YAZAN: BURCU ERBAŞ

Heteroseksüel ilişkilerde kadınlar erkek partnerlerine göre çok daha az orgazma erişiyor. Dünya genelinde bir fenomen haline dönüşmüş bu orgazm eşitsizliği, diğer adı ile orgazm boşluğu (Orgasm Gap) kadınların cinsel yaşamlarını negatif yönde etkilediği gibi birçok yancı problemin hem sonucu hem de tetikleyicisi oluyor. Peki, orgazm boşluğu nasıl aşılabiliyor? Hazza erişmede hepimizin eşit noktadan başlayabilmesi için öğrenmemiz gerekenler var!


Orgazm boşluğu (Orgasm Gap) nedir?

Orgazm boşluğu, İngilizce ismi ile Orgasm Gap, partnerler arasında orgazma erişmede yaşanan farkı anlatmak için kullanılır bir terimdir. Özellikle heteroseksüel çiftler içinde; kadın ve erkek arasında rastlanan orgazma erişmedeki önemli fark, cinsiyet eşitsizliği ile ele ele giderek orgazm eşitsizliği olarak adlandırılır.

Neden kadınlar daha zor orgazm oluyor?

Heteroseksüel kadınların yaklaşık yüzde 50’si seks esnasında orgazm olabildiklerini belirtiyor. Öte yandan erkeklerde ise orgazma erişme oranları tavan yapıyor. Çünkü heteroseksüel cinsel aktivitenin neredeyse tamamı erkeğin orgazma erişmesi etrafında dönüyor. 2016’da yapılmış bir araştırmaya göre erkeklerin yüzde 95’i seks esnasında orgazma eriştiklerini belirtiyor.

Orgazm boşluğunu kadınlara düşmanca bir tavır takınarak açıklamaya çalışan bazı görüşler, kadın anatomisinin seks ile orgazma erişmek için fazla “kompleks” olduğunu öne sürüyor. Bu durum sadece klitorisinin ucunda bile tüm peniste bulunanın iki katı kadar, yaklaşık 8,000 tane, sinir ucu bulunduran kadınlar için söylenebilecek en hatalı cümlelerden birisi! Orgazm eşitsizliğinin sebebi kadınların “zor” tatmin olması değil, cinsel eğitim yetersizliğinden yaşanıyor.

Bu durum kendini heteroseksüel bir ilişki içinde olan kadınlar ile kuir bir ilişki içinde olan lezbiyen ve biseksüel kadınlar ile daha net gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre, lezbiyen ve biseksüel kadınlar, kadın partnerleri olduğu zaman, heteroseksüel bir ilişki içinde olan kadınlara oranla çok daha fazla orgazm oluyor. Aynı şekilde kadınların büyük bir kısmı; yaklaşık yüzde 40’ı tek başlarına mastürbasyon yaptıkları zaman kesinlikle orgazma erişiyor.

Durex’in yürüttüğü bir başka araştırmada ise erkekler kadınların orgazma ulaşmasının en etkili yolunun penetratif seks olduğunu söylerken kadınlar, orgazma erişmelerinde klitoris uyarılmasının daha etkili olduğunu belirtiyor. Aradaki bu bariz fark da iki tarafın birbirlerini pek de anlamadığını gösteriyor!

Kadınların orgazma erişmesi nasıl desteklenebilir?

Heteroseksüel ilişkiler içinde yaşanan bu orgazm eşitsizliğinin sebebi tabi ki cinsel organlarımız değil. Asıl sorun cinsel organlarımızın çok ötesinde oluşturduğumuz cinsellik kültürü ve eğitimsizlikte bulunuyor. Erkeklerin, kadın hazzı konusunda sahip olduğu limitli bilgiler, erkek orgazmını yücelten ataerkil cinsellik kültürü ile birleşince kadınların orgazma erişmesi neredeyse imkansızlaşıyor. Bu aşmanın tek yolu da her iki tarafın öğrenmeye, keşfetmeye, konuşmaya, anlamaya ve önceliklendirmeye açık olması ile başlıyor.

Doğru cinsel eğitim

Sosyal bağlamlarda bir şaka konusu haline gelmiş “klitorisi bulamama” gibi cinsel eğitim eksikliğinden kaynaklanan durumlar, kadınların orgazma erişmesinde bir numaralı engel oluyor. Kadın anatomisinin, erkek anatomisi ile beraber, küçük yaştan temel biyoloji eğitimi içerisinde öğretilmesi, günümüzde yaşanan bu kötü “şaka”nın aşılması için şart oluyor. Partnerlerin birbirlerinin anatomisini bilmesi, en az nelerden hoşlandıklarını, neleri ise sevmediklerini bilmeleri kadar cinsel tatmini arttıran bir etki gösteriyor.

Açık iletişim

Yapılan bir başka araştırmada ise erkeklerin cinsel aktivite sonunda kadın partnerlerinin yüzde 85 oranında orgazma eriştiklerini düşündükleri görülüyor. Bunun bir sebebi de kadınlara, ataerkil cinsellik kültürünün bir uzantısı olarak öğretilen “orgazm taklidi” sonucu yaşanıyor. Erkek hazzını önceliklendiren male-gaze porno kültürü ve tüm sosyal yansımaları, heteroseksüel ilişkilerin dinamiğini belirleyerek bu duruma zemin oluşturuyor. Kadınların hem partnerlerini mutlu etmek hem de “doğal olanı” yapmak için orgazma ulaşmış gibi davranmaları; ulaşamadıkları için kendilerini suçlamalarına, azalan cinsel özgüvene, tatminsizliğe, ilişki problemlerine yol açıyor. Bunu aşmanın en kolay yolu da kadınların partnerlerine karşı transparan, dürüst ve yönlendirici olmasından geçiyor.

Kadınların, güvenli ve sağlıklı bir cinsel ilişki içinde, kendi istek ve ihtiyaçlarını partnerlerine söyleyebilmeyi kendilerine hak görmeleri gerekiyor!

Seks oyuncakları

Cinsel aktivitenin kendisine baktığımızda da kadınların erkeklere oranla daha farklı ve zengin (!) yollar ile orgazma eriştikleri görülüyor. Penetratif seks öncesinde daha fazla uyarılmaya ihtiyaç duyan kadınların seks esnasında da orgazma erişebilmeleri için farklı erojen bölgelerinin stimulasyonu gerekebiliyor. Bir başka deyişle, penetrasyonun yanı sıra dokunma, öpme, okşama gibi aksiyonlar ve her iki tarafında isteği doğrultusunda dahil edilecek seks oyuncakları, bir bütün halinde, kadınların orgazma erişmesini sağlıyor!Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP