YAZAN: MİRAY AKIN

Etik ve sürdürülebilir üretim anlayışı ile hareket eden, temiz içerik kullanımına önem veren ve hayvan testleri yapmayan çevre dostu güzellik markalarını keşfedin. Bizim ve gezegenimiz için en iyi ürünleri bir araya getiren doğal güzellik markaları rehberimize göz atmayı unutmayın!


Caudalie

Yeşil ve sorumlu kozmetik anlayışına inanan Caudalie, doğanın cildimiz için sunduğu birçok aktif içeriği bir arada sunuyor. “Doğallık, etkililik ve çekicilik arasında bir tercih yapmak zorunda kalmayacaksınız” mottosu ile ilerleyen marka, hayvansal türevli içerikleri, endokrin yapısını bozan koruyucuları ve çevre kirliliğine neden olan maddeleri kullanmamayı ilkesi ediniyor.

Ne bulabilirsiniz: Asma ve üzümden elde edilen performansı yüksek ürünler, kapsamlı yaşlanma karşıtı bakım serileri ve kişiye özel çözüm önerileri.

Tata Harper

Doğal cilt bakım serisi ECOCERT sertifikalı olan Tata Harper, 300’den fazla hammadde ile üretilen her bir ürününü kendi organik çiftliğinden elde ediyor. Ambalajlarını ise geri dönüştürülmüş kartondan tasarlayan marka, mineral ve vitamin özlerini yüzde 100 doğal botanik karışımları ile bir araya getiriyor.

Ne bulabilirsiniz: Sıvı altın çözümleri ile tüm ciltlerin ihtiyaçlarına uygun seriler, yaşlanma karşıtı özel formüller ve geceden gündüze bakım kompleksleri.


Josie Maran

Sürdürülebilir üretim anlayışı ve yüzde 100 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş malzemeleri ile dikkat çeken Josie Maran, kendisini bilinçli ve lüks olarak konumlandırıyor. Dünya’yı daha sağlıklı ve mutlu bir hale getirmeye odaklanan marka, her vücut ve cilt tipine uygun doğal bileşenleri özenle bir araya getiriyor.

Ne bulabilirsiniz: %100 saf argan yağı ile üretilen özel seriler, pürüzsüz ciltler için Pro-retinol içerikleri ve zulümsüz makyaj serisi.

Origins

Üretim tesislerinde bile yüzde 100 yenilenebilir elektrik enerjisinden yararlanan Origins, doğallığı özü haline getiren markalardan. Sıfır atık felsefesi ile hareket eden marka, doğanın gücünden ilham alarak tasarladığı ürünlerle, cildi toksik olmayan alternatiflerle tanıştırıyor.

Ne bulabilirsiniz: Yüzde 100 vejetaryen içerikler, cildin enerji akışını hızlandıran doğal bileşenler, cildin savunma sistemini geliştiren özler.


Misbahçe

Doğal ve temiz güzelliğin gücüne inanan Misbahçe, maksimum mutluluk ve özgüven vadederken doğaya ve hayvanlara saygı göstermenin önemini vurguluyor. Kimyasal ve sentetik içermeyen ürünlerinde en taze bitki özlerini, kendi bahçelerinden gelen özel zeytinyağı ile bir araya getiren marka, doğal bio-aktiflerle çalışarak gerçek, etkili ve uzun soluklu sonuçlara odaklanıyor.

Ne bulabilirsiniz: Bitki özlerinden elde edilen uçucu yağlar ve duyuları harekete geçiren aromaterapik çözümler.

Aveda

Sürdürülebilir güzellik denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri olan Aveda, %100 rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi kullanarak üretim yapıyor. Sadece içeriklerinde temiz ve doğal malzemeleri kullanmayan marka, ambalajlarında da geri dönüştürülmüş materyalleri tercih ediyor.

Ne bulabilirsiniz: Vegan saç bakım ürünleri, cilt ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan cilt bakım koleksiyonları, rahatlatan ve stres azaltan vücut bakım seçkisi.


Lush

Eğlence ve güzelliği bir araya getiren dinamik markalardan biri olan Lush, okyanuslardan toplanan çöpleri geri dönüştürerek paketleme yapıyor. Sürdürülebilir bir üretim anlayışına sahip olan marka, ayrıca kozmetik ürünlerinde hayvan testleri yapılmasına karşı geliyor ve bu konuda herkesten sorumlu davranmasını bekliyor.

Ne bulabilirsiniz: Banyo keyfinizi artıracak banyo bombaları ve enfes kokusuyla cezbeden vücut losyonları.

Abtira Garden

Organik cilt bakımı denildiğinde akla gelen ilk lokal markalardan biri olan Abtira Garden, hem bedenimizin hem de gezegenimizin nefes alması için bilinçli ve yüksek performanslı ürünler üretiyor. Kendine has amaçları doğrultusunda özenle seçilen her bir madde, geri dönüştürülmüş özel ambalajlar ile sunuluyor.

Ne bulabilirsiniz: Doğal içerikli özel seriler, cilt ve mevsim ihtiyaçlarına yönelik bileşenler ve erkeklere özel hazırlanan kitler.


Clarins

Sertifikalı bir kozmetik markası olan Clarins, çevre sorunlarına dikkat çekmek için temiz içerikli ürün ailesinin yanı sıra birçok harekete katılıyor ve projeye imza atıyor. İç güzelliğin ve dış güzelliğin bir bütün olduğuna inanan marka, meyveler, bitkiler ve çeşitli tohumlardan oluşan kendine özgü bir ekosistem geliştiriyor.

Ne bulabilirsiniz: Geri dönüştürülmüş ambalajlar, cildin doğal nemlendirme özelliğini harekete geçiren seriler, her yaşta güzelliği savunan ürünler.

Homemade Aromaterapi

Aromaterapi ile kozmetiği bir bütün olarak sunan Homemade Aromaterapi, ürün ailesindeki saf uçucu ve baz yağlar ile hem vücudu hem de ruhu beslemeyi hedefliyor. Elde edilme sürecinde hiçbir kimyasal süreçten geçmemiş ham maddeleri ve doğal bitki özlerini kullanan bu doğal güzellik markası, sıfır atık prensibini benimsiyor ve laboratuvarlarındaki bütün atıkları geri dönüşüm için ayırıyor.

Ne bulabilirsiniz: Şifa veren bitkilerden elde edilen yağlar, sular ve kokular, doğal fermantasyon sirkeleri, doğal içerikli ürünlerden elde edilen yüz, vücut ve saç serileri.


Gülsha

Her sene mayıs ayında hasat veren Rosa Damascena çiçeğindeki değerli esansiyellerin en saf halini elde eden Gülsha, 35 ECOCERT sertifikalı özel seçkisi ile gülü günlük bakım ritüelinin bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor. Çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde ürünlerini formülize eden ve cam şişe kullanımı ile geri dönüşüme katkıda bulunan marka, doğal ve temiz içeriği savunan lokal markalar arasında yer alıyor.

Ne bulabilirsiniz: 320 Mhz değeri ile dünyadaki en yüksek titremişime sahip olan gül ile elde edilen cilt ve dudak bakım serisi.

The Sim Co.

Minerallerin ve doğal ürünlerin herkes için ulaşabilir olması felsefesi ile yola çıkan The Sim Co., bütünsel güzelliğe inanan, temiz güzellik markalarından. Enerjinin ve niyetlerin güzellik üzerinde önemli bir rolü olduğunu savunan The Sim Co., iyileştirici bir etkiye sahip olan rutinler ile güzelleşirken gezegenin de kirlenmemesi için üretim esnasında doğa ile barışık ve bütünleşik bir süreci takip ediyor.

Ne bulabilirsiniz: Aromateröpatik serumlar ve bütünsel güzelliği destekleyen yüz masaj aletleri ve kristaller.
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP