İşinizle özel hayatınız arasındaki dengeyi sağlamaya mı çalışıyorsunuz? Sürekli meşgul ya da stresli misiniz? Gününüzün her bir dakikası boşa geçirilemeyecek kadar değerli mi? Fakat işe gidip gelirken yolda harcanan dakikalarınıza hatta saatlerinize ne demeli peki?

Bu kayıplar yalnızca zaman kaybı değil aynı zamanda yaşamınızın kalitesini de azaltan bir faktör.

Uzun vadede hem fiziksel hem de ruhsal anlamda iş verimliliğinden özel ilişkilerinize kadar hayatınızı büyük ölçüde etkileyebilecek ulaşım sorununun etkilerini gelin birlikte inceleyelim. Sayacağımız bu sorunlara hayatınızda sıklıkla rastlıyorsanız, siz de işe giderken yolda geçirdiğiniz dakikaları azaltmaya çalışmanın yollarını arayabilirsiniz.

1. Gününüz stresle başlayıp stresle bitiyorsa

Trafik saatlerinde yolda olmanın vücudunuz üzerinde fiziksel olarak etkileri vardır. Vücudunuz bir türlü ilerlemeyen trafik içinde “savaş ya da kaç” tepkisi verir ancak ne kaçabilmek ne de karşı koyabilmek mümkün olmadığı için, stres düzeyleriniz tavan yapar. Sonuç olarak, günün başlangıcında ofise vardığınızda ve akşamları yorgun argın eve döndüğünüzde stres içinde olursunuz.

2. İlişkileriniz zarar görüyorsa

İşe gidip gelirken yaşadığınız stres ve bunun yüzünden sergilediğiniz davranış, sizi çekilmez bir arkadaş, eş veya ebeveyn haline getirebilir. Bu stresi sevdiklerinize ve çevrenizdekilere yansıttığınızda insanların size yaklaşmaktan çekindiğini fark edebilirsiniz.

3. Fastfood’u ev yapımı sağlıklı yiyeceklere tercih ediyorsanız

Her gün yolda zaman kaybediyorsanız, bir şeylerden ödün vermek zorunda kalabilirsiniz. Saatlerini yolda geçirmek, birçok insanı taze yiyeceklerle yemek pişirmek için zaman harcamak yerine hızlı bir şeyler atıştırmaya itiyor.

4. Kilo alıyorsanız

Sağlıklı yiyecekler yerine fastfood tükettiğiniz için kilo alıyorsunuz. Buna ek olarak vaktinizin çoğunu yolda geçirdiğiniz için egzersiz yapmaya vakit ayıramıyorsunuz. Yapılan bir araştırmaya göre, işe uzak yerden gidip gelenlerin işyerine daha yakın yaşayanlara göre obez olma olasılığı yüzde 21 oranında daha fazla.

5. Uykusuz kalıyorsanız

İşe gidip gelmeniz ne kadar uzun sürerse, günlük yapılacaklar listenizdeki diğer tüm görevleri bitirmeniz için kalan vakit de o kadar az olur. Yapılacak işleri halletmek için, birçok insan uykuyu feda ediyor. Daha önce bahsettiğimiz araştırma işe gidiş gelişi daha uzun sürenlerin, her gece yedi saatlik tavsiye edilen uyku süresinden çok daha az uyuduğunu tespit etmektedir. Ayrıca bu kişilerin az uyuma ihtimalleri işe yakın yaşayanlara göre yüzde 46 daha fazla olduğu bulunmuştur.

6. Verimliliğiniz düşüyorsa

Bir düşünün stresli, yorgun ve sağlıksız olursanız, işinize odaklanmanız ne kadar mümkün olur? İşe gidip gelme süreniz uzadıkça ofiste daha az iş tamamlayabildiğinizi fark ediyorsanız, bunun sebebinin yol olduğunu açıkça görebilirsiniz.

7. Mutsuzsanız

Yolculuğun olumsuz fiziksel ve duygusal etkilerinin tümü, genel olarak yaşamdan aldığınız zevkten bir parça götürür. Fast Company’de yayınlanan bir makale, “Günlük mutluluk seviyesini arttırmanın, yaşamın içindeki alelade kısımlarının daha olumlu olmasına bağlı olduğunu” vurgulamaktadır. 

Bu saydıklarımızdan herhangi biri size tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse, belki de o uzun işe gidip gelme süreniz için başka alternatif aramanın zamanı gelmiştir. Evinize daha yakın bir işyeri arayışına girebilirsiniz. Böylece yolda daha az zaman harcarsınız ya da daha iyisi işvereninizle evden çalışma konusunda konuşabilir ve bir çözüm bulabilirsiniz. Evden çalışma çoğu insanın stresini azaltarak verimliliğini artıran da bir çalışma yöntemidir.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP