YAZAN: MİRAY AKIN

Dişil gücün bir alegorisi olan vajinaya saygı duruşu ritüeli olarak adlandırılan yoni puja Hindistan’da doğuyor ve kendimizi olduğumuz gibi sevmemiz gerektiği fikrini benimsiyor.

Vajinanın temsil ettiği varoluşu ve dişil gücü esin kaynağı olarak gören bu tantrik ritüel, böylelikle bilinçaltımızı ele geçiren korku ve utanç gibi negatif duygularla içimizdeki dişil gücü uyandırarak mücadele edebileceğimizi söylüyor. İçimizdeki dişil gücün alevini harlamak için yoni puja ritüelini nasıl hayatımıza dahil edebileceğimizi kaleme aldık.


Tantrik bir ritüel: yoni puja

Sankritçe’de kaynak, köken ve doğum yeri anlamlarına gelen bu nedenle yaşamın kaynağı olan vajinaya bir gönderme yapan yoni ile ibadet anlamına gelen puja kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan yoni puja, vajinaya saygı duruşu ritüeli olarak açıklanıyor.

Bu ritüel, Tantra’da ilahi anne Shakti‘nin soyut bir temsilcisi olarak kabul ediliyor. Yoni puja ile de tüm evreni doğuran ve onun içinde hareket eden yaratıcı güç, yani vajina onurlandırılıyor.

Yoni puja ile yaşamın kaynağı ile buluşmak

Varoluşun ve doğumun kaynağı olan vajinaya saygı duymanın ve ondan güç almanın, içimizdeki dişil gücü harekete geçirebileceğinden söz ediyor bu kadim ritüel. Duygularımızın, tutkularımızın ve sezgilerimizin merkezi ile yakınlaşmamız gerektiğine dair bizleri teşvik ediyor.

Dişil gücümüzün farkına vararak ve onu uyandırarak duygusal ve ruhsal ağrılar yaşama sıklığımızın azalabileceğinden ve odağımızın sevgi olabileceğinden bahsediyor. Bu, sadece dişil gücümüzü ödüllendirmekle kalmıyor kendimizle de kucaklaşmamızı sağlıyor.

Yoni puja ritüeli nasıl yapılıyor?

Her ne kadar birçok farklı uygulanış biçimi ile yoni puja ritüeli yapabiliyor olsa da en yaygın yöntem imajinasyon yeteneğini güçlendirmek. Bu sebeple ritüele başlamadan önce size vajinayı anımsatan bir obje edinebilirsiniz. Dilerseniz bunun yerine zihninizde varoluşu, yaşamı ve vajinayı temsil eden bir obje yaratabilirsiniz.

Tıpkı meditasyona başlamadan önce meditasyon mabedinizin enerjisini yükseltecek atmosfer değişiklikleri yaptığınız gibi yoni puja ritüeline başlamadan önce de enerjinin rahat bir şekilde akması için birtakım huzurlu değişiklikler yapabilirsiniz.

Örneğin, ahşap fitillerinin çıtırdama sesleri ile sizi rahatlatacak mumlara veya içinizdeki dişil gücü ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak kristallere meditasyon mabedinizde yer verebilirsiniz. Bu adım ile birlikte rahat edebileceğiniz bir yere oturun. Dilerseniz objeyi karşınıza alın dilerseniz de zihninizle baş başa kalın. Bu esnada bir ayna yardımı ile direkt olarak vajinanız ile de iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

Ardından size iyi hissettiren, vajinayı, varoluşu, doğumu ve hayatı ödüllendiren olumlamaları sesli bir şekilde söyleyin. Evrensel anaya bu olumlamalar ile teşekkür edin.

  • Vücudumun neye ihtiyacı olduğunu dikkat eder ve dinlerim.
  • Cinsel ve duygusal olarak gelişiyorum.
  • Dişil gücüm ruhumdan geliyor.
  • Yaşamın kaynağı olan vajinamı seviyor ve ona saygı duyuyorum.
  • Hayatımdaki en değerli insanım.
  • Bedenimde yaşamayı seviyorum.
  • Kadın olmayı benimsiyorum.
  • Dişil gücüm, sevme kapasitem, maneviyatım, ışıltım, duyarlılığım, yaratıcılığım, çekiciliğim, kibarlığım, saygınlığım, nezaketim ve sessiz gücüm şeklinde akar.
  • Çok yüksek titreşimliyim. Hayatın sunduğu en iyi şeyleri çekiyorum.

Nefese odaklanarak yaşamı ödüllendirmek

Olumlamaların ardından son adımda nefesinize odaklanmayı deneyin. Bu, dişil enerjinizi harekete geçirmek için de size yardımcı olabilir. Dilerseniz ilk önce üçgen nefes meditasyonu yapabilir, böylelikle nefesinizin kontrolünü ele alabilirsiniz.

Zihninizde bir eşkenar üçgen canlandırın. Üçgenin sol alt köşesini zihninizde çizerken üçe kadar sayarak nefes alın. Daha sonra üçgenin sağ tarafını çizmeye başlayın ve üçe kadar sayarak nefesinizi tutun. Üçgenin alt tarafını çizerken yine üçe kadar sayarak nefes verin. Bu kısa ve etkili nefes çalışması ile size hayat veren yaşamı ödüllendirmiş ve hatırlamış olacaksınız.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP