YAZAN: BURCU ERBAŞ

En eski çağlardan beri cinsel yaşamı iyileştirmek, doğurganlığı arttırmak, ruh halini iyileştirmek için kullanılan türlü yiyecek, baharat ve mantarlar günümüzde bilimsel araştırmaların da desteği ile afrodizyak olarak anılıyor. Afrodizyaklar, bütünsel sağlık üzerinde pozitif bir değişim yaratarak cinselliği daha keyifli, sürdürülebilir ve arzulanabilir kılıyor. Daha iyi bir cinsel hayat sunan “sihirli” besinler ve kullanım şekillerini rehberimizde topladık!


Afrodizyak nedir?

Cinsel isteği arttıran yiyecek, bitki, baharat ve mantar türlerinin tümüne afrodizyak deniyor. Aynı anda zihin, beden ve ruh hali üzerinde pozitif bir değişim yaratarak hormonal dengenin yakalanmasını ve üreme sağlığının korunmasını sağlıyor.

Afrodizyaklar nasıl çalışır?

Afrodizyaklar kısa sürede etki gösteriyor fakat etkileri çok sürdürülebilir olmuyor. Tüketildiği gün hemen sonuç alınabilen afrodizyakların faydalarından sürekli olarak yararlanmak için her gün önerilen kullanım dozlarında alınması gerekiyor.

En iyi nasıl tüketilebilirler?

Afrodizyak etkili yiyecekler en iyi taze, pişmemiş veya az pişmiş halde etki gösterirken adaptojenler demlenerek içilebiliyor, toz olarak yiyeceklere karıştırılabiliyor veya takviye olarak alınabiliyor. Bunun yanı sıra afrodizyakların nasıl sunulduğu da etkinliklerini yakından ilgilendiriyor. Göze güzel görünen tabaklar, iyi hissettiren dokular zihindeki keyif alma bölgelerini uyarıyor.

Afrodizyaklar 101


Yiyecekler

Bazı besinler doğal olarak içerdikleri mikro-besinler sayesinde cinsel sağlığı; hormonal dengeyi kurarak, bedeni parasempatik haline getiriyor, enerji seviyelerini yükseltiyor ve kan dolaşımını güçlendirerek destekleyebiliyor. Afrodizyak etkili yiyecekler ile dolu bir yemeğin sonucunda cinsel arzular, fonksiyonlar ve alınan tatmin artabiliyor.

Kakao

Çikolatanın ana maddesi olmaktan öte kakao uzun yıllardır anksiyeteyi azaltmada, ruh halini iyileştirmede ve enerji seviyelerini yükseltmede kullanılıyor. Bedende hem bir stimülan hem de bir sakinleştirici olarak etki gösteren kakao bağlanma ve sevgi hormonu oksitosinin, mutluluk hormonları; endorfin ve dopaminin salgılanmasını tetikliyor.

Fesleğen

Nitrik oksit molekülü, vücutta oksijenin rahat dolaşabilmesi için kan damarlarının genişlemesini sağlıyor. Sağlıklı bir dolaşım da uyarılma anında cinsel bölgelere kan akışının hızlanmasını ve dokuların kayganlaşmasını sağlayarak alınan hazzı katlıyor. Fesleğen başta olmak üzere roka, kereviz gibi su oranı yüksek, antioksidan deposu sebzeler vücudun doğal nitrik asit üretimini destekleyerek cinsel yaşamı da iyileştiriyor.

Mesir macunu

Kökenlerini Türk tarihinden alan mesir macunu içerisinde 40’tan fazla; çemen otu, safran, zencefil ve nice bitki ve baharatı içeren mesir macunu kan dolaşımını destekliyor, enerji seviyelerini ve cinsel isteği arttırıyor.

Çemen otu

Orta Doğu’da yaygın olarak yetişen çemen otu bitkisi kurutulup baharata çevirilerek kullanılıyor. Emziren kadınlarda süt üretimini desteklediği söylenen çemen otu aynı zamanda erkeklerin orgazmlarını yoğunlaştırıyor.

Nar

Antik zamanlardan beri erotik bir meyve olarak ünlenen nar yüksek oranda antioksidan içermesinin yanı sıra hem erkek hem de kadınlarda testesteron salgılanmasını ve cinsel arzuları arttırıyor.

İstiridye

Yüksek oranda çinko içeren istiridyeler erkeklerin üreme sağlıklarını destekliyor, sperm üretimini yükseltiyor. Aynı zamanda içerdiği özel bazı aminoasitler hem kadın hem erkeklerin genel cinsel sağlıklarını korumalarına yardımcı oluyor.


Adaptojenler

Stres, uyku ve beslenme gibi cinsel hayatı da negatif yönde etkileyebiliyor. Kendini savaş, kaç veya don modun alan beden, hayati mekanizmalar hariç tüm sistemleri yavaşlatıyor. Ek olarak stres hormonu kortizol salgısını arttırarak diğer tüm hormonların, cinsel dürtüleri kontrol eden hormonlar da dahil, efektifliğini gölgeliyor. Fizyolojik olarak da kasların gerilmesine, bedenin kapanmasına neden olan stres yakınlık kurmayı zorlaştırabiliyor, cinsel aktiviteyeye girme isteğini azaltabiliyor.

Adaptojen olarak da bilinen bazı bitki, mantar ve mineraller de bedenin stres ile başa çıkma mekanizmalarını destekliyor. Stresin negatif etkilerini azaltmasının, hormonal dengeyi sağlamasının yanı sıra enerji seviyelerini, arzuyu ve dayanıklılığı arttırabiliyor.

Ginseng

Genel enerji seviyeleri ve zindeliği arttıran Geleneksel Çin Tıbbı bitkisi ginseng, üreme kapasitesini destekliyor. Çiğnenerek veya çay olarak demlenerek tüketilebiliyor. Tansiyonu yükselttiği bilindiği için hipertansiyon hastalarının özenle kullanması gerekiyor.

Reishi mantarı

Geleneksel Çin Tıbbı içerisinde sıklıkla kullanılan Reishi mantarı her yaştan erkekte testesteron seviyelerini yükseltiyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, zindeliği arttırıyor.

Maca

Güney Amerika’nın Peru bölgesinde yaklaşık 3,000 yıldır yetişen maca bütünsel sağlığı ve genel ruh durumunu destekliyor, cinsel arzu, enerji ve libidoyu yükseltiyor. Kadınlarda ovülasyon döneminin daha sağlıklı geçmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda araştırmalar macanın etkili cinsel fanteziler kurma yetisini güçlendirdiğini de gösteriyor.

Kordiseps mantarı

Hücrelerin enerji merkezi mitokondrilere daha çok ATP ve oksijen iletilmesini sağlayarak etkinliğini arttıran en nadir mantar türlerinden kordiseps, enerji ve libido seviyelerini yükseltiyor.

Ashwagandha

Ayurveda‘da cinsellik bitkisi olarak bilinen Ashwagandha özellikle erkeklerin üreme, libido ve testesteron seviyelerini yükseltiyor. Kadınlar da ise hassasiyeti, cinsel uyarılmayı ve alınan genel tatminini arttırarak orgazma erişmeye yardımcı oluyor.

Shatavari: Hint Kuşkonmazı

Sanskritçe “yüz kocaya sahip kadın” anlamına gelen Shatavari Ayurveda’da “kraliçe baharat” olarak biliniyor. Östrojen hormonu salgılanmasını desteklediği için dişil Yin enerji; alıcı, açık ve hassas yönü besliyor.

Rhodiola: Altın Kök

Güle benzer kokusu ile zihni sakinleştiren ve ruhu besleyen Rhodiola aynı zamanda enerji seviyelerini ve canlılığı arttırıyor. Tarih boyunca düğünlerde evlenen çifte verilen bu bitki düşük libido için de bir çözüm olarak görülüyor.


Takviyeler

Doğal afrodizyaklar; gıdalar, baharatlar, bitki ve mantarların yanı sıra takviye formuna getirilmiş bazı güçlü mikro besinler de cinsel sağlığın desteklenmesinde yardımcı olabiliyor. Bununla beraber takviyelerin doktor gözetiminde kullanılması büyük önem taşıyor.

Histidin

Vücudun alerjik reaksiyon gösterdiğinde salgıladığı histamin hormonunun karşıt etkilerini gösteren yapıtaşı aminoasitlerinden histidin, bedende bir stimülan etkisi gösteriyor. Farkındalığı, dikkati ve uyanıklığı arttırırken kadınların orgazma erişmelerine ve daha yüksek bir tatmin almalarına yardımcı oluyor. Alerjik bünyeye sahip kişilerin ise durumlarını daha da agreve edebilecek histidinden uzak durmaları gerekiyor.

Pycnogenol

Pycnogenol, Franszı Sahil Çamı olarak bilinen bir ağacın kabuklarından çıkartılıyor. Ekstresi bol miktarda flavonoid ve polifenol içerdiği için güçlü bir antioksidan olarak görev yapıyor. Birincil faydası kardiyovasküler sağlığı desteklemek iken araştırmalar, pycnogenol takviyesinin erkeklerdeki sperm sayısı, kalitesi ve yumurtayı dölleme şansını yükselttiğini, kadınlarda ise cinsel arzuyu arttırdığını gösteriyor.

Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini almaz veya olması amaçlanmamıştır. Bir sağlık sorununuz varsa veya böyle bir sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP