YAZAN: BURCU ERBAŞ

Sosyal medyanın her birimiz üzerindeki etkisi yadsınamayacak kadar büyük. Çoğu zaman bu etkinin negatif yönleri gündeme gelse de ilham veren, motive eden, güçlendiren, yükselten veya sadece gülümseten pozitif tarafı hayatlarımızı belki de şimdiye kadar hiç olmayan bir derinlikte güzelleştirebiliyor. İyi düşünülmüş, emek harcanmış, orijinal içeriklerin öz sevgiyi arttırma, kabullenmeyi, affetmeyi, ilerlemeyi ve kendini bulmayı sağlayabildiğine inanıyoruz. Sosyal medyayı size kendinizi rahat, mutlu ve motive hissettiren bir araca çevirmeniz çok mümkün! Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız kendinizi iyi hissettirecek Instagram hesapları listesini sizin için bir kere daha hazırladık. 


@wetheurban

@wetheurban tüm dünya çapında siyahlar başta olmak üzere kadınlar ve tüm azınlıkların haklarını savunan bir topluluk tarafından kurulmuş, öz sevgiyi, eşitliliği, kabul etmeyi aşılayan bir hesap. Güçlenme ve güçlendirme üzerine kurulu bu iyi hesap her gün birçok farklı konuda orijinal olumlama cümleleri paylaşarak pozitif düşünceyi, sevgiyi ve saygıyı arttırmayı amaçlıyor. @wetheurban tüm dünya çapında siyahlar başta olmak üzere kadınlar ve tüm azınlıkların haklarını savunan bir topluluk tarafından kurulmuş, öz sevgiyi, eşitliliği, kabul etmeyi aşılayan bir hesap. Güçlenme ve güçlendirme üzerine kurulu bu iyi hesap her gün birçok farklı konuda orijinal olumlama cümleleri paylaşarak pozitif düşünceyi, sevgiyi ve saygıyı arttırmayı amaçlıyor.


@gurlstalk

Kadınlara adanmış bir platform olan @gurlstalk aynı zamanda zihinsel sağlığı odağına koyan, kadınlara rahatlıkla konuşmalarını, paylaşmalarını ve birbirlerini dinlemelerini sağlayan bir topluluk görevi görüyor. Aynı isimli bir podcast’e de yürüten @gurlstalk özellikle kadınların kendilerini kötü, yalnız veya yetersiz hissedebilecekleri konuları radarına alarak zarar veren tabuları yıkmayı ve kadınlığı özgürleştirmeyi hedefliyor. Bu hedefini okuması, öğrenmesi kadar ilgi çekici görsel dünyası ve profil hikayeleri ile başarıyor!


@girlboss

Kadınların sadece iş dünyası ile de sınırlı kalmayan başarılarının, ilham verici hikayelerinin yer aldığı @girlboss hesabı aynı zamanda hayatının her alanında mutluluğa giden o ilk adımı atmak isteyen kadınlara destek oluyor. “Başarı” terimini bu sefer kadınların elinden yeniden yorumlayan @girlboss güçlü görsel dünyası, gülümseten hatta kahkaha bile attırabilen postları ile günlük motivasyon ihtiyacınızı karşılayacak. 


@the_happy_broadcast

Çoğu kişinin haber dinlemekten veya okumaktan kaçmasının en büyük sebebi nedir? Kötü haberler! The Happy Broadcast dünya genelinde hayatın çoğu alanında yaşanan kötüleşmenin farkında olarak iyi haberlerin, umut verici gelişmelerin arada kaynamasına ve toplum olarak zihinsel sağlığımızın kötüleşmesine engel olmaya çalışan bir haber hesabı. Sadece mutluluk verici olayları, ilham verici gelişmeleri paylaşan bu hesap, gün içinde kendinizi kötü haberlere boğulmuş gibi hissettiğiniz zamanlarda imdadınıza koşacak.  


@bumblebizz

İş dünyasında özellikle kurumsal hayatın dinamiklerinde yaşanan trajikomik olayları komik bir dilde ele alan @bumblebizz “Gerçekten bu, bir tek bana mı garip geliyor?” dediğiniz her türlü iş etkileşimini görebileceğiniz eğlenceli bir hesap! Sadece mail yoluyla anlatılabilecekken uzun Zoom toplantılarına dönüşen işlerden yakınan postlar kadar kariyer tavsiyelerine, kurumsal yaşam tüyolarına yer veren @bumblebizz iş sırasında verdiğiniz molaların tacı olacak. 


@subliming.jpg

Her postunu bastırıp duvarınıza asmak isteyeceğiniz @subliming.jpg kısa, öz ama etkili olumlamaları, motivasyon cümlelerini, ünlü isimlerin sözlerini bakması, okuması kadar zevkli posterlere çeviriyor. Günlük ilham dozunuzu görselliğinden, motivasyonunu ise yazdıklarından alabilirsiniz!


@nadinejaneastrology

Astroloji meraklılarının hayran kalacağı kadar detaylı, astrolojiden uzak kişilerin bile ilgisini çekecek kadar güzel görünümlü postları ile @nadinejayastrology günlük burç yorumunu okumayı yeterli bulmayan herkesin en sevdiği hesap olmaya aday!


@celestebarber

Komedyen, yazar ve aktrist Celeste Barber’ın kişisel hesabı güzellik ve moda dünyasına damgasını vuran, üzerinde oynanmaya devam eden model fotoğraflarının tiye alındığı, tüm kadınların kendi düşüncelerinden birkaçını bulabileceği oldukça eğlenceli bir hesap. Öz sevgiyi aşılamak için kendi bedenini kullanan Celeste “mükemmel” görüntünün en güzel görüntü demek olmadığına dikkat çekiyor. 


@playtusu

Kreatif bir ajansın Instagram hesabı olan @playtusu unutulmaya başlanmış eski ikonik filmlerinden pop kültürün en popüler dizi kesitlerine veya şarkıcıların hiç görülmemiş fotoğraflarına kadar sinema ve müzik sektöründen göze oldukça hitap eden içerikler sunuyor. 
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP