YAZAN: BURCU ERBAŞ

Bir süredir flört etmiyor, romantik buluşmalara gitmiyor, yeni kişiler ile tanışmıyor olabilirsiniz. Belki uzun bir ilişkiden yeni ayrıldınız, kötü romantik deneyimler yaşadınız veya sadece yalnız olmayı tercih ettiniz! Tüm nedenler bir yana, yeniden flört etmeye geri dönmek istiyor ama ara verdiğiniz için çekiniyorsanız günümüz flört sahnesine dair bilmeniz gereken tüm ipuçlarını sizin için derledik!


Yeniden flört etmeye neden dönmek istediğinizden emin olun.

“Flört etmeye gerçekten hazır mısınız?” Herkesin ikili ilişkilere yaklaşımı birbirinden çok farklıdır. Bu da yeniden flört sahnesine dönme hızını belirler. Yalnız geçirilen bir süreden sonra neden yeniden birileri ile tanışmak ve görüşmek istediğinizden emin olmak alışma sürecinizin daha sorunsuz geçmesine yardımcı olabilir. Yalnız olmaktan kaçmak, geçmiş sevgilileri kıskandırmak, “aşmış” olduğunu göstermek için flört etmeye geri dönmek çok anlaşılabilir istekler olsa da yeni kurulacak ilişkilerin sağlıksız bir temelden ilerlemesine neden olabilir. Öz sevgi eksikliğinin beslediği motivasyonlar, iyi hissettirmeyecek deneyimlere yol açabilir. Aşağıdaki sorular ise otantik arzularınızı keşfetmenizde size yol gösterebilir:

  • Yeniden flört etmeye başlamak hayatıma katkıda bulunacak, daha üst bir seviyeye taşıyacak mı?
  • Mutluluğumu başka birinin varlığına mı bağlıyorum yoksa mutluluğumu bir başkası ile mi paylaşmak istiyorum?
  • Enerjimi yeni insanları tanımaya, ilişkiler kurmaya harcamak istiyor muyum, buna alanım var mı?
  • Flört etmenin güzel kısımları kadar negatif yönleri; hayal kırıklığı, endişe, kırgınlık şu an yaşamaya gücümün olduğu hisler ve deneyimler mi?

Modern yaşam ne kadar aksini söylese de herkes, her yaşta yalnız olabilir ve bunu tercih edebilir. Bu süreci yalnız olmanın “kötü, anormal veya çekilemeyen” bir durum olduğunu düşünerek değil, kurduğunuz veya kurcacağınız ilişkilerden bağımsız şekilde, tek başına nasıl biri olduğunuzu keşfetmeye adayın. Hayatı sadece kendi hızınızda, kendi istekleriniz doğrultusunda yaşayın, gerisi zaten gelecektir!

Hem kendinizle hem de başkaları ile iletişiminizde transparan olun.

Yeniden flört etmenin önünde duran engeller çoğu zaman korku, endişe, utanç gibi hislerdir. Bu hislerin aşk hayatınızı ele geçirmesine izin vermeden önce her birinin nereden çıktıklarını anlamaya çalışın. Önce kendiniz daha sonra karşınızdaki kişi ile de güncel durumuz hakkında açık iletişim kurmayı deneyin. Bu hissettiğiniz baskıyı çok hafifletebilir.

Ne kadar bir zamandan sonra yeni biri ile görüşmeye başladınız?” Cevabını karşı tarafa söylemekten çekinmeyin! “Sevgiyi hak etmediğinizi mi düşünüyorsunuz?” Yeniden birileri ile görüşmeden önce ilginizi kendinize vermeniz gerekebilir! “Reddedilmekten mi korkuyorsunuz?” Bu korkunuz davranışlarınızda kendini istemediğiniz şekillerde gösteriyor olabilir.

Görüştüğünüz kişilere düşündüğünüzden daha fazla şans verin.

Film, dizi ve kitaplarda yansıtıldığının aksine flörtün ilk aşamaları tutkulu bir aşka veya uzun ömürlü bir ilişkiye evrilmek zorunda değil! Ortalama iki, üç saat bir kişiyi tanımak ve duyulan hislerden emin olmak için neredeyse imkansız bir süreyken tüm bunlar için 2-3 buluşma bile yetersiz gelebilir. Uzun ilişkilerden çıkmış kişilerinse tam aksine flörtleşmeden beklentileri ve tahammülleri (!) çok daha kısıtlı olabilir.

Böyle durumlarda kalpten gelen “Evet!”ler kadar “Belki?”lere de şans vermek temkinli ilerlemeyi sağlar. Gerçek samimiyetin yakalanabileceği kişiler hemen denklemden çıkarılmaz.

Reddedilmek flört etmenin doğal bir parçası!

Flörtleşmenin en göz korkutan yanı reddedilme riskidir. Ve bu risk oldukça yüksektir! Bir kişiden hoşlanmak kadar bireysel bir karar olan reddedilişlere, yine aynı perspektifen yaklaşıp çok kişisel algılamamak, üzerinde fazla düşünmemek ve aslında üzülmemek gerekir! Düşünülenin aksine ise reddedilmek negatif bir durum değil doğru yöne doğru bir yeniden yönlendirmedir! Sizinle samimi şekilde ilgilenmeyen birisi ile boşa zaman geçirmektense her reddi zamanınızı ve ilginizi size aynı şekilde geri dönecek bir kişi için harcayabilme şansı olarak değerlendirin.

Online dating artık tabu değil, yeni normal!

Hala hiç bir online dating deneyimi yaşamadıysanız veya online dating’in utanç verici olduğunu düşünüyorsanız, çok uzun süredir bir ilişki içindesiniz veya mağarada yaşıyorsunuz demektir!

Modern flört dünyasında Tinder, Bumble, OkCupid gibi flört uygulamaları kullanarak tanışmak, en az yüz yüze tanışmak kadar olağan bir yere sahip! Bu nedenle flört etmeye yeniden dönerken online dating platformlarında profil açmaktan hiç çekinmeyin. İletişime geçme biçiminiz amacınızı da nihai sonucu da değiştiremez!

Flört etmenin gelenekleri değişiyor.

Flört havuzu oldukça kalabalık! Durum böyle olunca birçok kişi tek bir bağa tüm zamanını ve enerjisini aktarmadan, başka insanlar ile de görüşmeyi sürdürmek isteyebilir. Flört aşaması uzayabilir, buluşmaların arası açılabilir, ilişkinin tek eşli bir hal alması zaman alabilir. Unutmamanız gerekense flörtün “kuralları” ne kadar değişirse değişsin sizin kendi istekleriniz ve şartlarınız hala öncelikli yere sahip. Sadece karşı tarafa sınırlarınızı doğru şekilde anlattığınızdan, her iki tarafın da isteklerinin göz ardı edilmediğine emin olun!

Bir diğer değişim, heteroseksüel ilişkilerdeki yeni kadın-erkek dengesinde yaşanıyor. “İlk adımı erkekler atar.”, “Teklif erkekten gelir.” gibi gücü kadının elinden alan zihniyetler kaybolurken cesur, ne istediğini bilen tavırlar her iki tarafın da arzuladığı bir konuma erişiyor. Modern yaşamın hızlı temposu ve fazla yükü de zoru oynama taktiğini anlamsız ve gerçek anlamda başarısız kılıyor!Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP