Eski kültürlerde totem anlayışı, günümüzün “totem yapma” konseptinden farklı olarak insanlığı koruyan, yönlendiren ve güçlendiren spiritüel simge olgusunu esas alıyor ve ruhani gücü sembolize ediyordu. Kişiyi, toplulukları ve hatta düşünceleri koruduğuna inanılan totemler Şamanik kültürlerde yalnızca bir nesne olarak karşımıza çıkmakla kalmıyor; farklı özelliklere ve güçlere sahip hayvanların da totem inancıyla bağdaşarak insanlığı koruduklarına inanılıyor.

Uzak zamanların tozlu mitleri arasından kopup gelen spiritüel hayvan konusu bugün de pek çok filme, kitaba ve esere konu olarak insanlar ve hayvanlar arasındaki ortak paydayı pekiştirmeye devam etmekte.

Spiritüel hayvanın keşfi

Totem kültürü, spiritüel hayvan inancının benlik keşfinde insan ruhunu tamamlayıcı bir enerji taşıdığının altını çizer. Bu fikre göre, spiritüel hayvanlar kişiliğimize ayna tutmakta ve hayatlarımızın belirli dönemlerine dahil olarak bize rehberlik etmektedir.

Spiritüel hayvan veya hayvanların keşfi için rüyalar, bilinçaltı düşünceleri ve geçmiş bağlantılar mercek altına alınabilir. Kişilik analizleri ve çeşitli psikolojik testler de tanımlayıcı ve tamamlayıcı hayvan motifine dair önermeler elde edebilmek için birçok ipucu sağlamaktadır.

Spiritüel hayvanların sembolize ettiği özellikler yaşam standartımız, alışkanlıklarımız, tepkilerimiz, duygu ve düşünce portföyümüzle benzerlik göstererek karakterimizle ilgili yol gösterici özellikler taşır. Kısacası, günümüzde de totem kültürünün yol gösterici hayvanlarına ve onların özelliklerine bakarak spiritüel güç noktamızı ve kendi ruh hayvanımızı keşfetmemiz hiç de uzak değil.

Totem kültürüne ait 10 güç hayvanı

Ayı

Kargaşadan hoşlanmayan, kişisel alanına ve kendi düzenine düşkün olan ayı; güçlü, planlı ve iradelidir. Spiritüel hayvanı ayı olan kişi, yalnızlığı sever ve kimseye ihtiyacı olmadan birçok şeyin başarıyla üstesinden gelmeye alışkındır.

Kelebek

Kelebeğin sembolize ettiği en önemli eylem dönüşümdür. Değişime ve gelişime işaret eden kelebek, azimli ve tutkuludur. Ruh hayvanı kelebek olan kişiler yaşamdan daima farklı lezzetler ve yeni bilgiler elde etmeyi umarak hayatlarına devam ederler.

Kartal

Kartal, farkındalığı ve öz benliği temsil eder. Gücü sever ve yönetmesini bilir. Kartalla bağdaştırılan bireyler mantıklı, sezgileri kuvvetli ve gözlemci yönlerini geliştiren bireylerdir. Onları kandırmak veya çeşitli stratejilerle onlara zarar vermeye çalışmak kolay değildir.

Yunus

Sosyallik, neşe ve oyunculuk özellikleriyle öne çıkan yunus, eğlenceli bir ruh hayvanıdır. İletişim gücü kuvvetli, aktif sosyal hayatı olan, enerjik kişilik tiplerini temsil eder. Diğer spiritüel hayvanlar arasında elçi olduğuna inanılır.

Geyik

Hem eril hem de dişil enerjiyi temsil eden geyik; güç motifinin yanı sıra hassas ve naziktir. Doğurganlık, sevgi, kıvraklık ve sezgisellik özellikleriyle ön plana çıkar. Güç hayvanı geyik olan kişinin hayatında denge söz konusudur.

Kaplumbağa

Hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyileşmeyi, yaraları sarmayı ve çevresindekilere şifa aşılamayı hedefleyen kurbağa; barışçıl, arabulucu ve huzur verici bir güç hayvanıdır. Uzun bir ömrü, sağduyuyu ve pozitiviteyi temsil eder.

Kedi

Eski Mısır’da güzelliği ve zekasıyla revaçta olan kedi; özgürlüğüne düşkün, bireysel bir ruhtur. Sınırlardan, kurallardan ve dizginlenmekten hoşlanmaz. İç potansiyeli açığa çıkarma bakımından iyi bir spiritüel rehberdir.

Köpek

Köpek saygınlığı ve sadakati temsil ederken koşulsuz sevgiyi ve aşkı öğretir. Spiritüel hayvanınız köpekse tutkulu, fedakar, sevgi dolu bir partner, ebeveyn ya da arkadaş olacağınız aşikardır.

Baykuş

Baykuş, ruh hayvanları arasında gerçek bir yol gösterici olarak yerini alır. Bilgelik vasfı taşıyan baykuşun spiritüel hayvanınız olarak size rehberlik etmesi, görülemeyen detayları görmenize, içinden çıkamadığınız durumlara mantıksal bakış açılarıyla bakmanıza yardımcı olur.

Kurt

Kurt motifinin liderlik içgüdüsüne, güçlü ve savunmacı tavrına Türk kültürüne ait destan ve mitlerden aşinayız. Bağlılığı, gururu ve yöneticiliği temsil eden kurt, kontrolü ve hakimiyeti temsil eder.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP