Hem ruhani bir yolculuğa çıkmak hem düşünmek hem de keyifli vakit geçirmek isteyenler için spiritüel derinliği olan 13 film önerisi hazırladık!

Baraka

Baraka, kelimelerle zor tarif edilebilen, gerçek anlamda görsel bir film. Baraka’da konuşma yok, Baraka’da standart bir olay örgüsü yok. Sadece büyük metropollerin ve mistik Doğu’nun gizemli resimleri var. Binbir türlü sinemasal atraksiyonla kotarılan ve sürekli çalan müzik eşliğinde seyirciye sunulan Baraka, bizleri kimi zaman Japonya’nın kalabalık yerleşim birimlerindeki kargaşaya ortak ediyor, kimi zamansa sufi törenlerine götürüyor.

Açılış sahnesinde, yaşlı bir maymunun hüzünlü bakışıyla sizi etkileyecek olan Baraka, yedinci sanatın teknik anlamda ulaştığı noktayı göstermekle kalmıyor, aynı zamanda bizlere içinde yaşadığımız gelişmiş sanayi toplumundan insan manzaraları da sunuyor.

Mr. Nobody

Başlıkta bahsi geçen Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adam. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır… Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar….

Lucy

Lucy (Scarlett Johansson) Taipei’de okuyup çalışan genç bir Amerikalı kadındır. Erkek arkadaşının da etkisiyle kuryelik yapmaya başlar. Hakkında hiçbir şey bilmediği bir çantayı Koreli uyuşturucu baronu Jang’a götürmesi gerekmektedir. Ancak bir tuzağın ortasında kalan Lucy uyuşturucu baronu tarafından esir alınır ve karnına son derece tehlikeli sentetik bir uyuşturucu yerleştirilir, bu maddeyi bedeninde taşıyarak Avrupa’ya götürmesi gerekmektedir. Ancak rehin tutulduğu yerde haydutlardan biri tarafından karnına atılan tekme, uyuşturucunun bedenine sızmasıyla müthiş bir değişime uğrar. Artık mental ve fiziksel yeteneklerini tam kapasiteyle kullanabilen, çok özel güçlere sahip tam bir ölüm makinesine dönüşen Lucy, kendisine yapılan kötülüklerin intikamını almaya kararlıdır.

I Origins

Moleküler biyolog Ian Gray (Michael Pitt) ve laboratuvarda birlikte çalıştığı arkadaşları Karen ve Kenny, insan gözünün evrimine dair bir araştırma yapmaktadırlar. Bu araştırma, insanoğlunun kaderini etkileyecek sonuçlar doğurma potansiyeline sahiptir. Ian bu sırada oldukça farklı gözleri olan Sofi (Astrid Bergès-Frisbey) ile tanışır.

Peaceful Warrior

Dan Millman’ın “Way of the Peaceful Warrior” romanından beyazperdeye uyarlanan “Dingin Savaşçı” filmi olimpiyatlara hazırlanan genç ve kibirli sporcu Dan’in hikayesini işliyor. Kendinden çok emin olan jimnastikçi ona bir tür spiritüel koçluk yapan Sokrates ile okul hayatında hem kendini eğitmeyi hem de daha iyi bir sporcu olmayı öğreniyor.

2006 yapımı “Dingin Savaşçı” filmi biyografik bir yapım. Yönetmen koltuğunda Victor Salva’nın oturduğu filmin başrollerini ise Scott Mechlowicz, Nick Nolte, Amy Smart ve Tim DeKay paylaşıyor.

Spring, Summer, Fall, Winter and Spring

Film, sessiz bir tapınakta yaşayan iki keşişin başından geçen olayları anlatıyor. Tüm dünyevi zevklerden arınmış bu iki kişinin hayat felsefesini izliyoruz…

The Fountain

The Fountain, üç farklı zamanda, bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için başından geçen bin yıllık serüveni konu almaktadır. 15. yüzyılda İspanya’da yaşayan Tomas ölümsüzlük verdiği sanılan efsanevi bir çeşmenin arayışına çıkar. Günümüzde, Tommy Creo isimli bir bilim adamı, kanser olan eşi Izzy’yi kurtarabilmek için umutsuzca bir tedavi yöntemi keşfetmeye çalışmaktadır. 25. yüzyılda, astronot olan Tom ise uzaydaki gezintisi sırasında kendisini çok uzun sürelerdir rahatsız eden olayların arkasındaki gerçekleri keşfeder. Bu üç adamın hikayesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır.

Awake: The Life of Yogananda – Uyanış (2014)

2014 yapımlı “Uyanış” filmi, 1920’li yıllarda Hindu spiritüelizmini Batı dünyasıyla tanıştıran Yogananda’nın hayatını konu alıyor. Din ve bilim çerçevesinde birçok konuyu ele alan otobiyografi ve belgesel tarzındaki film, şu anda kabul gören yoga prensipleriyle birlikte yoganın geçmişine, doğu ve batı farklılıklarına odaklanıyor. Binlerce insanın kendi uyanışını, kişisel yolculuğunu ve hayat amacını destekleyen yoga, tüm dünyaya ilham verirken siz de bu filmle aradığınız ilhamı bulabilir, Yogananda’nın hayatıyla farklı kapıları aralayabilirsiniz.

The Kid – İçimdeki Çocuk (2000)

Bruce Willis, Spencer Breslin, Emily Mortimer gibi isimlerin başrolleri paylaştığı “İçimdeki Çocuk”, fantastik bir aile komedisi. Los Angeles’ta bir imaj danışmanı olarak hayatını sürdüren 40 yaşındaki Russ Duritz, günün birinde hiç hatırlamadığı çocukluğuna ve 8 yaşındaki haline geri dönüyor. Hayatı, sahip olduklarımızı, hafızamızdan sildiklerimizi yeniden hatırlatan film, geçmişle ve gelecekle ilgili birçok sorgulama anını beraberinde getiriyor. İkinci bir şansınız olsa ve çocukluğunuza geri dönseniz, sizce sizin karşınıza nasıl bir çocuk çıkardı?

Intersteller – Yıldızlararası (2014)

Son 10 yılın en çok konuşulan filmlerinden biri olan “Yıldızlararası”, görselliği, kurgusu ve sunduğu bilim kurgu öyküsüyle “En İyi Görsel Efekt” Oscar’ı başta olmak üzere birçok ödül topladı. Christopher Nolan’ın dikkat çeken bu filminde başrolleriyse Matthew McConaughey, Anne Hathaway , Jessica Chastain gibi isimler paylaşıyor. Dünya’daki yaşamın küresel değişimler nedeniyle tehlikeye girmesiyle, solucan deliğinde var olabilecek yeni yaşamı araştıran bilim insanları, zamana karşı yarışırken çok enteresan bir insanlık macerasının da içine atılıyor. Yıldızlararası görsel bir şölenle birlikte heyecanlı ve dramatik bir evrene yolculuk etmek istiyorsanız Yıldızlararası’nı kaçırmayın.

PK (2014)

Aamir Khan’la keyif ve ilham veren bir film yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız? Yönetmenliğini Rajkumar Hirani’nin üstlendiği “PK”, fantezi ve komediyi birleştiren son derece renkli bir yapım. Eğlenceli olmasının yanı sıra şehre son derece yabancı olan PK’in sorduğu basit ve masum sorularla felsefi bir boyuta da ulaşıyor. PK hayatı farklı bir açıdan ele alıyor ve onunla tanışan insanlar da hayata onun gözünden bakıp kendi yolculukları üzerine düşünüyorlar. 17 farklı ödüle layık görülen film, en yüksek puanları alan film listelerinde de yerini koruyor. 

The Power of the Heart – Kalbin Gücü (2014)

Drew Heriot’un senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı “Kalbin Gücü”, Paulo Coelho, Maya Angelou, Deepak Chopra, Isabel Allende ve Eckhart Tolle gibi dönemin önemli isimlerini bir araya getiren, etkileyici bir yapım. Kalbimiz, bize hayat veren en önemli organlarımızdan biri olmakla birlikte, şu anki kimliğimizi oluşturan birçok yönelim ve fikre de yön veren karmaşık bir yapı. Bu yapının inceliklerini ele alan film, sizi kalbin gerçek gücüne doğru heyecanlı ve aydınlatıcı bir yolculuğa çıkarıyor. Kendi vücudunuzdaki mucizeyi keşfetme deneyimi sizi bekliyor.

The Prophet – Ermiş (2014)

Lübnanlı yazar Halil Cibran’ın kitabından beyaz perdeye uyarlanan “Ermiş” hayatla ilgili çok kıymetli noktalara dokunan, içi varlık felsefesiyle dolu bir animasyon filmi. Aslan Kral‘ın senaryosunu kaleme alan Roger Allers’ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığı “Ermiş,” Liam Neeson, Salma Hayek, Quvenzhané Wallis gibi isimlerin sesleriyle hayat buluyor. Film, yıllar sonra doğduğu ve büyüdüğü şehre, evine dönen Mustafa’nın, evinin hizmetlisi Kamila ve kızı Almitra’yla bir araya gelişini ve şehirdeki otoritenin Mustafa’yla olan ilişkisini konu alıyor.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP