Dünya, sürdürülebilirlik bilinciyle ekonomik, çevresel, sosyal alanlarda tüketimi azaltmaya ve verimi artırmaya yönelirken herkese bireysel anlamda da önemli sorumluluklar düşüyor. Özel hayatı daha sürdürülebilir bir hale getirebilmek için, tüketim alışkanlıklarını yeniden düzenlemeye yardımcı olacak onlarca metot var. Bu metotlar arasından, doğayla olan ilişkisini mutfağına taşımak isteyenlere, sürdürülebilir mutfak gereçleri listesi hazırladık. İşte dikkatli bir mutfağın olmazsa olmazları!

İlginizi çekebilir: Röportaj: Emine Aksoydan ile Sürdürülebilir Yaşam

Balmumu ambalaj kağıtları

Yiyeceklerinizi tek kullanımlık alüminyum veya plastik ambalajlara sararak saklamak yerine doğada tamamen parçalanabilen balmumu ambalajlarla da taze tutmanız mümkün. Daha uzun süre tazelik sağlayan ve plastik ambalajlardaki kimyasalların gıdalara geçmesine engel olan balmumu ambalaj kağıtları, gündelik hayattaki birçok ürüne iyi bir alternatif.

Balmumu ambalaj kağıtlarına örnek olarak; Mumo Wrap’in hiçbir kimyasal içermeyen, renkli ve eğlenceli desenli sargılarıyla besinlerinizi çok daha güvenli bir şekilde koruyabilir ve tek kullanımlıkları mutfağınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Üstelik içerisindeki Hindistan cevizi yağı ve çam ağacı reçinesi sayesinde çok da güzel kokuyorlar.

File ve keten keseler

Meyve ve sebzeleri plastik poşetle buzdolabına kaldırmak, sürdürülebilir bir bilincin hızla geliştiği günümüz koşullarında, artık tarihe karışmalı. Bu süreci hızlandırmak için çalışan Less.tr, gıdalara temas eden buzdolabı poşetlerinin yerine geçecek seçenekleriyle hem göze hitap ediyor hem de yiyeceklerinizin ve sizin sağlığınızı önemsiyor. Less’in file, keten ve balmumu keseleriyle yiyeceklerinize hak ettiği doğal saklama koşullarını vermeye ne dersiniz?

İlginizi çekebilir: Plastiksiz Temmuz: Plastik Gezegende Temiz Başlangıç

Toprakta çözünebilen çöp poşetleri

Atıkları mümkün olduğunca geri dönüştürmek üzere bir kenara ayırmak önemli. Peki bu atıkları toplarken kullandığımız çöp poşetleri ne olacak? Her gün küresel olarak üretilen çöp miktarını ve harcanan çöp poşeti sayısını tahmin etmekse neredeyse imkansız.

Organik çöp poşetleri üreten UNNI, doğada tamamen çözünebilen, toksik maddeler içermeyen, dayanıklı ve çevreye duyarlı çöp poşetleriyle bu konuya ekolojik bir çözüm önerisi sunuyor. 

Cam pipetler

Doğadaki hayvanlara en çok zarar veren mutfak ürünlerinden biri de plastik pipetler. Plastik yerine cam veya metal seçenekleriyle kullanabileceğiniz pipetler, sağlıklı ve çevre dostu olmalarıyla birlikte ayrıca son derece de estetikler.

Balat’ta yer alan 1200 Derece Cam Atölyesi’nde keyifli tasarımlara sahip cam pipetler üretiliyor. Mutfağınıza doğayı ve doğadaki hayvanları dikkate alan, aynı zamanda içeceklerinize keyif katan pipetler dahil etmek istiyorsanız 1200 Derece’ye göz atmak isteyebilirsiniz.

Buğday pipetler

Cam pipetlerin yanı sıra buğday sapından üretilen buğday pipetler de doğada parçalanabilen ve kompost (doğal gübre) yapımı için son derece uygun olan tek kullanımlık seçenekler. Kullanat Tahta’nın su geçirmeyen, yumuşamayan ve glüten içermeyen buğday pipetlerini içecekleriniz için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bambu pipetler

Tamamen organik ve biyolojik olarak parçalanabilen bambu pipetler ağacın en ham halinden üretiliyor. Kullanım süreleri dolduğunda da tekrar doğaya karışarak çevreye herhangi bir zarar vermeden görevlerini tamamlamış oluyorlar.

Gaia’s Store’un doğaya saygılı ürünleri arasında yerini alan bambu pipetler, temizlenme kolaylığıyla öne çıkıyor ve bambu materyalinin yaygınlaşmasını destekliyor. Ayrıca Gaia’s Store’un Hindistan cevizi kaseleri de mutlaka görülmeye değer!  

İlginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Zero Waste (“Sıfır Atık”)

Alışveriş çantaları

Market alışverişine gittiğinizde yanınızda alacağınız ürünleri koyabileceğiniz bir poşet veya çanta yoksa kendinizi sürekli olarak plastik poşet satın alırken bulabilirsiniz. İşte bu yüzden ihtiyacınız olan şey yanınızdan eksik etmek istemeyeceğiniz, katlanma özelliğiyle kolaylıkla taşınabilen, çevre dostu çantalar! Birçok farklı amaç için kullanabileceğiniz bu portatif çantalarla alışverişlerinizi sürdürülebilir hale getirebilir, plastik poşet kullanımını azaltmaya katkıda bulunabilirsiniz.

Çeşitli seçenekleriyle birçok markada bulabileceğiniz, son günlerde oldukça popüler olan file çantalarla da alışverişlerinizi daha da estetik hale getirebilirsiniz.

Silikon veya cam saklama kapları

Plastik içermeyerek silikon veya cam seçenekleriyle yiyeceklerinizi kimyasallardan koruyan saklama kapları, sürdürülebilir mutfak gereçleri arasında en büyük yardımcılarınızdan bir tanesi. Hem yanınızda taşıyabileceğiniz hem de mutfağınızdaki yiyeceklerinizi tazelikle saklayabileceğiniz bu kaplar, sağladığı kolaylık nedeniyle de birçok insan tarafından tercih ediliyor. 

Saklama kapları arasında revaçta olan Frego da 2013 yılında sürdürülebilir yaklaşımlarıyla ödüle layık görülmüş isimlerin başında geliyor. Canlı renkleri, pratik kullanımı ve tek kullanımlık materyallere meydan okuyuşuyla dikkat çeken saklama kaplarını dondurucuda, buzlukta, fırında rahatlıkla kullanabilir, bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. 

Cam kavanozlar

Yemekleri veya yemeklik malzemeleri saklamak için en sağlıklı materyallerden biri de cam. Bu nedenle göze hitap eden, ambalaj ve plastik kullanımını önleyerek çevreyi korumaya destek sağlayan cam kavanozlar mutfağınızla buluşmayı kesinlikle hak ediyor. Ball Mason’ın estetik kavanozları, her öğün için hoş bir sunum olarak kullanabilir veya nohut, pirinç gibi bakliyatlarınızı saklamak için değerlendirilebilir. 

Kompost tenekeleri

Evinizdeki organik atığı faydalı gübreye çevirmek için yapmanız gerekenler aslında çok basit. Bu işlemi kolaylaştırmak adına üretilen kompost tenekeleri, yiyecek atıklarınızı sürdürülebilir hale dönüştürmeye katkı sağlıyor. Oxo’nun kompost tenekeleriyle mutfağınızda daha bilinçli bir atık dönüşümü sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Organik Gübre (Kompost) Nasıl Yapılır?

Metal kahve kapsülleri

Bir kahve makinesi yardımıyla yalnızca tek adımda istediğiniz kahveyi içmenize yardımcı olan kahve kapsülleri yerini metal kapsüllere bırakıyor. Tchibo Tekrar Doldurulabilir Kahve Kapsülü ile tek seferde ortaya çıkan plastik kapsül çöpleri ortadan kalkacak ve temizlenip tekrardan kullanılabilen tek bir metal kapsülle kahve keyfiniz hız kesmeden devam edebilecek.

Doğada çözünebilen bulaşık deterjanı

Sürdürülebilir mutfak gereçleri ile çeşitlendireceğiniz mutfağınızın olmazsa olmazlarından biri de elbette kimyasal maddeler içermeyen deterjanlar. Hem sizin sağlığınızı koruyan hem de suya karışan kimyasallar barındırmayan ekolojik sertifikalı deterjanlara sahip U Green Clean doğa dostu birçok seçenekleriyle öne çıkıyor.

İlginizi çekebilir: Her Alanda Sürdürülebilir Bir Yaşam

BLOOM SHOP