaz birçok tabağı, sanallıktan gerçekliğe taşıyor. Hem filmler hem de tarifler hakkındaki küçük notlar ise hem gözleri hem de damakları doyurmaya yetiyor.


@raykakumru

Cinsellik kapalı kapılar arkasında konuşulmayacak kadar önemli ve hayatın içerisinden bir konu. Seksolog Rayka Kumru da Instagram hesabı @raykakumru ile cinsellikle ilgili doğru bilinen birçok yanlışı mercek altına alıyor ve cinselliğin üzerindeki bu koyu perdenin kalkmasına yardımcı oluyor. Cinselliğinizi özgürce yaşamanız noktasında size ilham verecek olan bu Instagram hesabının yanı sıra Kumru’nun kitaplarını okuyabilir, kendisinin YouTube hesabını inceleyebilir ve cinselliğe dair aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.


@accidentallywesanderson

The Grand Budapest Hotel, Moonrise Kingdom ve The Royal Tenenbaums gibi filmleri ile tanınan Wes Anderson‘ın kendine has bir dünyası olduğu bir gerçek. Özellikle ortalanmış sahneleri ile işte bu bir Anderson filmi demek oldukça kolay. Yönetmenin bu özgün tarzından ilham alan @accidentallywesanderson hesabı ise seyahat tutkunuzu beslerken aynı zamanda paylaşılan simetrik ve atipik mimari örnekleri ile de görsel olarak büyülenmenizi sağlıyor.


@hannahshaller

Hareket etmek için küçük bahaneler arıyorsanız @hannahshaller‘ın hesabını takibe alabilirsiniz. Daha dingin, esnek ve sakin bir hayat için yoga deneyimlerini kişisel hesabından paylaşan Hannah Haller, yayınladığı kısa videolarla hem harekete geçmenizi sağlarken hem de kendinizi daha güçlü, mutlu ve pozitif hissetmeniz için ipuçları veriyor. Bedenin yapabileceklerinin sınırsız olduğunu keşfedeceğiniz bu Instagram hesabı sayesinde, her günün size bambaşka bir olasılık sunduğunu fark edeceksiniz.


@apartmenttherapy

Güzelce kurgulanmış bir ev dekorasyonunun bizi motive ettiği, modumuzu yükselttiği artık bir gerçek. Eklektik ev dekorasyonundan sürrealist çalışmalara kadar ilham veren birçok dekorasyon detayı ile tanışacağınız @apartmentherapy hesabını takibe alabilirsiniz. Renklerin canlandırıcı gücü ile büyülenirken, yaratıcı tarafınızı da besleyeceğiniz bu Instagram hesabı ile evinizi ve kalbinizi mutlulukla doldurun.


@danaemercer

Ne yazık ki dayatılan roller ve normlar sebebiyle birçok kişi aynaya baktığında gördüğü kişiden memnun olmayabiliyor. Ancak değişim önce kendimizi, kendi bedenimizi sevmekten başlıyor. Her bedenin eşsiz olduğunu Instagram hesabı @danaemercer üzerinden vurgulamaya çalışan Danae Mercer, bizleri doğal güzelliğimizi sevmeye davet ediyor. Sosyal medyanın aldatıcı boyutunu da gözler önüne seren Mercer’ın kişisel hesabı, bir doz motivasyon ve bolca öz sevgi için takip etmeye değer.


@tziporahsalamon

Modanın kendimizi daha iyi hissetmek için muhteşem bir araç olduğu bir gerçek. Ancak stil sahibi olmak ve bundan mutluluk duymak sadece gençlere özgü değil! Yaşlanmanın hayatın doğal bir gerçeği olduğu ve ruhların asla yaşlanmadığının muhteşem ve ilham verici bir örneği olan Tziporah Salamon, Instagram hesabı @tziporahsalamon ile stilin yaşı olmadığını kanıtlıyor. Eğlenceli ve renkli paylaşımları ile hem size hem de gardırobunuza ilham verecek olan Salamon’u takip etmeyi unutmayın.


@healmedelicious

Hepimizi birer hedonist yapabilecek olan bir şey varsa o da iştah açıcı görüntüsü, sıcacık kokuları ve damaklara unutulmaz anlar yaşatan lezzetleri ile yemekler olabilir. Ancak beslenmenin hazlarımızı da beslemenin yanı sıra bir özelliği daha var ki bu oldukça önemli: Sağlık. Sağlıklı beslenmenin sıkıcı olduğu iddiasını yok eden @healmedelicious, sadece daha fit bir görünüme değil daha sağlıklı ve kaliteli bir hayata da davetiye çıkarıyor.


@artcube

Sanat ve mutluluk arasındaki ilişki artık kesinleşmiş durumunda. Sadece sanatı üretenlerin değil sanatı takip edenlerin de eserlerden büyülendiği bir gerçek, hatta bu durumun bir adı bile var: Stendhal Sendromu. Sanatın size ilham vermesi ve vücudunuzda dopamin yani mutluluk hormonu salgılaması için sizlere önerimiz @artcube. Güncel eserlerin yanı sıra tarihe damga vuran parçalar hakkında kısa ve öz bilgiler sunan bu Instagram hesabı ile yeni sanatçıları keşfedebilir ve sanat tarihi hakkında bilgiler edinebilirsiniz.
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP