Sevgiyi göstermenin herkese göre farklı birçok yöntemi var. Peki ama kişisel yöntemlerimizin doğruluğunu ölçmemiz mümkün mü? Amerikalı yazar Gary Chapman, ilişkiler alanındaki deneyimlerini “Beş Sevgi Dili” adlı kitabıyla, ikili ilişkilerinde kendini daha iyi ifade edebilmenin yollarını arayanlar için anlatıyor. Peki sevgiyi göstermenin yolları nedir, sizler için listeledik!

İlginizi çekebilir: İlişki Terapisti Açıklıyor: Aşk, Evlilik ve Seksi Bir Arada Sürdürmek Mümkün Mü?

1. Onay sözcükleri

Karşılıklı ilişkilerimizde artık birbirimizi çok iyi tanıdığımızı düşündüğümüz bir seviyeye gelmiş olabiliriz. “Konuşmadan anlaşmak” olarak tanımlayabileceğimiz bu durum tatlı görünse de zaman zaman tehlikeli olabilir. Çünkü kelimeler güçlüdür ve zaman zaman bazı düşünceleri ve duyguları sesli olarak duymaya ihtiyaç duyabiliriz. Pozitif söylemleri dile getirmekten çekinmememiz gerektiğini belirten Chapman, birbirimize daha sık olumlu ve onaylayıcı sözler söylememiz gerektiğini hatırlatıyor.

Örneğin;

  • Benim için özelsin.
  • Şu davranışın bana ilham veriyor.
  • Bize harika bir yemek hazırladığın için teşekkür ederim.
  • Senin yanındayken çok mutlu hissediyorum.

2. Kaliteli zaman

Kaliteli zaman geçirmek ve birlikte geçirilen zamana özen göstermek iki insanın birbirini sevdiğine işaret eden en güzel yollardan biri. Chapman’a göre karşımızdaki kişiyi bir şey anlatırken dikkatle dinlemek, göz kontağı kurmak, onun sorunlarında ve mutluluğunda yanında olmak birlikte kaliteli zaman geçirmenin ve doğru iletişim kurmanın püf noktaları.

Sadece bedensel olarak yan yana olmak kaliteli zaman geçirmek için yeterli değil. Ruhen de o an, orada, o kişiyle birlikte olduğumuzu sevdiğimiz insana hissettirebilmemiz gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Monotonlaşan Birliktelikler İçin 5 Adımda İlişki Detoksu

3. Karşılıklı yardım

Hepimizin hayatta sorumlulukları var ve ilişkilerin en faydalı taraflarından biri de bu sorumlulukları paylaşabilmek. Bencil olmamanın, empatinin ve özverinin duygusal birlikteliklerdeki yeri çok önemli. Bunları göstermenin bir yolu da sevdiğimiz kişiye yardım etmek ve onunla birlikte sorumlulukları bölüşmek.

Diyelim ki hastasınız, halletmeniz gereken önemli bir işiniz var. Birlikte olduğunuz kişi sizin yerinize yapmanız gereken işi hallederse ne hissedersiniz? Değerli olduğunu, sevildiğinizi ve yalnız olmadığınızı öyle değil mi? Bu nedenle hayatın yükünü paylaşmak, sevgiyi göstermenin minnet dolu yöntemlerinden biri.

4. Hediyeler

Hediyeler pozitif duyguların sembolleri olarak kabul edilebilir. Hediye almayı, karşımızdaki kişiye seni önemsiyorum demenin fiziksel yolu olarak da düşünebiliriz. Chapman’a göre sevdiğimiz kişiyi şaşırtmak, mutlu etmek, onay sözcüklerinin yanına baktıkça hatırlayabileceği anılar bırakmak ilişkiyi güçlendiren etkenler arasında yer alıyor. Önemli olanın hediyenin büyüklüğü değil, amacı olduğunu da unutmayalım.

5. Fiziksel temas

Fiziksel temas belki de en samimi ve etkili sevgi dili. Sarılmak, öpmek, el ele tutuşmak, sırtını okşamak, başını omzuna yaslamak ve seks gibi birçok fiziksel temas şekli iki insan arasındaki duygu durumunun karşılıklı olarak hissedilmesine olanak sağlıyor.

Bu konuyla ilgili birçok uzman farklı bir vücut ısısının yardımıyla kişinin kendini daha güvende hissettiğini ve huzur bulduğunu ileri sürmekte. Bu nedenle mutlu ilişkilerin ve sevgi dolu birlikteliklerin en önemli yardımcılarından biri de temas kurmak diyebiliriz. Çocukların bile anne ve babalarının temasıyla çok daha sağlıklı yetiştiğini ve mutlu büyüdüğünü düşünürsek hayatımızın ilk yıllarından itibaren başlayan sarılmanın ve sevgi görmenin pozitif etkisini unutmamak gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Mutsuz Bir İlişkide 9 İletişim Hatası

Kaynak: 5 Love Languages

BLOOM SHOP